| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti despre calatoria in timp? Poate fi posibil asa ceva? Dupa spusele lui Einstein se poate, timpul este modificat de viteza si gravitatie. In prezent nu avem cunostintele si mai ales resursele necesare pentru a putea calatori in timp, dar in viitor, peste zeci/sute de mii sau chiar milioane de ani eu chiar cred CA CAlatoria in timp va fi posibila. Voi ce parere aveti?

34 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Spațiul în care ne fățăim noi este de tip R4, adică cele 3 dimensiuni spațiale și o dimensiune legată de timp.
În condiția unui spațiu de tip R4, cum înțelegi tu călătoria în timp?

| Lizzu a răspuns (pentru MMihai):

Ce inseamna R4?

| MMihai a răspuns (pentru Lizzu):

R indice superior dreapta 4, spațiu real cu 4 dimensiuni,
Nu aveam cum să scriu 4, ca indice superior dreapta.
Unii vorbesc de un R indice superior dreapta n, unde n este mai mare decât 4 luând în considerare și alte aspecte.
R3 este de înțeles de aproape oricine, R4 ceva mai greu, de priceput, iar un Rn este și mai complicat de imaginat imediat.
R1 este dreapta, R2 este planul, R3 este spațiul cu trei dimensiuni.
R4 este mult mai greu de înțeles decât R3.
Toți ar trebui scriși ca indici superiori dreapta, adică cifrele 1, 2, 3, și 4, în drepta literei R dar sus.

| Lizzu a răspuns (pentru MMihai):

Multumesc happy complicat putin

| Liviu a răspuns:

Cu toate ca sunt ateu, cred ca in viitor va fi posibil asa cevawinking
Daca au facut ei camere video, de marimea unui cui, cu microfon incorporat.
Daca au reusit sa faca un telefon cat o bricheta, ce mai mar surprinde?
Primu prototip de teleportare ar trebui sa fie de dimensiunea unui sifonier, ca urmand apoi peste alte 20 30 de ani, sa fie de dimensiunea unei brichete, ca si cu telefoanele(bine bine, nu erau chiar cat un sifonier)Dar mai tineti voi minte acele Nokia BCA cu care iti faceai casa? acele siemenes vechi? vorbesc aici de generatia 90 + nu de cei de 97 98 99 happy
Ei bine, calculatoarele inainte costau 40 de milioane(prin 1998 1999 ) acum cat costa unu cel mai slab? bingo 2 milioane 3.

| palaghianu a răspuns:

Totul este posibil. Avem nevoie doar de oamenii care sa gaseasca mijloacele potrivite.
Si hologramele erau subiecte tabu, acum 20 de ani...

OffTopic: Uita-te la doctor who. Iti hraneste oarecum astfel de ganduri si idei.

| SuperSaiyan4 a răspuns (pentru palaghianu):

I love Doctor Who, imi placea si cand eram mic love struck

| RAY a răspuns:

Viitorul nu exista te asigur de asta, ceasul tau biologic nu tine cont de viteza cu care te deplasezi, timpul nu a fost dovedit ca exista, cred ca e imposibil asa ceva sunt convins de asa ceva imagineazati logic daca te duci in viitor cine tia trait deja trecutul?
prezentul exista sper eu si ziua de maine

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Interesant mod de a privi lucrurile. Intr-adevar, singurul lucru de care poti fii sigur e prezentul pentru ca il traiesti chiar acum.
Ceea ce am citit eu se referea la intorcerea in trecut si nu la calatoria in viitor dar si asa se nasc niste paradoxuri.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta ai putea daca ai merge mai repede ca viteza lumini, dupa cum sti ea refelcta corpuri daca ai merge undeva pe o planeta la 1 milion distanta fata de pamant dar rapid ai vedea trectul live

| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

Buna
Pe ce te bazezi cand sustii ca viitorul nu exista?
Ziua de maine face parte tot din viitor...atunci cum ea exista?

| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

Despre asta am vazut un documentar cu Carl Sagan, foarte interesant happy

| Alphawolf a răspuns (pentru Lizzu):

Dar tu pe ce te bazezi cand sustii ca exista ziua de maine? Va fi - ziua de maine. Este o diferenta. Ziua de maine este potential in timp, intr-un alt timp, dar nu si in timpul prezent.

| Lizzu a răspuns (pentru Alphawolf):

Da, asa este. Ziua de maine poti s-o apuci sau poti sa nu..pentru ca orice e in afara momentului de acum, ora si minutul de acum orice e improbabil si nu e sigur ca se va intampla.
Vroiam sa stiu argumentele si ce crede el despre ce a spus..eu sunt curioasa, vreau sa aflu cum gandesc si altii despre lucrurile acestea misterioase happy

Dar asta inseamna ca destinul ni-l cream noi ...pas cu pas, minut cu minut?

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Ma refer la destin, fiecare alegere este a noadtra nu determinata de cineva care deja nea trait viata, ziua de maine nu exista, exista doar azi, daca exista cum de nimeni nu il cunoaste?

| Alphawolf a răspuns (pentru Lizzu):

Da, eu asa cred. Existenta viitorului ar implica destin, iar asta ar insemna predestinare(cred).

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Dar asta inseamna ca destinul ni-l cream noi ...pas cu pas, minut cu minut?

desigur ca da tu esti resposabil de tot cea ce faci

e adevarat ca ca nu avem liber arbitru in totalitate dar atata timp cat esti normal la cap, esti constient de cea ce faci, nu e rau sa visezi la viitor e fb dar sa faci ceva in prezent ca sa ai in viitor degeaba doar visezi, prezentul construieste viitorul

| RAY a răspuns (pentru Alphawolf):

La asta m-am referit si eu

| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

Da, ai dreptate happy mersi

| Lizzu a răspuns (pentru Alphawolf):

Ok happy cam asa ar fi, da

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Seria "Cosmos: O calatorie in Univers", prezentata de celebrul astrofizician Carl Sagan, este si in prezent o adevarata capodopera, reusind sa dezvalui, intr-un limbaj accesibil publicului larg, o parte din misterele Universului, ale vietii pe Pamant.
http://www.youtube.com/playlist?list=PLqSV9LaUvaneuL-1BA8AFnhwXeTFp-Cf2

| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

Foarte accesibil happy il admir pentru efortul de a face sa ajunga la urechile si sufletele oricarui om care vrea sa vada ceea ce vrea sa infatiseze happy multumesc mult pentru videos

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Lizzu):

Viitorul chiar nu exista.
Ce este acesta?
Este ceea ce ne imaginam/gandim noi ca va putea fi/se va putea intampla...atat.
Momentul viitor poate fii peste 5 minute, peste 6 ore, peste 62 de ani etc.
Eu ma pot gandi ce se va putea intampla, in viitor, peste 5 minute, imi pot imagina dar doar atat...intelegi?
Gata, sa spunem ca au trecut deja 5 minute! Eii Acesta deja nu mai este „viitorul" ci acum pentru mine este prezentul si deja acele 5 minute, ce s-au scurs usor in timp, de dinainte, din trecut, sunt istorie...adica aceste 5 minute, de acum 5 minute, sunt considerate ca fiind trecute -.
Au existat acele 5 minute din trecut? Au existat ele vreodata? si daca da...atunci cum ne putem da seama ce a fost real si ce nu? Poate a fost doar o inchipuire a mea, poate am lasat imaginatia sa vorbeasca in locul meu si astfel mi-am pierdut sirul gandurilor...cine stie.
Aa da, stiu.Nu e mare lucru, dar imi amintesc ca au existat acele 5 minute din viata mea...ce fenomen.
Gata, s-au mai scurs alte 5 minute, prezentul reprezinta clipa de fata in care eu inspir si expir, inspir si expir si tot asa.
Viitorul, ti-am spus, nu reprezinta nimic mai mult decat reflexia propriilor noastre cunostinte, a imaginatiei noastre si a modului cum percepem noi realitatea (difera de la individ la individ si in functie de gandurile ce ne guverneaza subconstientul).
Cu alte cuvinte : „viitorul" nu exista, si nici trecutul ce ste format din simple amintiri.Nu exista decat ideea ce ne-am format-o despre ecesta, decat o simpla idee si anume „se va intampla".
Nu exista decat clipa prezentului restul nu sunt decat amintiri si ganduri insirate peste tot in mintea noastra intr-un mod haotic as putea spune.
Si in incheiere: Ce Reprezinta „Timpul" Pana La Urma? Exista Acesta Ori Doar O Idee?
Sper sa-ti dai seama unde bat cu aceasta ultima intrebare.
P.s.Ma scuzi daca n-am stiut sa-ti explic in termeni stiintifici, asa poate as fi putut fi mai clara, dar, trebuie sa recunosc, nu ma pot baga unde nu cunosc.
-Numai bine.

| Lizzu a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Wow happy foarte frumos si pe inteles ai explicat fenomenul trecut, prezent, viitor --- timp happy Mersi! Nu, nu e nevoie de cuvinte pompoase.
Da, ai dreptate..nimic nu e stabil, mai ales timpul.Se scurg cate 5 minute si tot asa, e cu adevarat interesant ce se intampla si provoaca o confuzie, intr-un fel, atunci cand te intrebi daca cele 5 minute din viitor care deja au trecut si s-au adaugat la baza de date au existat vreodata sau nu.
Frumos happy

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Isi place stiinta?

| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

Da, e bine de patruns happy

| darkwisper a răspuns:

Daca exista, erai vizitat de catre cineva din viitor.
Teleportarea exista inca de cand era Einstein viu, se numeste Experimentul Philadelphia.
Da un search pe google.

| Nimixpecial a răspuns:

Standardele umane cresc in permanenta, odata cu tehnologia.
Dar cum civilizatiile de acum mii de ani nici nu indrazneau sa viseze la ceea ce facem acum, asa nici noi n-ar trebui sa visam la ceva ce probabil nici fii fiilor fiilor fiilor fiilor fiilor nostri si asa mai departe nu vor prinde.
Poate, pana la urma, timpul exista doar in conceptia oamenilor.

| Antonio23 a răspuns:

Chiar crezi ca organizatiile precum NASA nu se gandesc la asta? Poate chiar si la teleportari... cine stie

| Lizzu a răspuns (pentru Antonio23):

Si chiar crezi ca inca nu s-a aplicat teleportarea sau macar sa se fi descoperit? Nu stim noi multe...din pacate
Poate ca ei nici nu vor ca lumea sa stie si sa o foloseasca. Asta se numeste controlul maselor

| Antonio23 a răspuns (pentru Lizzu):

Ba cred ca da... Problema e ca ce si cum se intampla doar ei stiu...

| Lizzu a răspuns (pentru Antonio23):

Da, asa e. doar ei stiu

| funkypunky17 a răspuns:

Orice este posibil.
Tehnologia a avansat foarte mult in ultimii 100 ani.
S-au inventat atat de multe chestii si inca se inventeaza.'
Poate va fi putea fi viata si pe alte planete.
Nu avem de unde sa stimhappy

| MegaZero a răspuns:

Teoretic,noi calatorim in viitor mereu.Fiecare secunda traita, e o secunda in viitor.Fiecare zi traita e o zi in viitor.