| WhatheWow a întrebat:

Ce credeti ca e etern in Univers?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

@Quartz16 bun raspuns, foarte bun.

Acum sa fim seriosi dupa cum imi spune si numele. Este o vorba in chimie care spune ca nimic nu se pierde, nimic nu se castiga in natura, totul se transforma, asadar materia e eterna.

20 răspunsuri:
| MâţulMov a răspuns:

Depinde la ce te referi.
In univers vidul este etern.

| Purgatoriu a răspuns:

Pe bune mai?! DUMNEZEU?! straight face

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dumnezeu.

| dragos9234 a răspuns:

Nimic nu poate fi etern in universul nostru atat timp cat nici universul nostru nu este etern.

| WhatheWow explică (pentru dragos9234):

Gindeste-te ca am putea scoate toata materia din Univers, ce ar mai ramine?: intunericul si frigul. Pe acestea le-am putea scoate?

| dragos9234 a răspuns (pentru WhatheWow):

Daca am scoate toata materia din univers, universul nu ar mai exista.

| WhatheWow explică (pentru dragos9234):

Clar, dar ce facem cu spatiul care ramine?

| Apache a răspuns (pentru WhatheWow):

Depinde ce intelegi prin conceptia de etern.
Daca ar fi sa scoti toata materia din univers atunci universul nu ar mai exista.
Depinde de conceptia fiecaruia daca poti cataloga un lucru inexistent ca etern sau ca ...nimic

| WhatheWow explică (pentru Apache):

Universul e format din spatiu si ceea ce e in el : adica materia, energii. Daca eliminam materia si energiile ramine spatiul iar daca fara materie nu putem avea nici lumina si nici caldura atunci in spatiu mai ramin intunericul si frigul.

| Apache a răspuns (pentru WhatheWow):

Intuneric si frig=lipsa totala a luminii

Daca e sa elimini toate astea atunci ramani cu un vid...un nimic.

| dragos9234 a răspuns (pentru WhatheWow):

Si acel spatiu gol este ''facut'' dintr-un fel de materie...deci daca am scoate tot dar absolut tot nimic nu ar mai fi, dar daca scoatem doar cea este tangibil ramane acel spatiu gol.
Dar si acel spatiu gol poate fi terminat deoarece un simplu atom in acel spatiu gol ar face ca acel spatiu gol sa nu mai fie gol ci doar aproape gol.
Deci nimic nu poate fi etern.

| suffarstar a răspuns:

Frate lasa chestiile astea.cum crezi ca o sa concepi tu ca tinpul e infinit doar cand te gandesti ca timpul niciodata, niciodata nu se mai termina, desi in dimensiunea omeneasca, oamenii vor disparea, dar vor continua in alte dimensiuni:rai sau iad.acum cunostem putin, cand vom fi nemuritori vom cunoaste pe deplin. universul este etern, te poti gandi ca va disparea? nu ai cum. mintea omului e prea limitata. este chiar imposibil sa concepi ca nu va mai exista vreodata ceva ca se va trage o linie si se va putea zice.de aici nu mai e nimic, aici sunt limitele. universul este etern dar si nelimitat. renunta la incercarea de a intelege lumea.este prea complexa pentru ca oamenii sa o poata descifra.

| i86e2 a răspuns:

Nimic nu e etern, totul e efemer.

| Analytical a răspuns:

Sufletul omului! restul, nimic.

| Emilian601 a răspuns:

Gravitatia

| ThePathWalker a răspuns:

Singurul lucru etern la Univers este existenta lui.

| myst a răspuns:

Energia

| Raressunteu a răspuns:

Eu cred ca eterna este bunatatea data de Dumnezeu. Si cele care este mereu eterne este universul si Dumnezeu. Sper ca te-am ajutat happy Funda?