| benny7 a întrebat:

Materia întunecată ascunde un univers paralel?

9 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

De când asta?

| benny7 explică (pentru LPCTSTR):

Adică dovada un răpsuns din partea ta urgent--ok*!-o-legatura-surprinzatoare-intre-universurile-paralele-si-materia-intunecata-
https://www.lovendal.ro/......ntunecata/

| PainTech a răspuns:

Materia intunecata e un fel de "nimic" care are masa si energie.
Nu prea se stie mare lucru despre ea, dar ma indoiesc ca ascunde un univers paralel.

| benny7 explică (pentru PainTech):

Acel nimic are energie _? acesta indoiala e ceva?

| benny7 explică (pentru PainTech):

Cercetări noi sţiinţifice apar zilnic.ok

| benny7 explică:

Materia întunecată este o provocare pentru așa-numita. Un model fizic standard care ne ajută să identificăm particulele și forțele care afectează viața noastră de zi cu zi, dar este insuficient pentru a înțelege întregul univers.

De exemplu, modelul standard nu explică gravitatea și descrie doar patru sau cinci procente de materie în univers.

Restul sunt materia întunecată, ceea ce reprezintă 23% din cosmos și energia întunecată, o forță misterioasă, despre care se crede că afectează răspândirea universului și care reprezintă 72-73% din cosmos.

| Ionut58282856 a răspuns:

Wtf mane? Si dumnezeu exista pentru ca e evident ca crezi in ceva ce nu ai vazut in viata ta. Deci energia intunecata e de exemplu gravitatia, asta e tot. Fara energie intunecata tu nu ai fi existat, iar materia intunecata e de exemplu electricitatea si alte campuri ale planetei, noi am reusit sa controlam un camp al planetei noastre si avem internet, wi-fi etc.

| benny7 explică (pentru Ionut58282856):

Nu- ţi dai seama că nu ai cum!
Timpul nu există eşti doar o iluzie!
IAR eu nu am timp să-ţi explic oricum tu nu poţi să înţelegi --ok*

| Whitecc a răspuns:

Nu. Aceasta doar raspunde la o intrebare despre spatiul dintre planete si astre referitor la universul propriu.