| i86e2 a întrebat:

Ce e plăcerea? Ce e durerea?
Care e diferența dintre plăcere și durere?
De ce nu ne place durerea și ne displace plăcerea? happy
De ce ne plac anumite lucruri și ne displac alte lucruri?
Eu știu deja răspunsul, dar sunt curios de părerile voastre.

Răspuns Câştigător
| AndraNicoleta a răspuns:

De cele mai multe ori placerea implica durere, insa creierul nostru este programat sa accepe placerea si sa respinga durerea. Dar, daca ai intreba un masochist, cu siguranta ai primi alte raspunsuri.

10 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Perceptie pozitiva, perceptie negativa.

| Musique a răspuns:

Plăcere+durere=combinația perfectă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Musique):

Durere= Placere la puterea a doua.winking

| Musique a răspuns (pentru anonim_4396):

Îmi place cum gândești.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Musique):

Suntem suma placerilor noastre. love struck
(ganditul e facultativ in viata)

| Musique a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulți îl au, puțini îl folosesc.
Plăcerile nu se discută, dar când sunt comune devin un bun subiect.

| KinoAndreea a răspuns:

Nu ne place durerea...pentru ca e. dureroasa? laughing
Si de placere, de ce ne-ar displace?

| RAY a răspuns:

Ce e plăcerea? Ce e durerea?
placerea o eliberare de endrofine
durerea un impuls circuit
De ce nu ne place durerea și ne displace plăcerea?
pentru ca e scumpa energia electrica si de aia vrem endrofine nu impulsuri
De ce ne plac anumite lucruri și ne displac alte lucruri?
ca sunt prea frumoase sa le avem

| 1Mihai1 a răspuns:

Pentru că aşa-i caracterul omului. - părerea mea.
Chiar sunt curios de următoarele răspunsuri.

| i86e2 explică:

Să pun aici postarea mea de pe blog:
Ce este plăcerea?
Ce este durerea?
Care este diferenţa dintre plăcere şi durere?

Eu cred că plăcerea şi durerea sunt foarte similare, ambele sunt senzatii, ambele sunt interpretări de stimuli. Diferenţa mare dintre ele este faptul că una creează un răspuns recompensă în creier (plăcere), cealalta creează un răspuns pedeapsă în creier (durere).

Dacă ambele sunt răspunsuri ale creierului la stimuli, de ce le percepem asa cum facem noi? Adică, de ce nu ne place durerea şi displace placerea? Dacă ne-ar placea durerea, şansele noastre de a muri ar fi mai mari. De exemplu, dacă punem o mână în foc şi ne place, există şanse mai mari sa o menţinem acolo şi sa provoace arsuri severe.

Oamenii care nu simt durerea de obicei mor tineri, deoarece se acumuleaza leziuni şi ei nu simt bolile, astfel încât durerea are un rol foarte important în supravieţuire. Astfel, suntem programati de evolutie sa interpretam unii stimuli ca durere şi alţii ca plăcere. Obiectiv, nu există vreo diferenţă între plăcere şi durere, dar subiectiv există o diferenţă uriaşă.

Cineva întrebase de ce simtim durerea in acest fel, de ce nu vedem lumini roşii şi auzim sirene de alarmă atunci când punem o mână în foc? Un biolog a răspuns că luminile roşii şi alarmele nu sunt la fel de eficiente ca durerea in a ne face să iesim din pericol, prin urmare, salvand vieţile noastre.

Natura selectează pentru supravieţuire, ei nu-i pasa ce simti, nu ii poate pasa. Simtim durere si placere in acest mod pentru că ne ajuta in supravieţuire.

Intotdeauna va exista suferinta în această lume, nu numai suferinţa umană, dar si alte animale vor avea de suferit. Atâta timp cât există viaţă, va exista suferinta. Putem sa ne străduim să reducem suferinţa cât mai mult posibil şi cred ca acesta este un scop nobil. Suferinţa se va termina odată cu viaţa însăşi, cu excepţia cazului în care crezi în suferinţă veşnică într-un loc infernal (în eventualitatea vietii de dupa moarte).