| LoveToHate a întrebat:

Ce inseamna pentu voi ura?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

O sursa de putere.

23 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

E mama dispreţului. Primele adjective care-mi vin în minte sunt 'fierbinte' şi 'pur'. Câte sentimente mai sunt pure?

| Dumnezău a răspuns:

Un mod de viata si singurul lucru, alaturi de megalomania si grandomania mea incomensurabile, ce ma tine tripat pe infaptuit lucruri marete si demne de prosternatie si proslavire.Caracter de dictator par excellence, ce sa-mi ceri!

| Ecea a răspuns:

Sentimentul cel mai des intalnit. Se aplica in cazul meu foarte des. Cel mai dragut sentiment care exista, ma face sa fiu obiectiv in ceea ce priveste omenirea.

| hominid dreak a răspuns:

Este o atitudine de dispret si antipatie fata de capra vecinului.

| WR104 a răspuns:

Ura inseamna prostie.

| Încrucişătorul a răspuns:

Dispret = vrei ca persoana respectiva sa moara rapid, fara nici un fel de chin sau agonie.

Ura = vrei ca persoana respectiva sa moara incet, in chinuri inumane, intr-o agonie de nesuportat.

Mda, o tin simplificat...

| Keyna a răspuns:

Am auzit intr-o melodie "ura e un sentiment mai puternic decat iubirea". Tind sa cred ca asa este.
Ce este ura? Dar ce este iubirea? Ce este gelozia?
Nu cred ca poti da un raspuns concret la intrebarea asta.
Cred ca e mai greu sa ajungi la ura decat la iubire. Poate tocmai noi nu ne coboram atat de jos incat s facem atata rau unei persoane incat sa ajunga sa ne urasca.
E un sentiment mult prea puternic.

| NoShit a răspuns:

Un sentiment pe care ca şi iubirea nu-l poţi stăpâni dacă nu eşti destul de puternic. Totuşi degradează considerabil sufletul omului influenţându-i negativ pe oamenii din jur.

| mishuzuchan a răspuns:

Ura e acel sentiment oribil care de multe ori vine urmat de gelozie si te face sa pierzi o persoana draga TT...TT

| vali1985 a răspuns:

Pentru mine ura este momentul in care nu suporti pe o anumita persoana sau care te rasplateste tot cu ura.
Deasemenea ura este o boala care iti poate provoca moarte.

| WhatheWow a răspuns:

Pentru mine e o respingere, o dragoste negativa, un soi de furie cu un minim de entuziasm si opusul a tot ceea ce ti-e drag la un om. Ura e o forma de protest, e o stare pe care o displaci dar totusi o manifesti e o ultima incercare de a indrepta sau a indeparta definitiv pe cineva drag.

| DyNo a răspuns:

Un sentiment negativ care nu ar trebui sa existe intre oameni.

| Alikke a răspuns (pentru DyNo):

Corect. * - *

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În genere, recunoașterea inferiorității față de obiectul urii tale.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Perdonne-moi.O ard ca rusii din romane, care vorbeau in franceza suspicios de des.Doresti sa spui ca mi se pare superior mie un supraponderal doar cu cateva puncte de coeficient intelectual peste limita retardului, care zilnic, baloteaza vreo 5 kile de bere, samanta (din aia la 1.5 lei doua pungi,nu Nutline) din plin,in timp ce se mangaie pe burta plin de satisfactie imunda,uitandu-se cu patos la vreo emisiune penibila de can-can?

Eu zic ca e doar expresia dorintei noastre de control si calcarii pe cap,metaforice,a celor din jurul nostru. Ceva cu care te multumesti, cand, desi toporul e ascutit bine, ai o curva de legislatie, ce-ti sta in fata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

I beg your pardon! Despre ce vorbești tu se numește dispreț. A slightly difference.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Corectie! Nu dispretuiesti intregi clase sociale, de o inferioritate dovedita aproape universal si nu le doresti eliminate de urgenta.Thin line between heaven and hell, cum ar zice Bubbs.Ura fata de ceva e primul pas spre a-i vrea eliminarea. Daca vrei o clasa sociala intreaga sau anumiti reprezentanti ai ei scosi definitiv din ecuatie, deja dispretul a trecut de mult, ai trecut demult in alta liga!

| HeiligKreuzAchtAcht a răspuns (pentru Dumnezău):

"Ura fata de ceva e primul pas pentru a-i vrea eliminarea."
Ura se face in pasi? Sau este un singur proces? Nu inseamna, in majoritatea cazurilor ura chiar eliminare? Bineinteles cand vorbim de ura in adevaratul ei sens.Parerea mea este ca este mai greu, si se realizeaza in pasi trecerea de la iubire la ura.Dar este doar parerea mea, si este si tarziu.

| JusTPauL a răspuns:

Cand te enerveaza la maxim si iti vine sa-l bat dar nu poti

| Alikke a răspuns:

Produsul decaderii umane.
O energie negativa creata pe baza rautatii celorlalti.
Iar rautatea este cauza prostiei umane.
Ura ar trebui inlocuita cu indiferenta.
Indiferenta este un sentiment mult, mult mai frumos. Este rece.
Nu este nimic mai trist pe lume decat sa stii ca in jurul a ceea ce iubesti exista rautate, ura, egoism, invidie.
Izvorul rautatii este ura.
Nu trebuie sa te lasi cuprins de bine dar nici invins de rau.

"Nu-ti ura dusmanii, iti afecteaza judecata!" - Mario Puzo

"Cand uram pe cineva, uram in el ceva ce face parte din noi insine." - Hermann Hesse

"Ura este viciul sufletelor inguste; ei o hranesc cu toate meschinariile lor si o folosesc ca pretext pentru tiranii josnice." - Honore de Balzac

Oamenii trebuie sa existe in pace, armonie, indiferenta, raceala si totusi iubire, intelegere si pasare unii fata de ceilalti.
Ura, razbunarea, rautatea si toate ca acestea sunt pentru sufletele inguste si pentru oamenii irationali.

| denymar a răspuns:

Sa nu iti mai pese de cineva...Sau ai un comportament urat fata de el...

| Crissxxx a răspuns:

Ura? Atunci cand incepi sa nu mai suporti o persoana, cand incepe sa iti displaca...