| greenmoon a întrebat:

Ce este iluzionismul de fapt? De ce este numita doar magie scenica sau efecte trucate? Iluziile nu se degradeaza privite din ochii unui om, sa spunem, dar chiar si camera de filmat prinde imaginile fidel. De ce si camera, si ochii nostri (mintea) capteaza aceleasi miscari? Oare chiar exista energia care schimba lucrurile intr-un anumit fel, pentru un anumit timp, la un moment dat? Oare ce simt cei care practica acest lucru? Nu pare sa fie stiinta, insa ea poate sa o combata?

16 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Totul se bazeaza pe distragerea atentiei si iluzie sau cum spune iluzionisti, "iuteala de mana si nebagare de seama". Uite si cateva trucuri explicate sa intelegi mai bine. Odata ce e descifrata taina lor dispare magia, uimirea, fascinatia si placerea de spectacol, dar tu alegi.
http://www.scribd.com/......au-talent.
http://www.scribd.com/......agice-com.
http://www.codrosu.ro/......ti-video/.
Dar de ce esti asa ingandurata, ti-au murit din capre ca si mie mi-au murit cateva; la poza din avatar ma refer, asta daca esti tu.;)

| greenmoon explică (pentru Hombre):

Nop, caprele au fugit de ceva timp de mine, ca deh, doar imi privesti moaca

| Hombre a răspuns (pentru greenmoon):

Daca de moaca ta au fugit caprele, cred ca de moaca mea au murit fugind.winking

| greenmoon explică (pentru Hombre):

Oau happy depinde si ce legaturi au fost intre voi. oricum, nu zic bietele capre!

| thealchemist a răspuns:

Magia reala (nu iluzionismul) este tot stiinta, doar ca ia in considerare existenta a 2 dimensiuni spre deosebire de stiinta moderna care studiaza doar dimensiunea materiala a existentei.

| Hombre a răspuns (pentru thealchemist):

"spre deosebire de stiinta moderna care studiaza doar dimensiunea materiala a existentei"
Care de fapt o studiaza in trei dimensiuni.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu este vorba de o energie. In general, creierul nostru nu capteaza absolut tot ceea ce se intampla in jurul nostru si va selecta doar anumite parti si va contrui intregul. Este un proces asemanator cu cititul. Dupa ce invatam sa citim, cand vedem un cuvant, nu mai citim toate literele una cate una. Creierul vede constructia, vede litera cu care incepe cuvantul, litera cu care se termina si "ghiceste" cuvantul. Asa functioneaza pentru orice lucrul pe care il percem in viata de zi cu zi.
Iluziile reusite sunt facute de persoane care inteleg psihologia umana si felul in care functioneaza creierul. In felul asta reusesc sa il pacaleasca. Este stiinta, pana la cel mai mic detaliu, poate unii nu isi dau seama de lucrul asta si invata trucurile fara sa le inteleaga, insa bazele iluzionismului, sunt puse pe stiinta.
De exemplu, un truc usor, in care un magician vrea sa iti ia ceva din buzunar. In mod normal, iti va distrage atentia cu o mana si iti va fura portofelul cu cealalta. Magicienii inteleg felul in care functioneaza schemele facute de creier si le folosesc pentru a-si duce performantele la bun sfarsit.

| suffarstar a răspuns:

Eu sincer nu stiu cum Dynamo face trucurile alea.

| OmuCuBasca a răspuns:

Iluzionism = viteza de reactie + distragerea atentiei.

| greenmoon explică (pentru OmuCuBasca):

Si levitatia?

| greenmoon explică (pentru Hombre):

Eu tot prefer sa cred ca e foaaarte spirituala si diferita si chiar inteligenta forma asta de ...magie! mi-e lene sa inteleg trucuri explicate.
si ca sa rad...ah, ce-ti doresc eu tie... dulce hombre! lol! a fost foarte iac, daca ma intelegi!

| Hombre a răspuns (pentru greenmoon):

"mi-e lene sa inteleg trucuri explicate" sa zici merci ca nu se impoziteaza lenea caci mult aveai de plata. laughing

| greenmoon explică (pentru Hombre):

Ehm, lenea ma impoziteaza pe mine!

| Hombre a răspuns (pentru greenmoon):

O vorba zice ca "lenea e cucoana mare". Vezi ca ai si un mesaj.

| InuyashaKagome14 a răspuns:

Poate nu e de mare folos răspunsul dar îți recomand filmul http://www.imdb.com/title/tt0443543/?ref_=nv_sr_1 poate poate o să te ajute cu ceva :P