| Kristinake a întrebat:

Ce este pentru tine patria?

2 răspunsuri:
| Danutza27 a răspuns:

Patria este pământul plămădit cu sângele şi întărit cu oasele înaintaşilor. Pentru ca să fie o patrie, trebuie mai întâi să fie religia strămoşilor, sfânta cuminicătură a sufletelor calde adoraţie a acelora, care au fost şi nu mai sunt decât ţărână şi oase. Barbu Stefanescu D V
Patria sunt eu, eşti tu, e tot ceea ce iubim, tot ceea ce visăm, tot ceea ce va fi când nu vom mai fi noi. Romain Rolland

| ζøvع a răspuns:

Profesoara il intreaba pe Bula la scoala:
-Bula, ce inseamna pentru tine patria?
-Nu stiu. zice Bula.
-Ionele, spune tu, ce este patria?
-Patria este mama mea. zice Ionel.
-Deci, acum, ce este patria, Bula?
-Patria este mama lui Ionel.
-Nu prostule, patria este si mama ta! zice profesoara.Deci, ce ai inteles mai Bula?
-Am inteles ca sunt frate cu Ionel.