| SaveTheNature a întrebat:

Ce parere aveti de faptul ca in Suedia oamenii fac schimb de parteneri frecvent. Pe principiul:
" Da-mi sotia ta o tura ca ti-o dau si eu pe a mea o tura"
si inca ceva
Sotia ta mai poate calca stramb in weekend.tu la fel.
Ce parere aveti?

28 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Lolosaurus, a punctat bine (de aia si suntem predispusi sa inselam); insa intelegerea naturii umane/sexuale, duce catre pozitivitate... de aceea unii nu se abat de la asta.

Personal, stiindu-ma o fire ce cugeta si mediteaza asupra lucrurilor, si nu numai... optez spre fidelitate.

In rest, cum am si spus, depinde de fiecare cat isi respecta natura si cat o percepe, mai ales... (apeland la practica)

Apache
| Apache a răspuns:

Adica swinger...
Nu tine neaparat de suedia, dar acolo moda asta e mai in voga...
Mie personal mi se pare o prostie.
La o iubita, sau la ceva mai putin serios...inteleg e ceva care sa condimenteze viata sexuala!
Dar deja cand se ajunge la swinger in interiorul mariajului e prea mult!
Cand te casatoresti iti iei un angajament reciproc de fidelitate... daca nu esti in stare sa il respecti atunci degeaba te-ai casatorit

| harciog a răspuns:

Eu cred ca neputinta de a vedea libertatea partenerului sau chiar propria libertate e rodul involuarii.

| Flav a răspuns:

Adica un fel de swingers? Nu condamn pe cei ce-o fac, dar eu, ca barbat, nu pot accepta asa ceva. Nu pot concepe faptul ca femeia mea sa intretina relatii sexuale cu altcineva.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Legat de swingeri, ok, exista, treaba lor, dar nu sunt de acord cu poleirea lipsei de moralitate prin falsa intelegere a lipsei de inhibitii. Nu mi se pare ca daca nu esti de acord cu practici de genul asta, inseamna ca nu esti -open mind-.
Cine nu isi poate stapani pasiunile, e un om slab.

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei7520152 a răspuns:

Swinging. asta se face peste tot. nu inteleg ce ai cu suedezii, zici ca vai toti din suedia sunt degenarati dpdv sexual. poftim http://www.swingcity.ro/

| IMC90 a răspuns:

Atata vreme cat ambii parteneri sunt de acord, nu vad de ce nu. It's a free world ffs

| SaveTheNature explică (pentru IMC90):

Tu ai fi de acord? femeia ta cu altul. si tu cu alta? Da ori Ba?

Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature explică (pentru lolosaurus):

We don"t own people but "we won people" ca sa zic asa. Caci daca ai cunoscut o fata acum 2 luni nu prea iti apartine-nici macar nu ai apucat sa o cunosti, si nici nu ai impartasit prea multe cu ea. Insa daca ai o sotie, cu care traiesti de 4 5 ani,alaturi de care ai amintiri,in care ti-ai pus toata increderea,si careia i-ai destainuit si cele mai mici secrete,si care titi cunoaste trupul ca pe propriul trup,si careia ii cunosti trupul mai bine la fel ca pe al tau.
Femeia in care ai investit timp,bani(de ce nu), si de care te-ai alipit,si cu care te-ai contopit, si din dragostea carora a dat rod un copil- i"m telling you- yes we own people!
Eu unul nu as putea suporta ideea ca sotia mea care mi-a castigat increderea cu gre-(pentru ca e greu sa prinzi incredere) se ia in brate sise saruta, si are contacte intime cu un alt barbat.
Stiu ca suna "taranesc" femeia ta-dar nu gasisem alt termen pe moment.

| IMC90 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu ''femeia mea'', ca nu-s Dani Otil si nici Guta. Poate partenera

Nu stiu sa-ti zic acum, pe moment, dar timpul trece si te asigur ca nimeni nu rezista atatia zeci de ani numai in compania unei singure persoane.

Răspuns utilizator avertizat
| MidnightLady a răspuns:

Stie careva cand e urmatorul zbor catre Stockholm?

| morningstar a răspuns:

E aiurea, fara logica. Daca te inseala in week-end, nu se pune? Cred ca oamenii aia s-au plictisit, de aceea s-au gandit sa procedeze astfel.

| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Nu staim inca de chestia asta, interesant oricum,
Am intalnit si la noi persoane care fac asa ceva, si cand le-am pus banala intrebare "de ce?" mi-au raspuns ca asa nu intervine monotonia in cuplu si ca nu se plictisesc unul de celalalt, plus ca ceea ce invata cu altii, incearca si acasa si tot timpul vin fiecare cu ceva nou, atat in viata de zi cu zi cat si in pat!
Mie, personal, asta mi se pare un pic penibil, adica, de ce sa ma leg la cap, sa stiu ca am sot sau iubit si ma trag cu cine apuc, sau cu toti prietenii lui, cand pot sa o fac si fara sa am un iubit langa mine!
Si pe deasupra, mai spun si ca se iubesc, mi se pare un mod mai ciudat de a iubi, insa, daca ei se simt bine, asta este, fiecare are dreptul sa aleaga!

| maiAm8conturi a răspuns:

@AlinaaAli n-a vorbit niciodata cu swingeri dar si-a raspuns singura la intrebarea "de ce".E suficient sa ascult parerile unor oameni care nu stiu nici macar sa minta.
Eu nu pot accepta asa ceva pentru ca sunt un mascul teritorial.In schimb sunt constient de nevoiele unei femei.N-o mai faceti pe inconstientii...majoritatea femelelor au nevoie de mai multi parteneri, e ceva genetic. Daca un frustrat a scris intr-o pestera, ca femeile ce nu se supun monogamiei, ar trebui omorate cu pitre, asta nu inseamna ca trebuie sa luam orice litera scrisa ca atare si s-o transformama intr-un crez.
Sunt si femei fidele(da! imi plac!) dar scuturatul din plete la asemenea afirmatii tin de inconstienta fiecaruia.
"Faaa, te iubesc exact asa cum esti, dar trebuie sa te supui unor reguli si sa-mi aparti din toate punctele de vedere". stupid!

| ateu123 a răspuns:

Omul mereu a avut mai multi partenerii doar cancerul numit religie a impus reguli tampite

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E treaba lor cum traiesc si ce obiceiuri sexuale au. Nu prea judec obiceiurile sexuale ale altora. Atata vreme cat si le satisfac ei intre ei si nu-mi *uta mie viata (scuzati expresia, am cam uitat cuvintele elevate) cu nimic mi se rupe foarte tare ce se-ntampla la cu*rul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare groaznic.
Intre cei doi parteneri nu exista dragoste adevarata daca fac astfel de chestii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O parere buna.sunt suingeri,adica curvari,i,desfranati,asa cum sunt descrisi in profetriile vezand vremurile actuale cand oamenii se vor dezlantui in cele mai mari pacate ale desfranarii,in care dragostea nu mai are nici un rol iubirea inexistenta in schimb o gramada de vorbe teligente care dau acestei uratenii un sclipici de poleiala. poleiala dar tot rahat invelit in ea,pe post de mare bunatate.dar de ce intrebi aci? ia intreaba bolnavii de sida, divortatii, batutele de prin case sau parasitii de cele care s-au angajat intr-o casatorie alaturi de ei la bine si la ...rau.

| Kenichi a răspuns:

Foarte tare. eu n-am sotie dar daca vrea cineva sa mi dea sotia cu imprumut eu nu ma supar laughing))))))

| scooobydooooo a răspuns:

Ce prostie...cum sa faci schimb de parteneri?laughing)