| anonim_4396 a întrebat:

Ce diferenta este intre virtuti si valori?

Răspuns Câştigător
nony
| nony a răspuns:

Sunt complementare.Impreuna formeaza moralitatea.Omul poate fi plin de virturi, atata timp cat la capitolul valori sta prost, e cam egal cu 0.

7 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nu vad niciuna decit ca virtutile tin de spiritualitate si valorile se pot incadra oriunde iese cistig indiferent daca de cauza sau de situatie materiala.Au un singur punct comun deplorabil; Amindoua sint stabilite de turma.

| sabin89 a răspuns:

Ati mai auzit (sau citit) in ultima vreme cuvantul "virtuti"? Nu vi se pare el ca este treptat inlocuit cu termenul "valori"?

| Hmmmm a răspuns:

Virtuatea iti da valoare, dar valoarea nu iti da virtute.

| iKronstadt a răspuns (pentru Hmmmm):

Uăi, și fași? Păi, virtutea este obținută/recunoscută în funcție de gradul valorii avute în domeniul "X". Poți oare să fi considerat un virtuos atunci când ești de fapt nonvaloric?

| Hmmmm a răspuns (pentru iKronstadt):

Vreau sa spun ca virtutea este mai mult decat o valoare. Uite, am valoarea prin prisma profesiei mele, si-l exemplific pe Iancu (mentionat de tine intr-un post anterior). Nu-i de ajuns sa fii valoros pentru a fi si virtuos, iti trebuie "o cireasca de pe tort", care sa faca diferenta intre valori, purtand pe cele mai inalte culmi doar pe cei virtuosi.

| iKronstadt a răspuns:

Virtutea este definită de valoare, indiferent de domeniu. Arată-mi un virtuos nonvaloric, și-l înfiez!

| voiebuna11 a răspuns:

Virtute este sinonim cu Victorie dar dupa pararea mea s-ar cuveni sa fie asociat mai bine cu calitate
Valoare este sinonim cu Pret dar pararea mea ar fi ca mai bine sa fie asociat cu valorea unui om nu pot sa gasesc cuvantul protrivit...Calitate!laughing
Diferenta dintre ele este ca virturile sunt calitatile, victoriile etc iar valorile sunt chiar calitatile...desigur depinde de context!