| RAY a întrebat:

Ce execrtiti mintale cunoasteti? as vrea sami dezvolt mintea mai mult?

20 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Blocarea si controlul emotiilor, acceptarea tuturor teoriilor si incertitudinilor in lipsa dovezilor 100% exacte (despre orice domeniu, inclusiv cele considerate SF), meditatia asupra unui loc/persoana/obiect care te linisteste, controlul asupra nervilor si a agresivitatii + valori morale precum modestie, respect si corectitudine = I7 Human Edition 1500 Ghz OC (from 1350) happy

| Kaℓi a răspuns:

Cititul, invatarea unei limbi straine, jocuri logice, teste de memorie, meditatie focalizata pe un subiect, miscare in aer liber.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Citeste,citeste,citeste!
Sau cum spunea tovarasul Lenin:"Invatati, invatati de toate, invatati tot!"

| Lizzu a răspuns:

Sunt de acord cu Kali si pun accent in raspunsul la intrebarea ta pe : citit orice si meditatia. Pe ultima nu am incercat-o inca.
Dar sunt numai vorbe de bine despre ea.

| RAY explică (pentru Lizzu):

Tu citesti liza

| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

Da happy dar nu ceva de specialitate, astea le citesc pe internet.
Cititul ajuta mult la dezvoltarea vocabularului, imbogatirea lui cu mii de cuvinte si la deschiderea mintii.

Dar totul in timp.

| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

Mersi happy

| ErrorFound a răspuns:

In primul rand sah, sudoku, jocuri (gamerii experimentati au timpul de reactie al pilotilor de vanatoare-pentru dezvoltarea procesarii gandurilor si reactiilor), pop-quiz-uri(teste fulger)...chiar si daca faci exercitii matematice in gand iti dezvolti mintea.

| RAY explică (pentru ErrorFound):

Tu ce execrtiti faci

| ErrorFound a răspuns (pentru RAY):

Teste fulger si sudoku.
Si cateva lucruri interesante despre Gaming:http://www.legionofnerds.com/......rticle.php (Dovada la ce ti-am spus mai sus).

| grab a răspuns:

Baga niste Dostoievski o sa iti puna mintea pe moate putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca ceva gen sudoku si exercitii logice.
Bafta!

| vangaelis a răspuns:

Cititulwinking

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Iti notezi in fiecare dimineata ce ai visat noaptea trecuta. Te ajuta foarte mult la memorie, si nu numai.

| MadalynaOk a răspuns:

Oricum nu ai ce sa dezvolti la cum scriiwinking

| sticla09 a răspuns (pentru MadalynaOk):

Nu ca i-as lua apararea dar nu are nicio relevanta scrisul cand e vorba de inteligenta.
ateu23tm, in principiu te nasti cu o anumita capacitate, cu alte cuvinte daca tu acum la 20 de ani atata poti, pai cam aia e...niciun exercitiu n-o sa te faca vreun geniu, ba chiar e si riscul sa te deruteze mai tare. cu alte cuvinte nu devii mai inteligent ci doar mai cult...iar asta o faci cu timpul.

| StopShowingOff a răspuns:

Calcule matematice happy.

| Muresan_Anaa_1999 a răspuns:

Incearca sa citesti, sa rezolvi rebusuri si sa joci fazan.