| Superior a întrebat:

Cu cunonstintele actuale,un ateu ar trebui sa devina cel putin agnostic, dar nu o face.
De ce?

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"Agnosticii ateiști sunt atei datorită lipsei credinței în existența vreunei zeități și agnostici pentru că nu pretind cunoașterea că o zeitate nu există."

| RAY a răspuns:

Ca sa ai ce intreba tu

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Agnostic fata de un creator deist, panteist sunt, cred ca majoritatea persoanelor atee sunt la fel

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista suficiente argumente rationale care sa nege existenta lui dumnezeu asa ca ateismul este total acoperit

| Holiday a răspuns:

Textul asta a fost de actualitate pentru adeptii spiridusilor toata istoria, asa ca nu e mare lucru.
Realitatea obiectiva ne arata altceva. Cunostintele actuale fac tot mai multi credinciosi sa devina atei, sau pe multi sa nu ajunga credinciosi. Concluzia nu poate fi decat una singura: afirmatia ta este complet eronata.
Poate ar fi bine sa-ti actualizezi cunostintele, sau daca le ai sa le interpretezi corect. Astfel poate n-ai mai face astfel de afirmatii lipsite de obiectivitate si logica.

| Superior explică (pentru Holiday):

Asta inventezi tu. La o simpla cautare pe google, deducem ca eu am dreptate.

| mentholinks a răspuns:

Oamenii cred ce ii face sa se simta bine. Si tu esti om.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pentru ca prin logica banala ajungi la faptul ca Dumnezeu e fie prost, fie rau intentionat.

| Steregoi a răspuns:

Nu vor sa-si foloseasca ratiunea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Că nu vrea

| 6684464 a răspuns:

Parerea ta...

| DoctorWh0 a răspuns:

Ma... Te rog mult, vorbește și tu frumos, ca oamenii normali

Răspuns utilizator avertizat