| anonim_4396 a întrebat:

Voi credeti in nemurirea sufletului? Argumentati.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sfanta Scriptura spune totul despre asta! Eu cred ceea ce spune Creatorul!

21 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Cred și în reîncarnare!

| EmaS a răspuns (pentru MMihai):

De ce crezi in reancarnare?

| cristi202 a răspuns:

Nu cred, sunt sigur. Pina la 20 de ani, cind am devenit credincios, daca stateam uneori singur, si deveneam melancolic, ma gindeam ca intr-o zi viata im iva lua sfirsit totusi, si as fi vrut sa schimb chestia asta, dar nu reuseam. Gindul mortii iminente, a anihilarii, asa cum credeam eu atunci, ma inspaiminta, ma ingrozea incit trebuia neaparat sa ies din acea stare si sa ma gindesc la altceva, altfel imi pierdeam mintile, caci iubeam (si iubesc) viata mult prea mult ca sa imi doresc sa se termine vreodata. Interesant e ca dupa ce L-am gasit pe Dumnezeu, am mai incercat intentionat sa induc acea stare de frica, sa ma gindesc ca totul se termina la mormint, si nu am reusit. Eram constient in adincul inimii mele pe deplin ca viata nu se termina odata cu moartea fizica. Mai tirziu, pe masura ce ma pregateam pentru sfirsitul vietii, am ajuns sa vad in moarte nu sfirsitul vietii, ci o oportunitate de a experimenta ceva nou, stiu ca acolo, dincolo de aceasta viata, exista ceva mult mai mult, mult mai frumos (depinde si de cum ti-ai pregatit), si de aceea astept mai mult cu curiozitate acel moment al mortii, in care voi fi sigur pe deplin ca viata nu se reduce la ceva pur fizic.

| MortemAeternum a răspuns (pentru cristi202):

Vai dar ce fricos mai esti. Datorita faptului ca nu poti suporta ca viata are un sfarsit, te-ai reprofilat spre crestinism si nemurire. E placut sa crezi ca nu vei murii, dar este pacat ca nu este nimic adevarat. Oricum moartea este minunata datorita faptului ca incetezi sa mai existi, depinde din ce unghi te uiti.
Bine inteles daca te face fericit, esti liber sa te minti in continuare, ca doar nu ranesti pe nimeni. Tu ai simtit ca mai este viata dupa moarte tocmai din cauza ca vrei sa fii etern, eu simt ca nu mai este nimic dupa moarte, datorita faptului ca nu vreau sa fiu etern.

| cristi202 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Oare sunt fricos? Nu cred, odata ce acum am puterea de a privi cu seninatate la sfirsitul vietii. Si nu cred ca era vorba de frica cit de dragoste de viata, pentur ca, asa cum era ea, imi iubeam viata, si faceam tot posibilul sa fie cit mai frumoasa. Momentele de teama veneau doar uneori, in anumite circumstante, deci nu cred ca eramn un fricos, si cu atit mai mult nu sunt acum.
Oricum, mesajul tau arata cit de mult iubesti tu viata. Probabil nu ai gasit nici un scop in ea pentru care sa traiesti. Altfel, alta era atitudinea ta in fata mortii, desigur ca nu mai doreai sfirsitul vietii, nu mai doreai sa nu fii etern.

| Dragonel a răspuns:

Da! Dumnezeu ne-a dat o parte din viata pe pamant apoi sufletul nostru merge la el sus

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Dragonel):

Sus unde? La ce altitudine?

| cristi202 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Unde, la ce altitudine? La acea inaltime pe care o experimenteaza sufletul tau cind, plin de extaz, ai impresia ca incepi sa zbori si te tot ridici, si te ridici, si te ridici tot mai mult... Poate fi atunci cind vorbesti (sau faci "ceva") cu iubitul sau iubita ta, poate fi cind faci ceva ce iti place enorm de mult, sau poate pur si simplu cind asculti o muzica ce iti incinta inima si auzul. Cind ti se va intimpla acest lucru, gindeste-te la ce a zis scaryboy in legatura cu asta, si poate vei intelege un pic ca sufletul se ridica asupra a tot ce e material, si ca poate merge "acolo", sus.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Tot ce incepe se si termina

| Thunder a răspuns:

Eu nici nu stiu daca exista suflet, apai daca mai e si nemuritor.

| EmaS a răspuns (pentru Thunder):

Omul este format din trup, duh si suflet.Fii sigur ca exista suflet.

| Thunder a răspuns (pentru EmaS):

Doar le place unora sa creada asta.

| EmaS a răspuns (pentru Thunder):

De ce sa ne placa?

| Thunder a răspuns (pentru EmaS):

Fiindca e in natura umana. Ne place noua sa credem una si alta, mai ales chestii de astea despre care se poate abera la nesfarsit. Zi-mi si mie cum de esti convinsa de faptul ca omul e format din duh si spirit. Trupul stim ca exista, asta doar daca nu te referi la trupul lui Iisus, al domnului sau alte balarii.

| EmaS a răspuns (pentru Thunder):

Cand sotul meu a avut un accident grav la locul de munca,era atat de bolnav, incat parea un cadavru, doar atat ca respira.Si ma uitam la el si ma gandeam ca doar aceea suflare il mai tine in viata.Si scrie Biblia ca omul este format din trup, duh si suflet.

| Thunder a răspuns (pentru EmaS):

Pai daca ma bagi pe meleaguri din astea triste ma supar. Asta nu e un argument ci mai mult e o presupunere, de fapt e o presupunere ca ce? Nu-mi dau seama. Baga altceva mai cu lux de amanunte, dar daca ce scrie in biblie e de ajuns pentru tine, eu inteleg.

| EmaS a răspuns (pentru Thunder):

Da,iti recomand cu multa caldura cartea:,, Exista viata dupa moarte,, de Petru Popovici, unde descrie cu lux de amanunte cum un grup de cercetatori fac studiu pe oameni muribunzi si ajung la concluzia ca au suflet. Spuneau si cat cantareste acesta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, pentru ca asa simt eu. asta nu se poate argumenta. pur si simplu simt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred in basme, lumea nu e cum vrei tu sa fie si e cum e vrea ea sa fie

| ゼロの a răspuns:

Da.Sufletul este nemuritor, dupa ce trupul cedeaza din diferite motive, sufletul apare pe pamant ca fantoma sau umbra.
P.S am gasit asta pe net, dar imi place si cred ca ar fi fain sa iti ajuti stra nepotii la test.happy
(fara suparare)

| Raizen1996 a răspuns:

Hmmmm sigur cum sa nu voi chiar credeti in chestiile astea ma rog eu sincer nu cand te duci te duci si gata