| Kristinake a întrebat:

Ce este p-u tine patria? : )

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Acel loc care îl poţi numi "acasă".

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. 120% de acord cu Apache.
2. "p-u" este un cuvânt nou introdus în limba română? Dă o sursă de dicţionar în care apare.

| Vizitiul a răspuns:

Este locul in care m-am nascut, locul de care-mi amintesc oriunde as fi. Nu este Romania, este un loc din Romania. Nu merit sa am o patrie ca Romania pentru ca nu merita un patriot ca mine.

Apache
| Apache a răspuns:

O chestie care in alte circumstante as respecta-o si as lupta pentru ea...dar atata timp cat este condusa de niste terminati care iti fura si hainele de pe tine. atunci nu mai are nici un inteles.e doar un cuvant ca oricare altul!
sorry frate ...patria e patrie.dar nu tine de foame

| Skylar a răspuns:

O tara unde nu exista rromi
O tara unde nu exista frauda
O tara in care lumea te respecta
O tara caruia poti sa ii spui casa

| MadnessCaffe a răspuns:

Sincer, tara nu are nici o vina.Patria nu se refera la oamenii de cacao care traiesc in ea.Se refera la pamantul pentru care stramosii nostri au luptat.

Nu sunt vreun patriot sau altceva...la cum e tara in situatia actuala nu as misca un deget pentru ea... tind sa cred ca Romania se indreapta spre disparitie pentru ca vad ca o ducem din ce in ce mai rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu cateva versuri patriotice, dar tie nu-ti place schimbarea(bauiesc).
Patria chiloti pe mine
Nu mai am ca s-au furat.
Acum merg pe la partide
Si le arat doar un carnat!

Patria! cuvant ce leaga,
Milioane de ostasi.
Pe pamant furat cu japca
Aparate de arcasi.

Patria! un simbol al uniunii,
Ne dezbina zi si noapte.
Ne scaldam ca pinguinii
In promisiuni cu lapte.

Patria! ce-am visat-o intr-o noapte
Se facea ca era... beata!
Nu erau a noastre soapte
Era inima ei moarta!

Patria, al meu taram romanesc
Ce e stapanit amarnic,
Chiar de lacomii din vest.
Ma tarasc printre morminte, De la 0 s-o luam
Si daca nu vom putea, Atunci o sa faca...BOOM!