| NoShit a întrebat:

Friedrich Nietzsche a spus cam aşa: "Care este adevărul? E omul una din gafele lui Dumnezeu sau Dumnezeu e una din cele ale omului?"
Vă las pe voi să meditaţi asupra răspunsului.

21 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Nietzsche a incercat sa creeze o etica extracrestina... crezi ca a reusit?

| NoShit explică (pentru shadovv):

Important e cine a înţeles mesajul corect pe care a vrut să-l transmită.

| shadovv a răspuns (pentru NoShit):

Important e ce sa inteles din operele lui. Eu inteleg doar drama unui grecofil.

| Filip23 a răspuns:

O intrebare care nu merita "osteneala" unui click. O intrebare pentru un intestin adormit.

| NoShit explică (pentru Filip23):

Dar, vai, nu mă aşteptam ca întrebarea mea (care de fapt e a unui mare filosof- ştii tu, am pus ghilimele) să trezească aşa multe controverse. Unii oameni se simt loviţi, de aici vine reacţia?

| Filip23 a răspuns (pentru NoShit):

Marele filozof al tau e un Shit. Nu ma simt lovit nici de el, nici de NoShit. Se pare ca sunteti... un cuplu.

| NoShit explică (pentru Filip23):

Chiar mă bucur că zici asta.

| danut a răspuns:

Tu ne spui: "Vă las pe voi să meditaţi asupra răspunsului."
Pai daca stii deja raspunsul de ce ai mai postat intrebarea?
Cat despre intrebare, ar fi cam asa: un OARECARE si-a dat si el cu parerea despre Fiinta Eterna in "secunda" in care a IMPUTIT omenirea cu prezenta hoitului sau (care, intre noi fie vorba, acum nici viermi nu mai il gasesc). Uite "meditatie", iti place?

| WhatheWow a răspuns (pentru danut):

Tu crezi ca esti unul care nu face parte dintre cei care "IMPUTESC" pamintul prin prezenta lor?! Mai mediteaza, Danut!

| danut a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu cred, macar prin gandire, deoarece nu incerc sa "induc" un sistem printr-o asazisa "filozofie" fundamental schizoida printe oameni ci doar mi-am expus parerea personala. Din punct de vedere al existentei umane toti suntem la fel dar ne vedem de "lungul nasului" si nu ne imaginam ca suntem demiurgi ai gandirii sau poate si mai mult in timp ce hoitul nostru degaja un puternic iz pestilential.

| RAY a răspuns:

Zeul ala evreu a fost inventat de un trib evreiesc, desigur ca omul la inventat/creat

| Miauti a răspuns:

Un filozof spunea:
''Adevarul este neschimbator.''

| Vans a răspuns:

Mie chiar nu-mi pasa daca omul e una din gafele lui Dumnezeu sau daca el e una din gafele oamenilor.

| reihiuke a răspuns:

Adevarul nu e in nicuna din acele 2 afirmatii. Nu te gandeai la raspnunsul asta, nu?happy

| NoShit explică (pentru reihiuke):

Nu vreau să primesc răspunsuri la care mă aştept. Îmi place diversitatea. Eşti bine primit, fiule.

| DyNo a răspuns:

Zeii judeo-crestinismului ( elohim, Iahve, Eli etc. ) - tradusi prin ''Dumnezeu'', sunt o gafa a omului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia (in general) e cea mai mare prostie creata de om (aici intra si tot ce tine de d-zeu).
Mai rau e ca 3 sferturi de oameni de pe planeta, chiar cred in religiile astea idioate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei NoShit nu am nimic cu tine si filozofia ta insa daca voi credeti ca sunteti mai destepti atunci de ce cautati sa atrageti crestini la cearta?
Te-as ruga daca vrei sa postezi acest gen de intrebari la stiinta si filozofie din doua motive:
primul motiv aceste intrebari nu isi au locul aicic
si al doilea motiv nu crezi ca este intelepr sa nu atragi un conflict iarasi
Judeca daca spui ca esti desptept.
Va multumesc anticipat! PS sper sa nu va suparati.

| NoShit explică (pentru anonim_4396):

Dacă voiam ceartă, adresam altfel întrebarea. În schimb, vreau doar să vad cu ce argumente îşi susţine fiecare răspunsul. Nu ştiu exact motivul pentru care am postat întrebarea la categoria asta. Pur şi simplu, mi s-a părut că avea o oarecare legătură. Totouşi mulţumesc de sfat, o să ţin cont data viitoare.

| lolium a răspuns:

Chiar daca dumnezeu nu ar exista, nu putem spune ca toata chestia asta cu credinta ar fi gresita.Biblia si invataturile ei incearca sa scoata tot ce e mai bun din oameni. putinul ala care a mai ramas.Deci dumnezeu nu e o gafa.

| AlbaAura a răspuns:

Adevarul e unul pentru toti dar fiecare il vede altfel. Unii pretind ca l-ar fi gasit.Altii nu au putinta sa il obtina si mai sunt si cei care inca il cauta.Cautarea adevarului e aspiratia profunda a sufletului, a inteligentei si sentimentului nostru.