| InnocentSmile a întrebat:

Ce este frica? Cum o putem combate? Exista aceasta posibilitate de a o putea combate?

Răspuns Câştigător
| bluebios a răspuns:

Frica de fapt are la baza instinctul de conservare. Instinct cu care ne nastem si pe care il are orice fiinta vie de la bacterii pana la om si se traduce prin tendinta de a-ti pastra intergritatea corporala. Ca orice instinct in cazul omului, si acesta poate fi invins de ratiune. Pentru a combate frica singurul lucru care functioneaza cu adevarat este sa faci lucrul respectiv de care iti este frica si apoi sa repeti experienta respectiva de suficient de multe ori incat sa devina banala.

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da.Prin credinta in Dumnezeu.Trebuie sa crezi ca El este cu tine, si nimic rau nu ti se poate intampla.

| Vizitiul a răspuns:

N-o poti combate, dar o poti controla. De ce unii oameni se tem de-o eventuala invazie extraterestra? Crezi ca se tem neaparat de extraterestrii? Eu cred ca se tem de necunoscut, nemaivazut...

Apache
| Apache a răspuns:

Frica este o stare psihologica dobandita de om de-a lungul evolutiei. pentru a se tine departe de belele!
...se spune ca iti poti infrange frica doar daca ramai fata in fata cu ea!
... poti sa iti infrangi frica...dar sincer, de unele lucruri este mai intelept sa iti fie frica!

| harciog a răspuns:

Frica este ceva foarte neplacut dar efectul ei este drastic.

| DorelSudoru a răspuns:

Frica este o calitate si fiecare om trebuie so aiba...Frica prea mare se numeste fobie

| Hăgiul a răspuns:

Frica este lipsa iubirii. Lipsa iubirii se combate prin cautarea adevarului in tine. Odata gasita, fricii ii va fi frica de tine, si deci va disparea.

| Just1dream a răspuns:

"Curajul inseamna a fi singurul care stie ca iti este frica", frica te ajuta sa pretuiesti linistea, e o stare naturala la fel ca nefericirea, ce nu este de loc placuta, dar are un rost important in viata noastra. opunsul fricii si nelinistii ar fi pacea interioara dobandita prin credinta. apropiindu-te de Dumnezeu te vei sti mereu in paza Lui, iubind viata si tot ceea ce te inconjoara vei dobandi pace sufleteasca si armoniehappy

| MNIDenisa a răspuns:

Eu cred ca depinde si de fiecare, unii o pot combate, altii nu.Insa fara frica n-am stii ce inseamna linistea, nu?happy

| SoTo a răspuns:

Instinct de aparare. Nu se combate.