| AvalohAlyn a întrebat:

Ce se intelege prin "Timpul e relativ"?

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Această sintagmă este a lui Albert Einstein.
Einstein definea că timpul este relativ, timpul are bucle, timpul trece diferit în funcţie de locul unde ne aflăm. În teoria relativităţii, Einstein face unele afirmaţii uimitoare: spaţiul şi timpul sunt strâns legate, de fapt ele sunt unite; gravitaţia care l-a intrigat atât de mult pe Newton nu mai este privită ca o simplă forţă, ci acum ea înseamnă curbura spaţiului şi a timpului!
impul şi spaţiul sunt, de asemenea, relative; o masă de materie poate deforma continuum-ul spaţiu-timp, cel care cauzează gravitatea. Timpul este relativ faţă de viteză; el încetineşte într-o rachetă care se apropie de viteza luminii.
http://www.scientia.ro/......impul.html
http://www.lovendal.ro/......-einstein/

6 răspunsuri:
| Scherimuvi a răspuns:

Acum te intereseaza si fizica?
Profa de fizica ne-a spus cateva povesti interesante.
Conceptul apartine lui Albert Einstein.
O poveste care mi-a trezit interesul pentru fizica este: " Un barbat de 35 ani, plecat pe munte, a fost prins de o furtuna violenta. El s-a adapostit intr-o pestera si avea de gand sa astepte pana va trece furtuna, dar a adormit. A doua zi dimineata, cand s-a trezit, iesind din pestera a observat ca era alt anotimp. Omul s-a speriat si s-a intors cat de repede a putut acasa. Pe drum, mergand, a observat ca drumul, casele si toata imaginea pe care o avea el erau schimbate. Cand a ajuns acasa, -surpriza-, casa lui era parasita si darapanata. A intrebat un om in ce zi se afla, iar acesta i-a raspuns. Fara sa vrea l-a intrebat in ce an se afla, iar acesta i-a raspuns. Omul a ramas incremenit si s-a retras cat de repede a putut acasa. A constatat ca a dormit in pestera timp de 23 de ani si 8 luni. Dar el nu a inbatranit, nu era slabit, iar mintea si organismul erau sanatoase. Omul a mai trait panal la 78 de ani, iar povestea a fost ascunsa. " Nu ma intreba de unde stia profa mea aceasta poveste pentru ca nu m-am gandit la aceasta intrebare atunci. Ne-a spus cam 4 povesti in legatura cu timpul lui Einstein, dar aceasta a fost cea mai profunda. Era una despre triunghiul bermudelor, dar am uitat-o. Nu stiu daca-i adevarat sau nu, dar asta vreau sa-i povestesc copilului meu pentru a-i trezi interesul pentru carti. Prin 'asta' ma refer la povesti de genul.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Scherimuvi):

93% din cercetatorii de top a lumii nu cred in dumnezeu. dar daca doreste si el sa stie stiinta. il servim:

https://ro.wikipedia.org/wiki/Paradoxul_gemenilor

| MyChemicalRomance a răspuns:

'Tine degetul un minut pe o soba fierbinte si ti se va parea o ora. Petrece o ora in compania unei doamne frumoase si ti se va parea un minut.' - Asta spune tot!

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Daca dansezi ca ursul pe o plita incinsa timpul trece foarte greu. big grin daca te joci pe computer jocul tau preferat timpul trece foarte usor. asa il percepi tu personal. de aia avem ceasuri ce masoara timpul separat.

| Inferno a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

De fapt timpul chiar difera de la un observator la altul, asta pe langa faptul ca il percepem noi diferit.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Inferno):

Difera chiar si de la persoana la persoana. totul calatoreste in timp in universul asta. stelele cele mai indepartate fata de Pamant mai mult, iar oamenii intre ei extrem de putin(la nivel fizic. ca mintal altii sunt inca in evul mediu big grin )