| Boundless a întrebat:

Cele 4 temperamente sunt Flegmatic, Melancolic, Coleric si Sangvin dar nu am inteles prea bine care sunt opuse intr-e ele si pe net parerile sunt foarte impartite.

Unii spun ca perechiile opuse sunt Flegmatic-Coleric fiindca Flegmatici sunt calmi, organizati si analitici iar colericii agresivi, impulsivi, nelinistiti; si Sangvin-Melnacolic fiindca Sangvinii sunt Sociali, Spontaini, Guralivi iar Melancolicii sunt Linistiti, Retrasi, Sensibili.

Altii spun ca perechiile opuse sunt Flegmatic-Sangvin fiindca flegmaticii sunt calmi, analitici si taciti pe cand Sangvinii sunt dinamici, impulsivi si guralivi. Si Coleric-Melancolic fiindca colericii sunt Activi, Agresivi, Optimisti iar melancolicii sunt Pasivi, Sensibili, Pesimisti.

Eu as tinde sa cred ca mai de graba ar fi a doua adica Flegmatic (temperament calm) - Sangvin (temperament dinamic) si Coleric (temperament tare) -Melancolic (temperament slab), voi ce credeti?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Asta era stiinta dupa Aristotel si in Evul Mediu, acum nu mai e considerata stiinta.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu sunt opuse, sunt doar complementare.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Flegmaticul e cam, ha, vrei sa te bag eu undeva sa vezi cat de felgmatic sunt?

| Swan39 a răspuns:

Sunt de acord cu ce a zis IustinDiac. De ce trebuie să bagi un om într-o anumită oală doar pentru că şi-a găsit cineva să facă cică o clasificare în funcţie de temperament sau zodiac sau mai ştiu eu ce? Un om poate avea chiar şi comportamente extreme/oarecum opuse în diferite perioade ale vieţii. Să fie calm în anumite situaţii, iar în altele nervos/anxios; şi acesta e doar un exemplu.

| NoOneKnow a răspuns:

Nu exista opuse si fiecare om are putin din fiecare comportament, doar ca unul predomina.

| IustinDiac a răspuns:

Eu cred ca tu pui botul la niste minciuni scarboase care zic ca exista 4 temperamente. In mod sigur te regasesti in toate cele 4 cu anumite caracteristici dar nu stii unde esti.
Gresesti grav pentru ca accepti ca adevarat orice gasesti scris. Este un mare fals si tu esti un consumator de falsuri.
Ce ar fi sa imparti oamenii dupa criterii gasite de tine? Ar fi muuuult mai bine decat sa acepti aceasta mizerie mediocra.