| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre astral projection? Daca este cineva care a realizat asta as vrea sa-mi spuna ce a vazut si ce a simtit.
Multumesc!

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

„Astral porjection" asta merge si pe romaneste.
-Nu a realizat nimeni asta.-

| RAY a răspuns:

Banuiesc ca vorbim de fantezie nu? de ipoteze imaginare

| Radu284 a răspuns:

Cauta pe goagal (sau youtube) "monroe institute"

| drutzix a răspuns:

E o tampenie mistica, nimeni nu a reusit asta vreodata.

| suffarstar a răspuns (pentru drutzix):

De unde stii tu ca nimeni nu a reusit asta vreodata? Cum ai putea stii cu adevarat daca cineva a reusit sau nu?

| drutzix a răspuns (pentru suffarstar):

Ok, nimeni nu a dovedit vreodata ca a reusit sa faca asta. E mai bine asa?
Faptul ca cei care spun ca au reusit folosesc foarte multe substante halucinogene ma face sa ma indoiesc de ei.
Proiectia astrala presupune ca exista un 'suflet' sau 'corp astral'.
Daca cineva reuseste sa faca asta o sa dovedeasca existenta supranaturalului => revendica premiul de 1 milion de dolari. De ce nu a facut nimeni asta?

| suffarstar a răspuns (pentru drutzix):

"Ok, nimeni nu a dovedit vreodata ca a reusit sa faca asta."
Nu pot exista dovezi ale unor trairi subiective. Un exemplu simplu: mergi pe o insula si vezi acolo un bizon alb. Prin anumite conditii, pe insula aia exista un bizon alb iar tu l-ai observat, l-ai perceput subiectiv. Cand ajungi inapoi in civilizatie, cum ii vei convinge pe oamenii de stiinta ca tu ai vazut un bizon alb? Si doar l-ai vazut, l-ai atins. Daca vrei, mergem mai departe. Cum imi poti dovedi ca existi si ca nu esti o inchipuire a mintii mele schizofrenice?
Sa zicem ca tu ai suflet. Cum ai putea dovedi asta? Cum ai putea tu sa-mi dovedesti ca tu in fiecare seara te proiectezi astral?
Eu nu zic nici ca avem nici ca nu avem pentru ca daca as face asta, intr-adevar, nu as putea demonstra, ti-am zis de ce. Tu insa faci erori logice. El intreaba de experiente subiective, nu putem stii daca aceste experiente au vreo relevanta in realitatea obiectiva si absoluta (independenta de organele noastre de simt). Toata realitatea este perceputa subiectiv, este contruita pe credinte. Experientele personale sunt forme de credinta putin mai autentice. Repet, personale. Nu te pune nimeni sa crezi in proiectie astrala atata timp cat tu nu ai experimentat una.

| drutzix a răspuns (pentru suffarstar):

Uite un experiment pentru proiectie astrala.
Pui un om intr-o camera sa se 'proiecteze' si sa citeasca de pe o pagina dintr-o camera alaturata. Sau sa descrie o camera desi nu a fost niciodata in ea.

| suffarstar a răspuns (pentru drutzix):

Da, ai dreptate, dar asta nu iti va demonstra ca, implicit, exista suflet. Multi mentalisti fac asta, fie ca e un truc, fie chiar pot face asta. Tu poti vedea efectul(a citit, a descris o camera in care nu a fost niciodata), dar lucrul in sine, faptul ca are suflet, ca se proiecteaza, nu poti.
Si inca ceva, oamenii care sa poate face asa ceva sunt foarte rari, si nu vorbesc chiar degeaba, m-am documentat putin. Si aia care sunt nu au niciun motiv sa vina tie sa iti zica ce pot face.

| drutzix a răspuns (pentru suffarstar):

Sunt de acord ca nu dovedeste existenta sufletului dar eu ma refeream la proiectie astrala.
Nu au de ce sa vina la mine, sa mearga sa isi ia milionul de dolari pentru ca au dovedit existenta unui lucru supranatural.
Vad ca bati spre limita explicativa (explanatory gap). Si sunt de acord ca experientele personale nu pot fi dovedite, dar daca acestea contrazic experientele majoritatii nu ar trebui luate in consideratie.
Eu merg pe briciul lui Occam. Cea mai simpla explicatie este corecta pana la dovada contrarie.

| suffarstar a răspuns (pentru drutzix):

Parerea mea este ca in general se greseste pentru ca se incearca a se construi adevaruri universale. Bun, in conditii normale de presiune apa fierbe la 4 grade C. Asta s-a observat cu ajutorul unor unor instrumente de masurare cat mai exacte. Exista, dupa cum cred ca stii, un etalon care sa ofere posibilitatea unei aprecieri cat mai exacte pentru a inlatura posibilitatea perceptiei foarte relative a valorilor. Bineinteles, cineva isi poate permite sa fie subiectiv si sa refuze valorile pe motiv ca el pur si simplu le percepe intr-un alt mod. E ca in bancul ala in care Bula mergea pe autostrada si asculta un post radio, cand deodata programul este intrerupt si cineva anunta:
-Stimati ascultatori, intrerupem programul pentru a va oferi o stire in exclusivitate: Pe autostrada X, un nebun circula pe contrasens!
La care Bula: Nu unul, sute, sute!

Sistemul universal de valori este unanim acceptat pentru ca nu s-a gandit nimeni sa-l refuze, o fac doar daltonistii, dar nu voluntar. Evident, se conformeaza si ei, dar cine spune ca "normalii" percep lumea in mod corect si nu ei?

Concluzia cea mai simpla, care si ziceai ca iti place, este ca nu exista absolut nimic universal, totul este relativ, de asta am facut paranteza cu adevarurile universale. Logica ireductibila este relativa. Asta merge pana in panzele albe, nu ai ce sa ii faci. Si mi se pare perfect explicabila din punct de vedere logic si psihologic. Repet, nu poti demonstra ca existi. Eu te pot percepe sau nu. Ce te faci daca tu crezi ca existi dar nimeni nu te poate percepe? Evident, admitem prin absurd. De asta spun, noi oamenii suntem perfect subiectivi, dependenti de sistemul senzorial, si orice incercare de absolutizare a unui adevar, in special de natura filozofica sau religioasa, imi provoaca cosmaruri. Okay, singurul adevar universal este ca totul este relativ, daca este ceva absolut, este dincolo de perceptia umana. Oh god!

| Porcusorul a răspuns:

Majoritatea celor care au reusit asa-zisa proiectie astrala s-au folosit intens de psihedelice ca LSD pentru a-si induce halucinatii. Altii, pur si simplu au avut un psihic suficient de instabil incat sa raspunda tehnicilor hipnotice rudimentare. Nu are vreo legatura cu experientele spirituale reale si nici cu stiinta. E pur si simplu chimie de baza: stimul si efect.

| Taduic a răspuns:

Nu stiu daca exista asa ceva. Maxim este o senzatie out of body experience. Singuri oameni care simt chestiile astea sunt drogati de ketamina (isi inmortesc toate simturile, tot, iar cu puterea mintii vizuale isi pot inchipui cum arata) si cei care sunt in anestezie (anestezia contine si ketamina).