| Duckky a întrebat:

Ce fel the fobie este frica de manechini?

Răspuns Câştigător
| Invictusman a răspuns:

Automatofobia este o tulburare de anxietate. Acesta constă dintr-un tip de fobie specifică în care se tem de păpuși excesive, irațional și necontrolabile mod ventricul, manechine sau statui de ceară.

În prezent, tratamentul primei opțiuni pentru automatonofobie este psihoterapia. În acest sens, tratamentul comportamental cognitiv are indicatori de eficacitate foarte mari pentru această tulburare psihopatologică.

Acest tratament se bazează în principal pe tehnica de expunere. Terapistul expune subiectul la elementele sale temute într-o manieră treptată și controlată, cu scopul de a lucra cu răspunsul la anxietate și a obișnui cu individul cu stimulii lor fobici.

Pe de altă parte, în tratamentul automatonofobiei, formarea de relaxare este de obicei încorporată pentru a reduce starea de anxietate a subiectului

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu există o astfel de fobie.

| Duckky explică (pentru sabin89):

Serios? Cand eram mica îmi era frica de manechini si de aia ma gândeam ca este o fobie poate nu eram normală

| Adry05 a răspuns (pentru sabin89):

Vezi că vorbești aiurea? tocmai a postat cineva mai sus

| Duckky explică:

De* am niste engleza pe la colți gurii ma scuzati