| DuffMckagan a întrebat:

Ce motivatie are cineva sa devina ateu?

Răspuns Câştigător
| karellen a răspuns:

Ratiunea

27 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nici o motivatie, dar ca sa creada in ceva trebuie demonstrat si apoi nu tot ce se scrie este adevarat, poti crede in "Alba ca zapada si cei sapte pitici" doar pentru faptul ca scrie intr-o carte?

| AvalohAlyn a răspuns:

Ei neaga orice si cred ca dovezile care demonstreaza existenta lui Dumnezeu(care se stie ca exista) sunt false. O gandire total eronata dupa parerea mea.Normal un ateu ar trebui sa vina cu argumente sa-si sustina necredinta, sa dialogheze inteligent nu sa zica ca-i ateu si sa batjocoreasca credinta atator oameni cum sunt unele cazuri si pe TPU(Parintele, GenOm.)

| DarwinCharles a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Dragule, ateii trebuie sa aduca dovezi care sa dovedeasca neexistenta vreunei divinitati? Gresesti amarnic!

Orice afirmatie este falsa pana in momentul in care se dovedeste autenticitatea ei. Daca tu, crestin, afirmi ca exista dumnezeu, dovedeste-o. Ei nu pot sa dovedesc falsitatea unei afirmatii, dar iti pot cere dovezi. Le ai? Nu! In momentul acela, automat afirmatia ta devine falsa.

E ca si cum eu as afirma ca am fost pe Luna. Dovedeste tu ca eu n-am fost pe Luna. Nu poti dovedi! In schimb, imi poti cere dovezi, iar daca eu nu aduc dovezi, automat ceea ce zic eu devine fals. Intelegi cum sta treaba?

Oricum, stai tu linistit, ateii au destule motive si dovezi care sa le sustina necredinta, ca nu ai aflat tu de ele, e altceva. Stii care e cea mai importanta dovada a ateilor? BIBLIA! Daca ai fi citit vreodata biblia si ai fi vazut la cate orori, crime, razboaie, indeamna, iti garantez ca te-ai fi gandit de doua ori inainte sa crezi in ea. Daca ai fi citit biblia si ai fi vazut in cate citate se contrazice singura, ti-ai fi pus intrebarea daca e chiar autentica aceasta carte. La crestini, singura dovada este acea carte, dar pe care multi n-au citit-o. Deci, practic, voi credeti orbeste fara ca sa studiati macar SINGURA DOVADA! O dovada care a fost scrisa si modificata in decursul a 1600 de ani de foarte multi autori necunoscuti si care nu aveau habar de lumea in care traiesc. Ei credeau ca Pamantul este plat, ca este centrul Universului si ca Soarele se invarte in jurul planetei noastre. Poti afirma ca sunt adevarate asemenea aberatii?

Cum poti spune ca ateii n-au nicio dovada cand de fapt Genetica a demonstrat ca poveste cu Adam si Eva este practic imposibila. Ca sa se ajunga la o asemenea populatie si la atatea rase (galbeni, albi, negri, etc) ar fi fost nevoie de cel putin 10.000 de oameni de diferite rase. Deci, fara Adam si Eva, nu mai apare pacatul stramosesc, fara pacatul stramosesc nu mai este nevoie de Isus, fara Isus crestinismul CADE! Sfarsit!

| Alphawolf a răspuns:

Sa fii ateu nu-ti trebuie motivatie, motivatie iti trebuie sa crezi in Dumnezeu. Biblia nu este o motivatie plauzibila, Biblia sfideaza realitatea, si orice om care nu are nevoie de mijlocitori, si stie sa fie sceptic, poate realiza asta. Daca esti realist si nu te amagesti, realizezi ca omniprezenta si omnibenevolenta, sunt doar simple superstitii, dar daca esti naiv, vei continua sa crezi ca ateul are erori de logica.

| Alphawolf a răspuns:

@syme
Cu mici modificari esentialul din raspunsul tau se potriveste si invers...

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu trebuie musai o motivatie. E de ajuns sa fii convins ca 2+2=4 si sa desfizi pe oricine vrea sa te convinga de contrariu. E suficient sa gandesti cu propriul cap si sa nu accepti a priori ideile de-a gata venite "de sus".

| syme a răspuns:

Singura motivatie rationala ar fi aceea de a fi suficient de mandru incat sa presupui ca stii suficient de mult pentru a crede ca `lipsa credintei in Dumnezeu` este mai superioara din punct de vedere rational `prezentei credintei in Dumnezeu` (cand de fapt lucrurile stau invers).
Ma gandesc ca unii devin atei pentru ca realitatea nu se aseamana deloc cu realitatea care ar exista in cazul existentei unui Dumnezeu cara sa fie la cheremul oamenilor. Asa ca atunci cand vine vorba de un Dumnezeu la care oamenii ar trebui sa-i ofere toata viata lor, ce va face omul care se pretinde propriul lui Dumnezeu decat sa renunte la Dumnezeul de sus pentru Dumnezeul de jos?
O alta motivatie ar fi aceea ca crestinii in fac in general o reclama foarte proasta lui Dumnezeu, iar oamenii care ajung atei ajung pentru ca nu le place acest Dumnezeu. Daca Dumnezeu ar fi asa cum il exprima crestinismul din Romania, atunci eu as fi primul ateu.

| Razvan a răspuns:

Imi dau cu presupusul doarhee hee
Cred ca ei sunt niste persoane realiste, care nu cred pana nu au dovezi clare, infailibilethinking

| ania a răspuns:

Bunicul meu a devenit ateu pentru ca la intoarcerea din razboi, preotul satului nu i-a dat telegrama care il anunta data examenului la scola silvica unde cu greu s-a inscris, fiind orfan de ambii parinti, decat la 2 zile dupa examen. A urat preotii si pe Dumnezul lor pentru urmatorii 70 de ani, regasindu-L pe Dumnezeu abia la 89.
O batrinica cu care am vorbit recent mi-a spus ca nu se roga deoarece preotul reformat al satului, in urma cu zeci de ani a refuzat sa indeplineasca ultima dorinta a mamei ei, de a se trage clopotele si la biserica reformata, pe care candva o parasise si la cea catolica.
Eu am devenit agnostica, incercand sa aduc si altora argumente impotriva existentei lui Dumnezeu, in speranta de a ma convinge si pe mine, in urma unei depresii sentimentale, pe care n-o puteam armoniza cu existenta unui Dumnezeu bun, iubitor, atoatecunoscator.Intre timp mi-a lamurit dilemele m-a recuperat.

| Duhovnicul a răspuns:

@Flower
habar nu ai ce e acela ateism si cu ce se mananca straight face cum dracu` sa fie rezultatul frustrarilor? nu avem dovezi sa credem in ceva nedemonstrabil si nici voi totusi da ai dreptate, sunt lucruri foarte multe pe care nu le cunoastem despre universul nostru dar incercam sa nu le umplem cu cai verzi pe pereti.

soothe
| soothe a răspuns:

S-a suparat pe Dumnezeu... Se intampla si Dumnezeu accepta asta pentru o vreme.

| moodyblues a răspuns:

Motivatii sunt multe, in general pornind de la etica sau pur si simplu speranta de a nu fi supusi printr-o anume legitate ...depinde de la om la om.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu-ţi trebuie motivaţie, ci pur şi simplu. Dacă omul nu crede în Dumnezeu, atunci e ateu. Nu are nevoie de motive, credinţă nu are fiecare.

| Ea12345 a răspuns:

Poate ca acesti atei cred ca daca Dumnezeu nu a facut nimic pentru ei, atunci de ce sa creada? E alegeerea fiecaruia ce face cu credinta lui.winking

| flower a răspuns:

Buna intrebare. Parerea mea este ca, ateismul nu este urmarea vreunei motivatii reale. Este de fapt, rezultatul propriilor frustrari provenite din nestiinta- ce cred ateii, ca omul este fiinta suprema?! Ei nu accepta marile necunoscute ale existentei noastre. Nu suntem intr-atat de evoluati dpdv spiritual si mental incat sa intelegem si sa putem asimila aceste necunoscute. Si cum am putea avea o astfel de pretentie cand noi oamenii, inca avem multe necunoscute in lumea in care traim si carora inca nu le-am gasit explicatii. Ateii isi creaza propriile lacune in care, se pare ca le face placere sa traiasca. Deci, nu exista motivatie pentru a deveni ignorant!

| flower a răspuns:

@Teddy
" nu avem dovezi sa credem in ceva nedemonstrabil si nici voi." - sa inteleg ca esti ateu? Hmm,, de fapt dovezi exista doar ca nu sunt inteligibile pentru atei! Exact ce am spus, imi demonstrezi tu prin ceea ce spui, sunteti subjugati de ignoranta si nu puteti vedea dovezile existentei Lui in lucrurile simple care va inconjoara si sunt accesibile cunoasterii, intelegerii. Ia o pauza amice si gandeste-te la ce spui.

| sandy a răspuns:

Atunci când toate îti merg prost şi te rogi la EL să te ajute şi nu vine nici un semn de ajutor eşti sătul să mai crezi in Dumnezeu

| Satana a răspuns:

Motive sa crezi adevarul, acela ca dumnezeu nu exista!

| romanionu a răspuns:

Nu le trebuie nicio motivatie ci doar trebuie sa NU creada

| kennyspark a răspuns:

Nu cred ca ai nevoie de motivatie ca sa devii ateu... ai nevoie de motivatie ca sa crezi in ceva.big grin

| tzugui_3815 a răspuns:

Motivatie laughing. e destul de simplu. daca esti rational, deci gandesti, o sa-ti dai seama cat de oenibile sunt religiile.si daca auzi vreun copil de 14 ani zicand ca e ateu, in cazul lui e teribilismul si prostia

| αndï a răspuns:

Un ateu nu se gandeste : nu cred in dumnezeu
un ateu se gandeste : din moment ce nu era stiinta de mult, oamenii au fost asa de retardati incat au trebuit sa explice creearea universului din ceva divin ^^

ma intelegi?
eu am credinta oricum dar nu o prea folosesc laughing

| cosmic_ray a răspuns:

De obicei oamenii de stiinta sunt atei fara voie.si daca esti ateu inseamna ca preferi sa nu devii ecleziastic dar nici sa nu tinzi spre satanism, dorind doar sa fii logic si sa te temi doar de cele pamantesti.

| 12345ok a răspuns:

Cand nu te ajuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai pune unele intamplarile inexplicabile pe seama fiintei supreme, le gasesc rapid explicatia logica si realista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alan, unde v-am batjocorit credinta? Da un link! Ca am ironizat, da. Dar nu-mi bat joc de credinta altora. Si cin' ti-a zis tie ca-s ateu, amice?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Devii ateu cand
-vezi ca exista atatea religii si nici una nu are dovezi care sa sustina existenta zeului lor.
-vezi absurditatile, nedreptatile, cruzimea si violenta, intoleranta, contradictiile din biblie.