| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeți ca se va intampla când se va ajunge la apogeul științei și se vor descoperi tratamente pentru toate bolile?

13 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Presupun că nici nu vom mai muri. Dacă nu mai sunt boli, n-ai cum să mori. Poate doar așa, dacă ai vreun accident fatal, îți cade o cărămidă în cap sau te împușcă ăia de la Hamas.

| relian a răspuns (pentru sabin89):

Sa inteleg ca oamenii mor din cauza bolilor? Daca tu asa stii, pot sa iti spun ca gresesti.omu moare pentru ca orice in universul asta moare, se uzeaza si la un mom dat se dezintegreaza, adica moare.

Sint si acum oamenii care nu au fost nicidoata bolnavi in viata lor si care vor muri, altii care au murit deja.
Nu boala face ca organismul sa nu se mai regenereze la infinit, este o chestie genetica, ai un timp de injumatatire laughing nu e nimeni nemuritor, nici stelele nici gaurile negre macar.

| sabin89 a răspuns (pentru relian):

Cum nu e nimeni nemuritor? Păi Iliescu?

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

La banii pe care i-a furat isi permite tot felul de tratamente!

| relian a răspuns (pentru sabin89):

Iliescu mai traieste? Wow, poate o fi extraterestru, cine mai stie laughing

| RAY a răspuns:

Viața nu are sens, scop, rost, ne auto amăgim doar, boala ceea mai grea este povara existenței

suntserios
| suntserios a răspuns:

O să ne creem alte probleme mai mult că sigur

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se poate ajunge acolo. Nimeni nu a murit sănătos.

| relian a răspuns:

Ce anume sa se intimple, nu se va intampla nimic, oamenii vor trai mai bine, sub aspectul asta al sanatatii, in rest cam la fel.

Vor exista si oameni bolnavi, pentru ca vor exista si oameni care nu au grija de ei, care nu vor sa munceasca, adica homless, iar acestia daca se vor imbolnavi nu vor avea bani sa se trateze, exact ce se intampla acum, se va intampla si atunci.

Nu iti da nimeni moca ceva, trebuie sa muncesti pentru toate, asta e legea fireasca al naturii.
Sa ajungem unde spui tu, e nevoie de timp si tehnologie, nu stiu daca omenirea o sa stea linistita fara sa faca nimic sa poata atinge acele nivele ce intrebi tu.

Sa eradichezi toate bolile, trebuie sa cunosti toate piesele din organismul uman, inclusiv cele microscopice, deci la nivel genetic, dar pe toate, inclusiv ce functie are fiecare, toate sistemele, sa stim la perfectie din ce sintem facuti si cum functionam.
Dupa este usor sa reparam.
Am fi ca si o masina, cineva care stie f bine toate piesele unei masini, care stie exact cum functioneaza repara fara probleme.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu cred că se va întâmpla asta.Aș vrea să se întâmple, dar nu cred.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă ai ști ceva despre cum funcționează știința, ai ști că nu există așa ceva ca "apogeul științei". În știință, orice descoperire nouă deschide noi orizonturi și noi întrebări.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

La un moment vom stii totul despre pamant

| MrAM a răspuns:

Nu va exista tratament pentru toate bolile avand in vedere mutația lor. Si care e intrebarea de fapt? Ce curiozitate ai, daca vom fi nemuritori? Se va suprapopula planeta, vom fi mai fericiti? Nu ințeleg, parca ai pus jumatate de intrebare…