| AvalohAlyn a întrebat:

Ce este ezoterismul?
Ce inseamna?

4 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Este un fel de sinonim cu ocultismul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai pe scurt, magie si vrajitorie.

| OnePiece a răspuns:

Cauta-l pe Lorin Fortuna (RIP) pe Youtube si ai sa intelegi.

| Heureuse a răspuns:

EZOTERÍSM s. n.
Ansamblu de principii care prescrie transmiterea unei doctrine ezoterice, unui ritual sau ceea ce trebuie să rămână necunoscut profanilor. E. caracterizează doctrinele pitagoreice, cabaliste şi practicile urmărind o iniţiere.
EZOTERÍSM (în antichitate şi în evul mediu) transmiterea a unei doctrine filozofice numai unui număr restrâns de iniţiaţi.