| Anduuu a întrebat:

Care credeti ca sunt avantajele si dezavantajele aparitiei si dezvoltarii noilor tehnologii? happy

2 răspunsuri:
| a3e6u9 a răspuns:

Tehnologia e ca un topor, poți să o folosești ca să tai lemne ca să te încălzești sau poți să o folosești ca să crăpi capul vecinului, decizia e a maimuțelor cu arme nucleare.

| Exilee a răspuns (pentru a3e6u9):

Tehnologia este un avantaj imens,insa nu din toate punctele de vedere ( mai ales psihologic vorbind si sper sa nue xiste situatii cand omul va ajunge sa puna mai multa simpatie pentru niste gadgeturi, decat pentru un semen de al sau).
In functie de modul de intrebuintare, caruia i se acorda astfel de calificative, putem sa ne dam seama daca prezinta sau nu (dezavantaje).
Sa folosesti tehnologia pentru a fi in centrul unei categorii sociale si asta implica de-opotriva transmiterea unor informatii eronate/stanjenitoare a unui om cu scopul de-a-l face sa para jalnic, mi se pare o prostie ( ex. fata aceeea care a fost violata din Constanta este un exemplu foarte bun intr-un astfel de subiect). Si totusi, CUM ESTE POSIBIL sa nu constientizam ca asa ceva este JALNIC!
A da, ar mai fi, din pacate, un dezavantaj si anume asupra corpului nostru ( ochilor)