| anonim_4396 a întrebat:

1. Cum sunt oamenii care au mentalitatea de "totul sau nimic" si ce parere aveti despre acestia?
2. Cum se diferentiaza femeile de barbatii care au aceasta mentalitate?
3. Va ragasiti printre ei?

2 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

1. Este o intrebare foarte vaga intrucat conteaza foarte mult resursa pe care o pun in joc. De cele mai multe ori, actiunile de tip "totul sau nimic" pot sa se termine si in defavoarea ta, adica sa pierzi totul, fapt pentru care un om rational ar trebui sa aiba mai multe planuri si sa nu investeasca totul intr-un singur loc si asta nu conteaza la ce ne referim (bani, timp sau orice alte resurse).
Gandeste-te ca ai avea o probabilitate de 75% sa iti dublezi toata avutia, casa (plus tot ce mai detii) dar ai avea 25% sanse sa le pierzi. Ai fi dispus la un astfel de risc? Normal ca nu! Trebuie sa fii nebun intrucat lucrurile se pot intoarce impotriva ta cat ai zice poc.
Sincer, eu m-as teme si cu sanse de 95% laughing 5% e mai mult decat suficient pentru a esua. Cand joci "totul sau nimic" trebuie sa iti permiti sa pierzi acel tot, daca nu iti permiti atunci mai bine nu joci caci iti poti distruge multe relatii si in functie de ce folosesti poti sa pierzi mult mai mult.

2. In primul rand atat barbatii cat si femeile dau dovada de o mare impulsivitate. Au planuri mari si li se pare ca se vor imbogati peste noapte sau ca eforturile lor vor fi rasplatite doar pentru ca incearca iar si iar si iar cu aceeasi strategie proasta care nu a mers nici prima data (sau si mai rau, incearca cu o strategie care a mers pentru altul). Nu conteaza genul in treba asta, conteaza numai cat de inteligenti sunt, daca sunt sau nu in stare sa se adapteze anumitor conditii si sa concureze impotriva altora pentru lucrurile pe care si le doresc. (Da, totul este o competitie si daca tu castigi e clar ca altul undeva in lume pierde.)

3. Da si nu. In primul rand ma regasesc in luatul de actiuni.
Iau multe actiuni, de obicei am foarte multe planuri insa planurile mele merg in paralel. Sunt mereu dispus sa sacrific ceva anume pentru continuarea altei rute daca vrei s-o numesti asa. Cand mi se inchide o usa, alta se deschide si asa banuiesc ca este la toata lumea. Am mai si pierdut, am mai si gresit insa deciziile mele sunt in general bune sau sunt greseli pe care le-am tinut minte si m-au facut persoana care sunt acum. Toate lucrurile bune care au venit la mine au venit pentru ca in trecut am facut greseli iar acum am stiut cum sa interactionez cu ele.

Gandeste-te la toata chestia asta ca la un bazin cu acid.
Unii se arunca direct in el in timp ce eu imi sacrific cateva degete pentru a vedea intai daca functioneaza sau nu. Cam asta ar fi diferenta dintre mine ei ei. Dorintele noastre sunt in general asemanatoare.

| StrongHeart a răspuns:

E ca o sabie cu doua taisuri. Poate sa fie un lucru bun, sa iti aduca mult succes si sa faci lucruri inimaginiabil de marete, sa ai lumea la picioare sau poate sa te distruga fizic, psihic sa devi o persoana fara niciun fel de stima de sine, o persoana de care toti se feresc si te catalogheaza un monstru.
Totul depinde cum te folosesti de frica care te macina mult mai mult decat pe restul oamenilor atunci cand ai atitudinea asta de totul sau nimic.
2)Nu cred ca e o diferenta, sexul persoanei nu are nicio legatura cu caracterul lor si ce sunt dispusi sa faca
3)Din pacate da. Sper ca in viitor voi spune "Din fericire, da!"