| Diamanta a întrebat:

Cine poate sa explice sintagma :"Limba-universul existentei noastre"?

2 răspunsuri:
| meowlis a răspuns:

Pai "limba", in sintagma respectiva descrie un lucru maret existentei noastre, deoarece, datorita limbii pe care o vorbim, putem comunica, intelege si transmite informatii, cat si afirmatii utile si corespunzatoare emitatorului nostru.

| iuliana25 a răspuns:

Nichita Stanescu spunea "Limba este intaiul mare poem al unui popor", adica in primul rand supravetuim prin viu grai. Daca sa ne referim la Univers putem afirma ca tot din cuvinte si trairi ale lor este creat spatiul in care locuim.Graiul romanesc gazduieste in fiecare din noi, doar interpretat prin diferite forme. Limba romana ne ajuta sa cunoastem si mai bine dragostea si durerea, rasul si plansul, trecutul si viitorul. Ea este vorba intai si intai auzita de la mama, apoi din firele cartilor si mai apoi de la orele de limba si literatura romana. Cineva mai afima ca limba este darul cel mai de pret pe care l-au mostenit generatii intregi de la stramosi.
Deci, nu ne ramane decat ca constentizam ca fara limba nu exista viata.