| victor333 a întrebat:

Ce este perceptia?---in dex scrie ca e doar proces psihic dar cum psihicul e legat de fizic practic vb de trup in ansamblu, voi ce credeti despre perceptie si cum influenteaza ea viata oamenilor

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Este un proces complex. Creierul si organele noastre de simt sunt la lucru impreuna. Nimeni nu cred ca poate explica in mod complet ce si cum se intampla. Noi vedem lumina si culoare, dar acestea nu exista in realitate in undele electromagnetice care stimuleaza ochii nostri. La fel cum nu exiata nici muzica in vibratiile mecanice care stimuleaza urechile noastre. Organele de simt schimba diferitele energii din mediul inconjurator in stimuli nervosi, iar acestia la randul lor ajung la creier. Ce se intampla mai departe nu stiu, dar cert este ca printr-un fel de hocus-pocus ajungem sa vedem obiectele, oamenii si evenimentele asa cum sunt ele.

3 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

As spune, fara google, ca perceptia este trezirea tuturor simturilor in acelasi timp.

| Mădă0611 a răspuns:

"Proces psihic prin care obiectele și fenomenele din realitate sunt percepute direct cu ajutorul organelor de simț."
Pentru mine percepia e felul in care vezi/simti lucrurile, si normal ca e legat de psihic din moment ce creierul creaza realitatea ta, si din moment ce creierul creaza realitatea si fiecare are creierului lui, ia ghici cum influenteaza ea viata oamenilor.

| daniel18 a răspuns:

Perceptia este o functie de adaptare a informatiilor din mediu.
Cu cat omul e intr-un mediu de viata performant cu atata mai mult evoliaza.