| BigBang a întrebat:

Ce credeti despre legea privind protectia animalelor?
Mai pe scurt:http://www.politiaanimale.ro/strategia-uniunii-europene/
Mai pe indelete:http://www.dreptonline.ro/legislatie/lege_protectia_anim alelor.php
Pe langa faptul ca legea este ocolitoare si contradictorie, sunt tari in care aceasta lege nu exista nici macar pe hartie la stadiul de proiect.Si pana la urma, aceasta lege a"protectiei animalelor", isi face ea datoria?
Sunt drepturile animalelor respectate?
"Trecand peste lege", va invit pe voi sa imi spune-ti, ce credeti despre cruzimea omului fata de "animal"? http://www.ptroa.co.il/petition/index.php
Semnati petitia, daca doriti!
Al doilea video, prezinta mai pe larg, abuzurile aduse celorlalte vietuitoare.
http://video.google.com/videoplay?docid=-486746900000949 5453#

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Sunt multe de spus. În mare parte mi-am exprimat deja punctul de vedere aici:
1. http://www.tpu.ro/......evinovate/

2. http://www.tpu.ro/......riscand-o/

E trist, când oamenii uită să mai fie oameni şi îşi varsă frustrările pe animale...
Cruzimea unora întrece orice limită de înţelegere. Iar să condamni o întreagă specie de animale, pentru nişte cazuri singulare, fapte individuale, mi se pare total deplasat, ilogic, absurd. Cum ar fi să urâm toţi cei 7 miliarde de oameni, doar pentru că există printre noi criminali, maniaci, sociopaţi? Absurd, nu? Exact.
De ce ar trebui să plătească cei nevinovaţi, pentru faptele celor violenţi, care, apropo, tot datorită nouă, oamenilor, au ajuns aşa cum au ajuns? Logica asta n-o s-o înţeleg niciodată, pentru că n-are nimic de a face cu logica. Este doar o ură oarbă.
Numai bine!

5 răspunsuri:
| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Ce pot să cred despre acestă lege?!
Este o lege care nu va avea prea multe rezultate într-o naţiune care nu arată interes pentru alte vieţuitoare. În România nu va avea niciun viitor, din cauza oamenilor cărora puţin le pasă de altcineva decât de propria persoană.
Cruzimea va continua, chiar dacă există aceste petiţii, chiar dacă se infinţează o organizaţie care va încerca să oprească răutatea la care animalele nevinovate sunt supuse.

@Kongeriket, degeaba dai tu acele site-uri care prezintă cum oamenii sunt omorâţi de animale. De animale domestice, de câini.
Este vina celor care le-au crescut că acestea se manifestă în acest fel, este numai şi numai vina oamenilor. Sunt animale care au evoluat din specii cu instinct prăfător, omul le-a domesticit, iar acum trebuie să continuie această domensticire pentru a le păstra la modul total neviolent.
Animalele nu ar trebui să stea pe străzi şi,totuşi, societatea noastră nu face absolut nimic pentru a lua acele animale şi pentru a le oferi adăpost şi ce mai au nevoie. Continuând în felul acesta se va ajunge la brutalitate din ambele părţi şi, previzibil, mamiferele vor avea de suferit, pentru că... de, suntem oameni şi considerăm că avem putere asupra celor inferiori din punct de vedere intelectual şi educaţional.
Educaţional, deoarece oamenii, pentru a devenii oameni, au nevoie de educaţie, pe când animalele nu au nevoie de nimic pentru a fi animale.
Oamenii sunt răi prin esenţă, doar inhibiţiile şi acea etică îi mai ţine în frău, oprindu-i să facă fapte de care persoana "normal" s-ar îngrozii. Se simt şi ei puternici când exercită o cruzime ilogică asupra unui animal, se simt şi ei stăpâni asupra unei vieţuitoare, iar asta, pentru unii, contează foarte mult. Fapte de acest gen le unge orgoliul, văzând că au putere asupra a ceva.
Plus că, nimeni nu te va condamna dacă răneşti un animal. happy
Nu vei vedea o persoană care să înceapă să-ţi blesteme familia şi neamul pentru că ai dat într-un câine. Dar dacă dai într-un om, toţi sar cu gura.
Care-i diferenţa? Şi omul, dar şi animalul... simte durerea, are sentimente, are dreptul al o viaţă şi este de datoria ta, ca stăpân, să-i acorzi o viaţă decentă.

Suntem singurii vinovaţi de tot ce este rău pe planetă şi de tot ceea ce este distrus. Dacă suntem aşa de dornici de a trăi, oare de ce ne batem joc de ce ar trebui să avem grijă pentru a ne asigura această existenţă?
Viaţa nu se află în posesia noastră, cu atât mai puţin cu cât nici măcar nu-i acordăm atenţie, considerând că ne aparţine de drept.

"Măreţia unei naţiuni şi progresul ei moral pot fi măsurate prin felul în care sunt tratate animalele." Mahatma Gandhi

| corasa a răspuns:

Un paradox si o ipocrizie totala. Aparam cu ardoare drepturile animalelor, in timp ce muscam cu pofta din hamburger.

Cand o sa am timp o sa dezvolt subiectul si o sa arata de ce starpirea cainilor vagabonzi e solutia cea mai buna pentru toti.

| BigBang explică:

Dar eu m-am referit la cruzimea omului fata de animal si nu invers.Ei, e si asta un subiect de discutat, dar sa o luam in ordine.

| BigBang explică:

Singurul paradox pe care il vad este acela ca nu ai inteles intrebarea pusa de mine.Ironia ironiei,este aceea ca te ironizezi singura, printr-un paradox aflat in corelatie cu incertitudinea.
Partea comica, e data de faptul ca ai primit un inteligent si un folositor, spunand o prostie.Deci datorita tie, cineva a devenit mai prost.