| flobert a întrebat:

Ce caracterizeaza un temperament coleric? Dar un flegmatic? Sunt opuse?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Da.sunt temperamente cam opuse, dar care se atrag de regula.Colericii sunt asociati cu leii.Sunt decisi, urmaresc cu incapatanare atingerea unor obiective si depasesc aproape orice obstacol care le sta in cale. Dar, daca calitatile lor sunt duse la extrem, ele devin defectele lor cele mai mari.Colericii sunt conducatori innascuti, le plac rezultatele imediate, sunt fermi, comunica scurt, sunt usor de provicat prin intrebari, nu se tem de tensiuni si confruntari, sunt puternici, iar spre deosebire de flegmatici care se orienteaza spre oameni, ei pun accent pe proiecte. Flegmaticul, este asociat cu un caine de vanatoare, e foarte loial.Sunt capabili sa absoarba dureri emotionala si sa ramana devotati celuilalt, sunt buni ascultatori. Ei au o nevoie intensa de relatii apropiate, de o nevoie adanca de a placea altora, au o inima plina de compasiune, vulnerabila la atacurile celorlalti, sunt adaptabili, reactioneaza la shcimbari bruste, tin cu incapatanare la ceea ce cred ca este bine.

4 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Sunt opuse, daca te referi la modalitatile de manifestare. Flegmaticul este calm, meticulos, introvert, aproape impasibil, rece, colericul este exuberant, vesnic activ, aproape hiperactiv, extravert, dinamic, agitat, cu multe proiecte de care se apuca si nu prea le termina... Nimeni nu are un singur temperament. De obicei, e 1 dominant, 1 secundar, si celelalte 2 in proportii mici. Eu, de exemplu, sunt flegmatic-sangvinic. Exista o diagrama a celor 4 temperamente. http://romoflorin.files.wordpress.com/2008/06/eysenck.gif E in engleza, nu am reusit sa gasesc una in ro, cauti si tu. De retinut ca niciun temperament nu e bun sau rau, este un dat inascut si tot ce avem de facut este sa ii exploram punctele puternice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

mai... eu sunt in zodia leu si cu ascendent in leu si am un temperament predominant flegmatic si nu coleric

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are legatura zodia in care te-ai nascut cu temperamnetul tau