| Vizitiul a întrebat:

Va iubiti patria? De ce?

7 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

As fi poate ipocrit daca-as spune ca mi-o iubesc. O respect mult si-o valorez, asta fiindca aici m-am nascut, aici am copilarit, aici am invatat ce e bine si rau, ce inseamna greutatile, ce inseamna sa induri/sa te bucuri. Imi dau lacrimile cand un sportiv(a) reuseste o performanta mare, sunt mandru atunci cand un roman reuseste in strainatate si este laudat, sangele mi se agita in corp atunci cand aud imnul Romaniei. De iubit insa, e prea mult zis si n-as vrea sa mint fiindca imi aduc aminte de momentele cand ies pe strada si vad coji de seminte si chistoace la tot pasul, cand deschid televizorul si vad cum se propaga cancan-ul, cand observ ca atractiile noastre turistice sunt la pamant sau exploatate pentru interese naturale.
Totusi, Romania ramane patria mea, cu bune, cu rele. Restul sunt tari.

| Ana-Maria94 a răspuns:

Asa si asa, dc? pentru ca m-am nascut in ea o iubesc asa si asa, dar in rest pentru ce ne ofera nu.Si chiar nu imi este greu sa vb despre patria mea asa, pentru ca este adevarul.

| Bubu a răspuns:

Da. Pentru singurul motiv ca suntem romani si Romania este tara noastra, aici ne.am nascut.

Chiar daca am pleca afara si am fi impresionati de locurile p care le-am vizita si d obiceiurile oamenilor d acolo, in sufletul nostru tot exista un gol si ceva ne face sa ne intoarcem d unde am plecat.

| siwel a răspuns:

Incerc cu greu. Incerc sa imi platesc darile si sa declar ce castig, chiar daca statul nu o merita. Incerc sa fac bine saracilor si bolnavilor chiar daca nu eu i-am saracit. Incerc sa nu contribui la gunoaiele de pe strada. Incerc sa imi iubesc nevasta si sa cresc bine pruncii. Incerc sa le spun si altora ca exista speranta pentru tara asta!
De ce? Pt ca cred ca lui Dumnezeu ii pasa mult de romani si ca nu a fost prost cand ne-a lasat in tara asta. De ce? Pt ca daca ma cred si eu urmas al lui Iisus, incerc si eu sa fac ce cred ca ar face Iisus pentru romanii astia pe care El ii iubeste mult, mult mai mult decat mine.

| wdsasd a răspuns:

Chiar nu m-am gandit niciodata la aspectul asta...as fi ipocrit sa spun ca imi iubesc patria.nu prea ma mai atrage nimic la ROMANIA e penala rau(asta e adevarul). dar nu e vina ei ca a ajuns asa, vina este a gunoaielor de la guvern, a cocalarilor de la tv, a tiganilor din italia, a noastra etc. putini sunt cei care isi iubesc patria.eu mi o iubesc la un meci de fotbal si acolo cand vad ce panarame avem pe teren o dau in **** masii si inchid televizorul.nasol moment.consider ca daca ne-am iubi patria am incerca sa doboram gunoaiele de la putere si asa mai departe...asta e! frica si nepasarea sunt mai importante ca Romania.

| oblivion95 a răspuns:

Eu iubesc tara, dar urasc conducatorii. Trebuie sa recunoastem- Romania ar fi superba daca ar avea oameni adevarati care sa o conduca. Are un trecut plin de fapte vitejesti, dar in ultimele decenii a fost mai rau. Romania este bogata, este frumoasa. Pacat si de o parte din oameni ce distrug natura. Din pacate, cred ca in scurt timp va fi oribil sa traiesti aici(daca deja nu e ) din cauza unei adunari conduse de un tip nenecesar, Basescu. As vrea sa am speranta ca in viitor generatia noastra sa faca schimbari majore in bine, insa cred ca toti cei buni vor pleca in strainatate. Vor ramane in tara doar hoti, batrani si, bineinteles, rromi(nu rromi - rrom vine de la roman si nu mi se pare corect fata de natiunea noastra sa le spun asa tuturor). Desi imi este chiar greu, voi fi nevoita sa plec si eu din tara... As vrea sa fac ceva, dar nu pot. Acum lumea de rand abia isi mai potplati datoriile de pe o zi pe alta, in timo ce cocalarii, in special manelistii si cei de la guvern nu mai pot de fericire. Ce bine era odata! Pana si cu Ceausescu era mai bine. Ce muzica buna era o data(folk)! De ce nu ne lasa nici macar sa vorbim, sa dezvaluim romanilor adevarata fata actuala a tarii? Ne umple capurile cu fel de fel de prostii si ne facasa credem tot ce vor ei. cum s-a ajuns la asa ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, imi iubesc patria, romanii sunt cei mai destepti din lume, doar ca avem nevoie de...monarhie.