| Available a întrebat:

Cine poate sa imi explice si mie sintagma :"Pamantul cu tot ceea ce este pe el, este casa noastra"

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Ca sa fie mai accesibila ideea iti propun un exercitiu de imaginatie:sa spunem ca ratacesti prin lume o vreme:o zi, o luna, un an sau chiar mai multi.La sfarsitul calatoriei te intorci la casa ta:o recunosti dintre toate,revezi lucruri familiare:un fotoliu,o carte,o pisica, intre care sufletul tau isi regaseste tihna. Daca,in loc de lume ai rataci prin spatii,printre sori si planete,asteroizi si comete, obosit de la o vreme unde te-ai intoarce? La albastra planeta Terra,cu oceanele ei frematatoare, cu padurile ei verzi si cu nenumaratele fiinte, surori cu tine intru viata.Si te-ai intoarce cu acelasi sentiment ca ai revenit "acasa"...

| Mikasa a răspuns:

Am impresia ca se refera la faptul ca nu trebuie sa transformam Pamnatul intr-o groapa de gunoi, doar fiindca consideram ca nu facem nimic rau.Asta e parerea mea. Funda?

| SyncMasterSA300 a răspuns:

"Pamantul cu tot ceea ce este pe el, este casa noastra" - inseamna ca pamantul cu tot ceea ce este pe el, este casa noastra