| Lhurricane a întrebat:

Ce parere aveti despre alter ego? Exista o parte a noastra intunecata, te poti confrunta cu ea? oamenii care se schimba radical si / sau o iau razna ar putea fi influentati de un alter ego sau o parte a constiintei intunecata care se diferentiaza de restul... mhm?

20 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

E un subiect nou dezbatut pe TPU, sau cel putin eu nu am mai vazut asta, si ma bucur ca ai postat aceasta intrebare, mi-ai dat un subiect in plus despre care ma pot informa.
Nu stiu ce sa spun despre asta, consider ca fiecare dintre noi avem o parte rea, mai mult sau mai putin, si ca fiecare se poate folosii de acea parte rea pentru a face... rau, normal.
Dar asta depinde de fiecare persoane, insa este destul de complex tinand cont ca multe persoane fac rau si din prostie.
Daca ar fi sa ma intrebi pe mine exista o parte rea in fiecare, nu stiu daca sa-i spun "alter ego", dar ce-i sigur e ca toti putem fi rai, insa este decizia noastra daca o facem sau nu, deci prin asta, raspund si la intrebarea "te poti confrunta cu ea?", da, te confrunti cu ea de fiecare data cand faci ceva bun in loc de ceva rau, indiferent daca o faci constient, adica faci ceva bun chiar daca nu vrei, sau inconstient, daca o faci pentru ca asa ti se pare normal.
Daca ar trebui sa te confrunti cu o anumita parte rea din tine, care ar fi ca un tu, insa din interior, care "vorbeste" si tot felul de chestii de genul, ar trebui sa iei mereu decizii, intre a-l asculta, sau nu, ceea ce faci oricum zilnic, alegi daca sa faci ceva bun, sau ceva rau, indiferent, cum am zis, daca o faci pentru ca trebuie sau pentru ca asa ti se pare normal.
P.s- Asta este doar parerea unui necunoscut, inca nu m-am informat despre acest subiect (alter-ego), deci nu stiu daca e un raspuns foarte bun.
App, asa ceva, probabil la ce te referi tu, care e posibil sa aiba o parte rea in ei, diferit de cum avem noi, ca o voce interioara care sa le spuna ce sa faca, pot avea cei "psihopati", am pus in ghilimele pentru ca acest cuvant provoaca idei diferite, crezand ca psihopatii sunt oameni nebuni, cu probleme grave la creier, cu care nu te poti intelege, etc, cand de fapt este termenul prin care se denumeste o persoana cu anumite probleme psihice.

| Lhurricane explică (pentru MenInShadow):

Da, ar fi interesant sa aud mai multe pareri despre o asemenea " voce interioara ". un fel de tu care sa-ti spuna mereu sa faci ceva, sa incerce sa-ti bage anumite idei in cap, mereu mi-am imaginat ca "psihopatii" sau cei care par a fi psihopati au parte de asa ceva si daca nu toti, unii dintre ei iar asta intr-un anume fel ma intriga. de multe ori avem raspunsurile la toate intrebarile care ni le punem, doar ca nu avem acea voce interioara sa ne spuna mura-n gura si daca am avea, banuiesc ca ar fi ceva experiente incitante. poate o dau in sf dar in anumite situatii tind sa cred ca poate aparea un fenomen de genu si nefiind nici un om care sa fi trecut prin asa ceva si sa relateze dupa, ramane o intrebare.

| MenInShadow a răspuns (pentru Lhurricane):

Chiar daca sunt oameni aici, sau in alta parte care a fi experimentat asa ceva, putin sunt in stare sa descrie asa cum trebuie aceasta experiente, din diferite motive, fie ca este prea traumatizant, fie ca n-are idee sa vorbeasca bine limba lui, d'apai sa mai si descrie un sentiment despre care nu se stie cine stie ce.
Din cate stiu eu, unii "psihopati" sau mai mult, daca nu chiar toti (nu's 100% sigur cati) nu au o anumita parte a creierului, fiind astfel incapabili sa simta ceva, sau daca au acea parte, este foarte putin dezvoltata.
De asemenea, vocile acestea ar putea fi o dereglare a creierului, aceste voci fiind doar niste halucinatii, care sunt rezultatul unei boli la creier, sau a mai multora.
Acum depinde, daca ar fi sa te iei dupa stiinta, cam asta inseamna, dar stiinta nu este mereu corecta.
Multe lucruri ni s-au spus, si nu toate sunte adevarate, iar acesti "psihopati" nu sunt neaparat niste oameni cu probleme, ci putin diferiti.
Totusi, cum presupun ca stim amandoi, societatea de asta considera ca orice-i diferit, exclus din limita normalului, este ceva gresit si rau.
Acum mult timp, asemenea oameni, care puteau auzii voci si chestii de genul erau considerati speciali, dar intr-un sens bun, erau priviti cu alti ochi, si considerati superiori.
Acum, nu ai de unde sti ce si cum.
Eu pot spune ca am "auzit" asemenea voci, insa nu ca si o voce clara, cum ai auzii tu daca as vorbii cu tine, ci o voce interna, care se poate confunda cu "intentia" de a face ceva.
Ca sa zic mai pe romaneste, aceste "voci" apareau atunci cand voiam sa fac ceva ce nu era bine, sa ranesc pe cineva, sa lovesc pe cineva pana l-as fi omorat, si tot felul de genul, fiind nevoie sa ma calmez singur, si sa ma "infrunt" singur.
Dar asta e complet diferit de ceea ce traiesc unii oameni.
Este un subiect despre care merita sa ne informam, este ceva destul de interesant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lhurricane):

Cum ai zis ti-ai imaginat, nu asa functioneaza mintea unui psihopat, aceasta are doar un grad de empatie scazut nu are un dracusor in creierlaughing
"de multe ori avem raspunsurile la toate intrebarile care ni le punem, doar ca nu avem acea voce interioara sa ne spuna mura-n gura si daca am avea, banuiesc ca ar fi ceva experiente incitante"
Acea "persoana" e subconstientul, eu de exemplu am facut un exeperiment si mi-am creiat acum vreun an sa zicem un alter ego ( prieten imaginar nu sunt bine) infine ideea era ca puteam sa ma contrazic cu "celalalt", ba chiar sa am dezbateri si am sa iti explic si de ce era posibil acest lucru, fiindca in subconstient lucrurile contradictori nu exista, dar daca te-ai desprinde de gandirea "ta" si ai lua alt punct de vedere te-ai putea autocritca, sau chiar sustine o idee contradictorie cu a ta. Insa acest lucru e produsul subconstientului.

| Polaris a răspuns:

Nu e un alter ego. E pur și simplu „eu", sau... mă rog, „tu". Fiecare ființă umană e bolnavă, fiecare dintre noi e un monstru ucigaș violator dezgustător controlat, dar nu e o altă persoană, nu avem personalități multiple (decât dacă suferi de dissociative identity disorder), e doar un întreg omogen și haotic de extreme și paradoxuri care ne face niște creaturi incredibil de scârboase și minunate simultan.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Polaris):

"Fiecare ființă umană e bolnavă, fiecare dintre noi e un monstru ucigaș violator dezgustător controlat"
Fiinta umana nu e asa ci are acea potenta sa devinde o asfel de persoana insa acest comportament avand la baza anumite exeperiente, ba chiar traume care au facut ca psihicul sa se comporte eronat.

| Polaris a răspuns (pentru anonim_4396):

Experiențe atât de comune încât da, fiecare ființă umană a ajuns să fie bolnavă, într-un sens sau altul. Desigur, generalizez pripit, probabil există și persoane complet neatinse de „boala existenței", în afară de fetuși, iar majoritatea se descurcă la autocontrol și ignorare. Dar ideea era că nu e un ALTER ego, e același ego, cu aceeași scară de evenimente în spate ce a dus la construcția din fața noastră (iată, priviți-l, doamnelor și domnilor) individul devorat de moliile propriilor coșmaruri.

| Musique a răspuns:

Am o prietenă care mereu îmi spune că are 2 părți: una bună și una al nabii de rea.Am făcut cunoștință cu ambele ei "fețe" și chiar și așa, consider că de fapt e doar o ea; ea care împinsă de instincte acționează așa cum crede pe moment că este bine.
Nu cred în acest "alter ego".Nu avem mai multe personalități...
Baftă!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Musique):

Hm in cazul prietenei tale e vorba de autosugestie eu cunostiam un tip care se credea posedat de un demon.
Tipul e ateu (adica nu crede in zeitate suprema, astral, etc., dar crede in demonii), iar la polul opus e cealalta personalitate care crede el fiind "demon".

| Duucu a răspuns:

Eu cred în alter ego, dar asta nu înseamnă că unul e rău iar altul e bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista nicio parte intunecata a constiintei, e doar un colt al mintii unde ai uitat sa faci lumina si sa te accepti.
Cei care se schimba radical au nevoie de ajutor, nu de o constientizare a propriilor actiuni pe care sunt siguri ca nu le pot suprima.
Daca vocile iti spun sa nu mai bei, asta nu inseamna ca a intervenit o parte a alter ego-ului in a lua decizii, aia e doar vocea cioplita a nevestii din creierul tau.
Oricum, te-ai oprit la definitia optionala si naspa a alter ego-ului.Imi place cealalta care ma face sa le gasesc motive altora, pentru a nu-i acuza de plagiat, pentru ca sunt unic, modest si vigilent pana la primul accident de canibalism liric.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista "parti intunecate" ale oamenilor, exista doar iluzia universala ca oamenii nu ar trebui sa aiba aceasta parte intunecata. Totul pleaca de la ideea gresita ca omul este altceva decat in realitate. Conceptele de rau sau bun, corect sau gresit sunt simple concepte, in realitate nu prea exista lucruri condamnabile. Umanitatea a inventat legi pentru a ne proteja pe noi de noi insine. Dar legile nu au fost si nu vor fi niciodata de ajuns asa ca au aparut manipularea si inocularea anumitor frici. Suntem educati de mici sa ne temem de anumite lucruri si sa urmam anumite tipare. Doar fara o astfel de educatie primita de la societate putem vedea cum arata un om in realitate. Adevarata noastra fata, care in vremurile de astazi ne prefacem ca nu exista.

Oamenii nu se schimba radical, oamenii isi schimba obiceiurile. Sa spui ca un om se schimba radical e o prostie. Oamenii isi modifica comportamentul sau stilul de viata ca sa-si usureze traiul. Dar asta inseamna ca schimba doar mediul si cum interactioneaza ei cu mediul tocmai pentru a nu se schimba pe ei insisi.

Nu, oamenii care o iau razna nu sunt afectati de alter ego, ci doar o iau razna. Suntem masinarii nu suntem proiectia unor ganduri, orice defectiune va avea efecte secundare. Si defectiunile la creier vor avea cele mai grave efecte secundare. Tot ce se petrece in capul tau este doar o interpretare a datelor primite de catre creier prin intermediul celorlalte simturi ale tale. Cand creierul sufera modificari si interpretarea datelor va fi alterata, intr-un fel sau altul. Astfel se va altera intreaga lume din jurul tau pentru ca tu nu o mai poti percepe ca inainte. Vezi tu, intreaga ta idee de "realitate" este rezultata din interpretare si nimic mai mult. Culorile ar putea sa nu arate asa in realitate, sunetele sa fie altele, jos sa fie sus, gustul sa nu existe, etc. Pentru ca tu esti propria ta sursa de informatie si cand ceva merge prost la nivelul creierului, toate certitudinile tale pot deveni incertitudini.

Oamenii cu personalitati multiple sunt bolnavi si nimic mai mult. Nu functioneaza in aceeasi parametri cu restul omenirii, au propria realitate.

Ca fapt divers vezi ca alter ego nu inseamna neaparat o parte intunecata a constiintei, cum reiese din intrebarea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu exista o asfel de "parte intunecata", cand vorbim de un alter ego vorbim debulare de personalitate, deoarece e imposibil pentru o persoana normala sa dezvolte personalitati multiple astfel spus un alter ego e o eroare a creierului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt multe de spus.
Ai aici ceva care te-ar putea ajuta:
http://vimeo.com/44823513

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar eram curios ce părere au oamenii despre mine. big grin

| Teardrop a răspuns:

Cred că binele şi răul nu există cu adevărat. Sunt atât de relative, încât nu pot să existe. Ce e răul? Cum vezi tu răul? Răul pentru tine, nu poate fi acelaşi cu răul pentru mine. Dar binele? Binele e şi mai relativ.

Dacă tu (nu tu personal) lupţi pentru eliberarea femeilor musulmane, şi eu lupt pentru întrajutorarea copiilor flămânzi din africa, eu cred că ce faci tu e pierdere de timp, că alea pot să-şi poarte singure de grijă şi că nu sunt de loc "naive" şi că nu-şi dau seama de ce vor. Pe când tu poţi să spui că şi aşa pământul este suprapopulat.

În ambele fapte există atât bine cât şi rău. Depinde doar cum vezi tu binele sau răul.

Prin urmare, necrezând în existenţa binelui şi răului, nu cred nici în acest alter-ego.

| Gogu06 a răspuns:

La ce film te-ai uitat sau ce te-a influentat sa pui intrebarea asta?

| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Nu!
omul prin natura lui este o fiinta rationala, destinul, karma, alter ego etc sunt doar bazaconii create pentru a motiva/scuza o fapta savarsita
alegerile pe care le facem noi ne influenteaza viata nu altcineva/altceva

| stragery a răspuns:

Da, se numeste prostie. rolling on the floor

| cyclops01 a răspuns:

Eu cred ca am un alter ego. e ciudat (nu cred ca sunt nebun), e o voce ce imi exagereaza sau imi spune adevarul despre lucurile pe care le gandesc, de exemplu daca fac ceva rau si incerc sa ma absorv de vina, sa ma mint pe mine vocea interioara vine si ma contrazice, exagereaza, ma pune la colt, ma face sa ma simt foarte vinovat, uneori imi spune lucruri pe care le cred despre oameni (chestii pe care le gandesc dar nu le aprob si nu vreau sa le cred doarece sunt tampite) pe care nu vreau sa le gandesc si cred, cand sunt suparat pe cineva ma condamna spunandu-mi ca daca eram in locul aceluia faceam la fel.

Daca am o parere buna fata de cineva el incepe sa-mi ralateze defectele lui.
Ma judeca pentru tot ce gandesc. Deaceea nu pot sa fiu sigur de multe lucruri legate despre mine (de obicei sunt foarte nesigur) mereu imi pune contraargumente uneori bune intemeiate.

ma face sa nu fiu niciodata multumit de mine insa reusesc sa fac sa taca cand incetez sa gandesc. Daca esuez in ceva incerc sa nu ma gandesc la asta deloc sa uit, ma uit la un film, ma joc un joc video ca sa-mi ocup mintea.

Partea buna e ca ma ajuta sa nu fiu ipocrit, ii urasc pe ipocriti foarte mult poate finca am vocea aia interioara ce imi spune adevarul despre mine.

Sper ca nu ma crezi nebun (nu ti-as spune asta daca nu as fi sub protectia anonimatului), cand eram mai mic (si mai prost) obisnuiam sa ma umilesc singur extrem de dur si exagerat apoi am concluzionat ca suntem ceea ce gandim si am renuntat la asta si cred ca o persoana din mine s-a individualizat.

Uneori cred ca am probleme psihice. Cred ca sunt ok. Vocea mea interioara nu ma face decat sa recunosc adevarul si ii inteleg pe altii precum si sa-mi recunosc greselile pe care multi ipocriti nu vor sa le recunoasca.

Mai am multe detalii dar nu pre stiu cine esti si cum tratezi lucrurile.