| CrsM a întrebat:

Ce este poluarea electromagnetica?

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Poluarea electromagnetica este un diagnostic pe care si-l pun cei care sufera de paranoia.

| AwGenetix a răspuns:

De exemplu undele radio. asa pe intelesul tau, fara sa folosesc termeni tehnici, orice aparat electronic emite unde electromagnetice. cuptor cu microunde, televizor, masina de spalat, router wifi, telefon, plite cu inductie, aparat aer conditionat, si altele... emit radiatie electromagnetica. aceste radiatii, sunt considerate poluante, la fel ca praful, fumul, deoarece intr-o anumita masura (nu se cunoaste inca exact in ce masura) ne afecteaza. Nici macar nu se stie daca in bine sau rau ne afecteaza. Si nu doar pe noi. De exemplu poluarea electromagnetica poate fi resimtita si de alte aparate electronice. Un exemplu ar fi: un radio este poluat de catre telefon. Totusi, anumite aparate medicale, functioneaza exact pe campuri si unde electromagnetice deci...nu se stie exact.

Cam asta este poluarea electromagnetica. Un camp magnetic, obtinut cu electricitate, care devine radiatie, si este considerata poluare electromagnetica.

Răspuns utilizator avertizat