| sdad a întrebat:

Ce avantaje si dezavantaje credeti ca implica dezvoltarea noilor tehnologii?

Răspuns Câştigător
| FreddyTheBear a răspuns:

Este si bine dar este si rau.Bine ca ne dezvoltam noi in technologie dar rau ca facem atat de multe chesti incat o sa uitam lucurile bune si folositoare de astazi.Exbig grinaca ar exista ceva sa te teleportezi(idk why)nu am mai avea nevoie de avion ca asa ne teleporam in Franta si gata.Nu stiu ce sa mai spun sper ca te-am ajutat tongue Noroc!

2 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Avantaje - facilitarea vietii indivizilor
Dezavantaje - pierderea capacitatii intelectuale si musculare si aparitia numeroaselor boli asociate.

| stefaniastefi a răspuns:

Perfecţionarea continuă a tehnologiilor informatice si de comunicaţii, cresterea gradului de
utilizare si adaptarea continuă la cerinţele impuse de dezvoltarea societăţii fac din aceste tehnologii
un mediu optim pentru transmiterea informaţiilor, condiţie necesară nu însă si suficientă pentru
asigurarea succesului în cadrul procesului de învăţământ.
Învăţământul trebuie să se integreze si să îsi adapteze ofertele pentru a veni în sprijinul noii
generaţii, actualizându-si finalităţile si resursele, astfel încât să răspundă noilor provocări si, în
acelasi timp, să le ofere subiecţilor educaţiei deprinderi si instrumente de muncă eficiente. Dacă
schimbările în ceea ce priveste planurile de învăţământ, curriculumul, formele de organizare si
resursele materiale sunt relativ usor de implementat si de controlat, modelarea resurselor umane
este un proces mai dificil si de durată (aici intervin mentalităţile, deprinderile de muncă, rezistenţa
în faţa schimbării si alţi factori care pot frâna acest demers). Influenţa calculatorului în procesul de
învăţământ are, asadar, atât aspecte pozitive cât si negative. Important este rolul profesorului care
trebuie să intervină pentru eficientizarea activităţii de instruire, să pregătească „elemente surpriză"
cu scopul de a menţine trează atenţia elevilor si să sublinieze clar rolul calculatorului: de mijloc
didactic auxiliar în activitatea de predare - învăţare - evaluare.