| Duucu a întrebat:

Ce înseamnă moralitate și imoralitate?

Răspuns Câştigător
| Wøodenpints a răspuns:

Cea mai independentă chestie dar pe care lumea o percepe ca a fi una dintre cele mai rigide chestii.
Moralitatea, valorile morale înseamnă exact ce vrei tu să însemne, atâta timp cât nu încalci vreo lege sau drepturile cuiva.
Cei mai mulți cretini au impresia că tot ce ține de morală a fos tdeja gândit înainte de alți oameni și ei acum trebuie doar să le respecte.
Eu cred că asta e ceva ce ar trebui să-și construiască fiecare în parte, ceva care să se muleze perfect pe nevoile și pretențiile fiecăruia.

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ceva relativ. Un concept uman, subiectiv, instabil şi coruptibil.

| sublime89 a răspuns:

A putea face diferenta intre bine si rau, sau nu.

| Wøodenpints a răspuns (pentru sublime89):

Ăla e discernământ. N-are legătură cu moralitatea.

| OoBunnyoO a răspuns:

Moralitate = Comportare, conduită, moravuri în conformitate cu principiile morale; cinste, bună purtare.
Imoralitate = coruptie, obscenitate, opusul moralitatii.

| Buresbista123 a răspuns:

Uita te in dex sau foloseste ti ratiunea si simturile o sa intelegi mai bine

| Analytical a răspuns:

Daca storci mai bine stii si tu.
O zi calduroasa ca ploile nu ne lasa.