| xPsihic a întrebat:

Ce credeti ca este nemurirea sufletului?

8 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Ceva ce nu s-a nascut nu poate sa moara. Ii las pe astia ce si-au crescut sufletul in scutec de-a lungul vietii sa fie mai expliciti.

| harciog a răspuns:

In momentul in care ajungi una cu totul, tu ca persoana, nu mai existi caci egoul va fi dizolvat complet si vei fi una cu toata existenta.Atunci atingi starea suprema caci nu te va mai interesa daca mori pentru ca stii ca vei trai vesnic odata cu existenta. Putini vor ajunge acolo insa pentru ca,pina si promisiunea unei viitoare invieri,este neinteleasa si devine astfel, alaturi de ororile iadului si de frica judecatii de apoi, singurele apanaje ale egoului.

| Andrei7520152 a răspuns:

Un simplu basm, parerea mea, aparuta din dorinta oamenilor de a invinge frica de moarte (de altfel inevitabila)

| 4b a răspuns:

O minciuna foarte credibila de multa lume...

| Garnet a răspuns:

Atunci cand nu mai existi ca persoana... existenta se continua prin spiritul tau.

| Infraverde a răspuns:

Ce-i şi treaba aia cu "vă măresc salariile cu 25%",

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O continuitate a vietuirii vesnice,sub forma energetica, mult avansata in gandire si posibilitati, care are in ea insasi principiile divinitatii ca fiu al luminii vesnice si adevarate.cum spunea un inger; cum pot eu minti daca tatal este lumina iar eu sunt raza? cum pot minti eu care sunt lumina a doua ce vine de la cea dintai? minte picatura de apa despre izvor? nu spune totul despre el?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este ca mintea noastra de oameni nebuni nu poate accepta ideea ca murim si s-a terminat totul. Asa ca au venit cu treaba asta de nemurire a sufletului.
Acum, alte religii merg pe principiul de energie care face parte din univers si cand moare trupul se intoarce cu experienta dobandita de unde a venit si-apoi se reincarneaza iar pentru a aduna si mai multa experienta pentru ca spiritul teoretic stie tot, insa practic e mai pe langa...samdp. Tind sa cred mai mult asta decat aia cu mi-a dat Dumnezeu o viata si apoi ma tine-n rai sau iad degeaba ca deh, eu am viata vesnica.