| mariuzik a întrebat:

Ce credeti universul este finit? Vreau aici doar pareri de oameni desteptiwinking

Eu unul zic ca este finit. Nu exista nimic infinit.

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Si zici ca esti destept? Toata umanitatea a cazut de acord ca universul este infinit si vi tu sa spui ca nu-i asa! Mai sa fie! Oare pe cine sa credem?

| paradox8 a răspuns (pentru Elianna):

Va scriu eu raspunsul car poate lamuri cam 88% din intrebari.Deci universul e finit motivul este ca el se afla in realitate cea ce reprezinta existenta universului. Universul este asemanator unei galaxii incepe ici si se termina colo.Normal cand te uiti pe ce nu vei vedea capatul universului, logicnoi ne aflam la marginea caii lactee in concluzie realitatea e infinita atat timp cat va exista ceva ce nu poate termina nici odata si anume timpul ce nu poate fi oprt de nimeni si nimic. Universul nostru are 4 dimensiuni 3 axe si o dimensiune a timpului care mentine echilibrul in univers.Gaurile negreu si cele de vierme pot duce in diferite parti ale universului sa in viduri. Teoria cum ca extraterestrii exista:din toate pleanetele descoperite 1.2% sunt locuite adica aprox 1 miliard.In conclunzie exista si alte universuri paralele din moment ce al nostrue finit iar realitate in care se prerece totul nu. universul nu inseamna infinit asta e o greseala a unei minti limitate. Universul fiind materie se afla intr-o continua miscare si transformare...

32 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Daca zici ca universul este finit arata-ne si noua capatul.

| danut a răspuns:

Astronomi spun (cred) ca universul este in expansiune, adica are un "hotar", prin urmare este finit. Alti spun ca are forma unei bule, deci tot finit. Deh, teorii debitate de oamenii de stiinta, ATEII. Crestinii cred ca universul este creatia lui Dumnezeu dar singurul lucru infinit este DOAR Dumnezeu, atunci toate celelalte lucruri sunt finite. Si pentru cei mai hotarati in a spune ca universul este "asa" sau "asa" va asigur ca vor fi unii care vor cunoaste "hotarele" universului. Acesta este unul din fundamentele si sperantele credintei crestine, vai de toti ateii care sunt lipsiti de aceasta speranta.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Din perspectiva noastra spatiala tridimensionala nici una din variante nu are sens... daca este infinit, nu putem percepe sau concepe infinitul. Daca este finit, atunci ce este dincolo de acesta, si dincolo de ce este dincolo de acesta s. a. m. d. pana la infinit (din nou).

Intrebarea ta nu are sens si nici raspuns din "punctul nostru de observatie". E la fel ca intrebarea: Ce a fost inainte de Big-bang? sau ce este la Sub de polul Sud?

Trebuie sa luam in considerare ca universul s-ar putea sa fie multidimensional, ca s-ar putea sa existe un Omnivers. Punand in felul tau problema si Pamantul este infinit! Da este! Daca te apuci sa mergi pe suprafata Pamantului (ipotetic) aceasta nu se mai termina niciodata (decat eventual se repeta), daca noi am fi fiinte bidimensionale in loc de tridimensionale, ne-am pune aceeasi intrebare despre Pamant. Este Pamantul infinit? si nu am fi capabili sa concepem sau sa intelegem raspunsul. La fel se pune problema si cu Universul, s-ar putea sa existe cel putin o dimensiune spatiala vectoriala pe care noi nu o putem percepe, iar atunci analogia infinitatii Pamantului cu cea a infinitatii Universului ar fi una logica si perfect valida.

Aici nu filozofie cum ar crede multa lume, e foarta multa matematica si topologie, pentru ca Universul nu inseamna doar materie (cum crede multa lume) ci si spatiu, timp, energie, cauzualitate, si potential. Ramurile noi descoperite si avansate ale matematicii (geometria fractala, geometria topologica, etc) s-ar putea ca in curand sa ne aduca mai aproape de a intelege (cel mai probabil doar prin numere) asa zisa "forma" a universului.

In matematica exista foarte multe concepte teoretice care trateaza aceasta problema la o scara mult mai mica si convenabila, Teseractul, banda lui Moebius, Conjectura lui Poincare etc.

Insa strict din perspectiva noastra "cvasi-cvadridimensionala" ambele raspunsuri sunt gresite, sau cel putin inabordabile, Universul nu poate fi nici finit nici infinit, pentru ca nu sunt nici pe departe niste termeni suficienti d. p. d. v. semantic.

Răspuns utilizator avertizat
| Zenithf a răspuns:

Universul este "terenul de joaca" a lui Dumnezeu. Si ambii sunt fara inceput si fara sfarsit, si nemarginiti.

| Laura a răspuns:

Daca e finit...
Ce se afla dupa ce se termina?

| rosto a răspuns:

Ce crezi tu ca este de fapt universul? un "spatiu" in care se gasesc alte elemente precum planete, stele, galaxii, etc, etc, ce-o mai fi pe acolo. in spatiu este vid (proasta exprimare, stiu), adica nimic. deci daca ar fi sa o reducem putinla absurd, universul ar fi nimic. daca acest nimic s-ar termina undeva... ce ar fi dincolo de el? doua variante: fie nimic... ceea ce inseamna ca este tot univers, fie alte elemente pe care iarasi le putem incadra la univers. da, este greu pentru mintea noastra sa perceapa notiunea de infinit, dar am putea probabil daca ne gandim rational ca universul inseamna tot. si daca universul inseamna tot, rezulta ca si ceea ce e dincolo de ce percepem noi este tot univers.
da... probabil ca nu se intelege nimic. (nu am pretentia nici ca as fi desteapta, nici ca asa este cum am spus mai sus)

| Damian a răspuns:

Lasa asta, da ce e dupa marginea universului? a?

| DanielJackson a răspuns:

Scurt si la obiect: este infinit!

Răspuns utilizator avertizat
| florin1979 a răspuns:

Este finit dar in continua expansiune, cu viteza de expansiune in progresie geometrica!

| Sabynna a răspuns:

Aici am ocazia sa fiu si eu "filosoafa". Nu cred ca universul e infinit, dar nu imi pot imagina cum se termina. Posibil sa se termine, dar sa nu poti ajunge pana acolo, pentru ca intri intr-o gaura neagra, si nu mai poti sa iesi?

Nu stiu ce sa cred. Nu-mi place gandul ca ma uit spre cer, si cerul nu se termina niciodata.

| Laue a răspuns:

Universul este infinit la fel ca Pamantul. Chiar dac reusesti sa faci inconjurul Pamantului, tot nu ai ajuns la capatul lui, intrucat acesta continua sa apara in fata ta. Aceasta este un fel de infinitate relativa. Multe lucruri din Univers sunt relative, iar infinitatea este una dintre ele. Poti sa-ti imaginezi Universul ca o sfera inchisa, in momentul in care reusesti sa evadezi din ea, apari intr-un loc (o sa ma blestemati probabil) relativ opus.

| Abcfunny a răspuns:

Cineva zicea odata ca la fel cum acum cateva sute de ani inca se credea ca Pamantul este plat la nesfarsit - si s-a dovedit a fi gresit - la fel si acum lumea are impresia ca universul este infinit - care la fel ar fi gresit... Este oare finit? Sau din contra...
Eu as avea o teorie personala care suna cam asa:
Cosmosul, asa cum il stim noi, cu BigBang-ul ce-l cunoastem, este doar o teorie de moment. Se va ajunge peste miliarde de ani cand vom avea tehnologia probabil sa vedem ca acest univers este finit, dar NICIODATA nu vom sti cu certitudine ca dupa distante inimaginabile - nici chiar unei tehnologii "gauri de vierme" - ca nu mai exista inca un "cosmos" sau mai multe - bineinteles acum vei spune ca si acest cosmos face parte din acelasi univers, dar ideea e ca universul NU are limite, nu exista nici un zid prin care nu se poate trece si nici abis - tot timpul va exista ceva mai mare, mai departe - e vorba doar de tehnologia pe care o avem - in functie de ea cunoasterea universului devine tot mai ampla - la fel cum tehnologia nu are limite in descoperiri – nici universul nu are limite

Sănătate!

| NDY a răspuns:

Cum nu exista nimic infinit ba'? si cu cifrele cum ramane? cifre sunt o infinitate...si incearca sa demonstrezi viceversa!

| sinblade27 a răspuns:

Conformunor studii se poate vb de multivers sau univers in univers nu cred ca e infinit dar nici ca e singurul existent. s-a incercat o demonstratie la geneva si rezultatele nu se vor afla curand

| marla a răspuns:

Cum poti sa zici ca e finit, cand insusi universul e ceva infint, din simplul motiv ca nimeni nu i-a vazut capatul. asa ca eu zic ca e infint, la fel ca si nr stelelor, timpul si mai sint, zic ca e infinit doar pentru ca nu pot sa zic ca e finit, nu am vazut nici un inceput nici un sfirsit.

| mariuzik explică:

Universul este in expansiune, asta nu stiu cum s-ar putea daca e infinit. Oricum am o teorie a mea... univ. este precum o planeta sau o stea ca structura: are un centru unde materia este cea mai densa, si spre margini aceasta se rareste, pana cand nu mai este de loc... ce o fii dincolo nu se stie, vid probabil;

Asa vad eu lucrurile si apoi infinitul mi se pare un lucru fabulos, nu are explicatie logica oricat s-ar chinui omul sa inteleaga.

| mariuzik explică:

Am explicat teoria mea citeste si tu raspunsurile! si daca nu are raspuns intrebarea asta inseamna ca vreau sa aud pareri si cum gandesc altii problema, BĂ

| micichina a răspuns:

Cu siguranta exista ceva care este infinit: prostia tongue... vorba lui Einstein: "Sunt doar doua lucruri infinite, universul si prostia umana, insa asupra primului aspect nu sunt atat de sigur."

| Smarandica a răspuns:

Shhhh! Este infinit, pana nu se va demonstra contrariul! laughing
Ps ce modest estihee hee

| Carlaaa a răspuns:

Cred ca este una din afirmatiile care nu se stie daca se va dovedi ceva clar vreodata.
Ne putem da doar cu parerea, pana nu vedem cu ochii nostri nu vom crede.
Eu una, am momente in care pur si simplu cad pe ganduri. Imi pun o multime de intrebari despre noi oamenii in general.
Mi-ai mai dat tu una acum. o intrebare care sincera sa fiu imi creste bataile inimii si imi rascoleste-n minte asa cum rareori ceva o face.
Dar... Poate nu vom stii niciodata daca este finit sau infinit. Poate ca nu ne-ar ajunge o viata intreaga sa colindam universul pe o singura linie si sa ajungem la capatul lui.
Cred ca pe Pamant oamenii sunt preocupati de altceva.
Pentru ca traiul de zi cu zi, devine din ce in ce mai greu de suportat.
Ma bucur ca nu sunt singura care isi pune astfel de intrebari.

| VacaVacuta a răspuns:

"Doua lucruri sunt infinite: Universul si prostia umana, si nu sunt sigur in legatura cu Universul"
Albert Einstein
Eu sunt de parerea lui Einstein.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se stie si nici nu o sa aflam niciodata. Viata noastra e prea scurta si tehnologiile noastre sint prea primitive sa putem face mai mult decit speculatii. Este posibil sa existe doar universul nostru care sa fie infinit. Dar este la fel de posibil sa existe acest univers (finit), alaturi de alte universuri intr-un spatiu infinit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul este peste puterile noastre de a intelege lucrurile. este supraomenesc :-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesant. Dar daca este asa cum spui tu, nu ar fi mai plauzibil ca dincolo de zona definita de tine sa se afle alte si alte universuri care sa aiba aceeasi structura planetara cu miez dens si margini rarefiate? In fond, dincolo de granitele universului din teoria ta, trebuie sa mai fie ceva. Altfel am avea un spatiu infinit gol, exceptind universul nostru. Dar... intr-o zona infinita, exista o infinitate de posibilitati ca la un moment dat sa gasim ceva, un alt univers. Si dincolo de el iar vidul infinit, insa din nou la un moment dat se poate gasi un alt univers. Si tot asa. Pina la urma, nu conteaza cit este de imens spatiul care le desparte, dar din cind in cind mai gasim cite un univers si spatiul fiind infinit, si numarul acestor universuri va fi tot infinitwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tu zici ca e finit. dar nu ne-ai spus daca esti destept/apta, sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce te face sa crezi ca este finit? cata astronomie ai studiat? cate documentare ai vizionat? noi oricum suntem prea ''mici'' ca stim ce se intampla de fapt dar daca vei acorda putina atentie documentarelor facute in urma descoperirilor NASA poate vei gasi niste raspunsuri...nu certe, pentru ca nimic nu este cert dar... te vei mai lamuri putin