| LoveToHate a întrebat:

Ce inseamna pentu voi Dumnezeu?

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

TOTUL.El este Mantuitorul meu, Creatorul meu, Izbavitorul si Ajutorul meu.

| danay72 a răspuns:

Creatorul nostru, cel mai bun parinte si ajutorul nostru in timp de necaz.El este singura speranta a omenirii. Iacov4:8

| RAY a răspuns:

Zeul evreu, unul din multi care ea inventat omenirea, de cel din vechiul testament e un fel de zeul razboiului, de cel din nt e un fel de budist in cautarea unui sens

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pentru mine aproape tot, mi-a dat de toate : sanatate trupesca si sufleteasca si mintala, sotie iubitoare si 3 copii, o soacra minunata, parinti buni, frate si sora etc. si eu nu-i multumesc pentru nimic!

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Ai auzit de efectul placebo?

| M25M a răspuns:

Un produs al creierului uman.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

O masca a crestinilor,un edificiu al necunoasterii,o masina de ucis,un mister irezolvabil,un semn al intrebarii,stampilat de semnul infinit,o galeata de lacrimi,un sange incolor,o sugativa de lacrimi crestine,o boala ce te marcheaza pe viata,un mit al fiintei umane,o salvare de cunoastere a absolutului,o imaginatie infantila,un rotund ce l-am deformat, in patrat, cu zimti, un violator de sfinte, obstructionator al orizontului.Eh,m-am plictisit.

| CristiB93 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

De ce nu te internezi?

| CristiB93 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Calea adevarul si viata

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru CristiB93):

M-a internat deja Dumnezeu, cu toate constrangerile lui.

| CristiB93 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Ce ti-a facut tie Dumnezeu?

| LoveToHate explică (pentru CristiB93):

Ce intrebare prosteasca, parca ar fi pusa de un copil de 5 ani.

| ROsiuGabi a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Vrei sa iti spun o pilda : Era odata un fizician ateu care avea un prieten bun preot si acestia se contraziceau mereu pe baza teoriei evolutionismului. Odata fizicianul a mers pentru al vizita pe preot iar preotul invitandul pe fizician in casa il duca intro camera si incep sa discute.La un moment dat fizicianul observa o sculpturo de marmura si minuat de frumusetea ei intreaba:" De unde ai aceasta sculptura?" Iar preotul auzind spune:"De nicaieri a aparut exact ca lumea in care crezi tu."

| LoveToHate explică (pentru ROsiuGabi):

Facem plide sau ce? Chiar crezi ca o pilda poate lamuri un om?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Viata mea.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

El este Creatorul meu si cel care merita recunostinta din partea mea.

| dracu14 a răspuns:

Daca zic ce iar o sa fiu suspendat...

| anonim_4396 a răspuns (pentru dracu14):

Cat de rau poate fi?

| TheStory a răspuns:

Pentru mine o entitate, o forta care nu pot spune ca exista cu adevarat. ea a aparut pentru ca asa au spus unii dea lungul anilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine este un zeu in care practic a trebuit sa cred pentru ca asa am fost invatata. straight face

| AlexeHellsing a răspuns:

Totul, căci iată Lucrarea lui mă înconjoară și mă formează.
Slavă lui Dumnezeu pentru toată Lucrarea Lui!

| para001 a răspuns:

Da, el incearca sa imi gaseasca partea isterica
atunci cand sunt trezit de clopotele trase in biserica
sa pice raiul pe pamant strig pana-mi crapa capul
nu ma face sa urc eu la voi ba ca va ia dracu
acum pe bune acest lucru are parti bune
deci cine imi spune ca nu se pot face
glume
cum sa nu fie femeile curve intreb inca-o data
cand ne inchinam cu totii aceluias tata
prezentand partea mea sensibila, ma uit pe cer
sa nu ma stranga de gat cu o mana divina extensibila
Din piesa clasica de la Parazitii feat Spike - Rau sau bun

| para001 a răspuns:

Inseamna ceva cred

| ChuckNorris42 a răspuns:

Domnul-Zeu. A big lie

| ROsiuGabi a răspuns:

Divinitatea bună care îmi da nota 10 la examen? Care îmi oferă înțelepciune la licență? Dumnezeul care îmi dă prieteni credincioși și fețe zâmbitoare în jur? Bunăstare materială? Răspunsuri imediate?
Cine sunt eu să am pretenții? Nu e de ajuns că m-a iertat, că m-a salvat și mi-a dat Cerul pe gratis?
Dumnezeu este Dumnezeu, face ce dorește!

| LoveToHate explică (pentru ROsiuGabi):

Dumnezeu nu-ti da nimic, tu iti alegi prietenii, inveti ca sa iei 10 la examene.Tot ce faci, faci dupa mintea ta sau esti influentat de altii, in fine asta nu conteaza, si in plus nu-ti ofera cerul "gratis"iti impune anumite"reguli"(cele 10 porunci) pe care trebuie sa le respecti, altfel Iadul te asteapta.Pana la urma nici n-ai de ales, ori faci ca El, ori ajungi intr-o"groapa de gunoi".

| StephanieWild a răspuns:

Totul

| ourwalex a răspuns:

Totul