| MeScorpion a întrebat:

Ce crezi ca s-a gandit Nietzsche cand a spus "Dumnezeu a murit!" Crezi ca era putin deprimat sau ce pare ai tu despre aceasta deductie?

Răspuns Câştigător
| andrei a răspuns:

Lumea se duce incet incet, dar prinde viteza, in jooooooooooooooos. Dumnezeu nu ar fi lasat asta.

7 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Desi unii cititori ai filosofului german considera ca Dumnezeul la care acesta se refera atunci cand face o asemenea afirmatie este Dumnezeul filosofilor, acea entitate de ordin metafizic ce coordoneaza totul in Univers, eu cred ca este vorba despre Dumnezeul crestinatatii.Nietzsche a ramas in constiinta oamenilor drept creatorul ideii de supraom punand deasupra tuturor pulsiunilor umane vointa de putere.El a criticat crestinismul pentru cultul omului slab,caci,in conceptia sa toate valorile morale crestine precum mila,iubirea pentru aproapele,intoarcerea celuilalt obraz,smerenia, modestia, sunt valori negative.Propunand conceptul de supraom el contesta importanta divinitatii si vede in omul calauzit de vointa de putere fauritorul proriului destin.Cred ca nu era deprimat, desi pesimismul schopenhaurian i-a marcat devenirea, ci exact dimpotriva:era animat de o superba incredere in capacitatea omului de a-si subordona insasi creatia prin puterea mintii.

| harciog a răspuns:

"Hai sa ne-ntilnim Simbata seara/Intr-o circiumioara la sosea".

| Sentinel a răspuns:

"
Cuvântul Dumnezeu s-a golit de semnificatie pe parcursul miilor de ani de folosire greşită. Si eu il folosesc uneori, dar destul de rar. Prin „folosire greşită" vreau să spun că oameni care nu au reuşit niciodată să arunce măcar o privire fugară în lumea sacrului, în vastitatea infinită din spatele acestui cuvânt, îl folosesc cu multă convingere, ca şi cum ar şti despre ce anume vorbesc.Sau aduc argumente împotriva sa, ca şi cum ar şti ce este lucrul pe care îl neagă. Această folosire
greşită dă naştere unor credinţe, unor afirmaţii absurde şi unor iluzii egoiste, ca de exemplu: "Dumnezeul meu sau al nostru este singurul adevărat", iar "Dumnezeul tău este fals", sau faimoasei afirmaţii a lui Nietzsche: „Dumnezeu a murit".

Cuvântul Dumnezeu a devenit un concept închis.

In momentul când acest cuvant este rostit, o imagine mentală este creata, care poate că nu mai este aceea a unui bătrân cu barbă albă, dar totusi o reprezentare mentală a cuiva sau a ceva din exteriorul dvs şi, desigur, aproape inevitabil, aceasta este o reprezentare a cuiva sau a ceva de sex masculin.Nici Dumnezeu, nici Fiinţă şi nici vreun alt cuvânt nu poate defini sau explica realitatea inefabilă
din spatele cuvântului, astfel că singura întrebare importantă este aceea dacă cuvântul este un sprijin sau o piedică pentru capacitatea noastră de a trăi realitatea la care se referă
"

| MagicSmile7 a răspuns:

"Nietzsche este cel care a spus ca Dumnezeu e mort. Idee care a primit două interpretări majore: prima susține faptul ca Nietzsche vorbește despre moartea Dumnezeului creștinilor, iar a doua interpretare vorbește despre moartea Dumnezeului filosofilor (el prevăzuse agonia metafizicii odată cu manifestarea spiritului rațional socratic care a distrus principiile omului dionisiac ce urmărea extazul prin beție, concupiscența și alte forme de manifestări extatice obținute prin exacerbarea simțurilor)."

| GusWaters a răspuns:

Nietzsche a fost cel mai mare ateu din toate timpurile, asta cred eu, si era normal sa aiba afirmatii de genul asta.

| a1doru a răspuns:

Cred ca se referea la faptul ca din ce in ce mai multi oameni si-au pierdut credinta.

| oaneoane a răspuns:

Filozofic vorbind, cred a era o mare ****.si nebun pe deasupra!