| Inferno a întrebat:

Ce credeti ca inseamna urmatorul citat? Adevarul este o mare minciuna.

Răspuns Câştigător
| Dreamer a răspuns:

,,Adevarul este o mare minciuna'' - atunci cand iti raneste sentimentele cu siguranta vei spune acest lucru, iar atunci cand adevarul te va face fericit, cu siguranta va fi un adevar...adevarat (ce ciudat sunahappy ). Deci pana la urma ce este adevarat? - adevarat este doar ceea ce simti! Restu' e cancan! happy

11 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Fiecare intelege ce vrea...
Pe mine ma duce gandul la faptul ca atunci cand cineva iti spune adevarul...parca nu ai vrea sa il crezi, tocmai pentru ca era ceva ce nu vroiai sa auzi

| Flav a răspuns:

Ca vrem sa parem filosofi. Daca taceai, filosof ramaneai.

| MâţulMov a răspuns:

Spunan minciuni, lingusesti oamenii, iar daca spui adevarul ii ''ofensezi'' si incep sa creada ca de fapt nu esti prietenul lor si ca minti ca sa fi tu mai bun/a.

| Claudiuu a răspuns:

SIncer nu vad ce altceva ar putea insemna decat o mare prostie.Adevarul este opusul minciunii.Nu am putu sa imi imaginez ceva care e adevarat si e in acelasi timp minciuna. Logica spune cabig grinoua insusiri contradictorii(ale unui obiect A de ex) nu pot exista in acelasi timp si sub acelasi raport.

| 220V a răspuns:

Eu zic ca adevarul care il cunoastem pana acum ii compus din minciuni epice, ai observat cat de repede se degradeaza ´´adevarul´´ din istorie de la o zi la alta?

| ButelieCuPetrol a răspuns:

Invederat-ul acestei accederi ale soaptei vizuale se tarmuieste in atotputinta indoielnicirii instantaneului realitatii, care de altfel este intr-adver una neargumentabila, ci doar abstracta.Mai sintetic, realitatea este o confuzie sinistra a incertei ulterioare "nasterii de practic" sau "nasterii materialului"(sau ma rog, de dupa inexistenta)

P.Stongueresupunand prin absurdul de riguoare ca inexistenta este "intoarcerea la initial de dupa viata"

Glosarul banalului:

-initial=provenienta umana(vid)

| RoseQueen a răspuns:

Cred ca depinde context.Sa spui ca adevarul este o mare minciuna, unii oameni spun asta cand le sunt ranite senetimentele, iar altii pentru ca vor sa arate ca nu le pasa de nimic chiar daca de fapt sunt foarte afectati de ceea ce se intampla in jurul lor.
Totodata, uneori adevarul este o mare minciuna deoarece depinde de persoana care spune adevarul.
Adevarul este adevar doar atunci cand il spui cu sufletul nu cu mintea!

| Crazyfish a răspuns:

Fals.
Adevarul este cea mai perfecta minciuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarul ca traim in democratie in Romania? adevarul ca mergem in paradis dupa moarte? adevarul ca viata nu-i de ****? adevarul ca o ducem bine in Romania? sunt atatea adevaruri care sunt minciunii vezi tu adevarul poate avantaja sau devantaja o persoana/grup

| 220V a răspuns (pentru anonim_4396):

Aseara ai iesit sau ai adormit ca am vrut sa te intreb unele lucruri?

| Byyb a răspuns:

Adevarul are multe fete...un adevar e adevar dar pentru tine poate fi o mare minciuna. un adevar te bucura te raneste te emotioneaza ...multe.asta inteleg eu