| 38499388seby29 a întrebat:

Ce parere aveti despre cei care se marita sau chiar se insoara cu nationalitati diferite si diferente de varste chiar 15-20 ani? ca si nationalitate: maghiar, tigan, chinez, japonez, indian,.winking big grin happy? conteza nationaliteatea? chiar daca intre ei ar exista dragostea? va intreb!?winking

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

In general nu ma uit la telenovele, insa, recunosc, mi-au placut cateva, printre care -Clona- (se redifuzeaza pe postul Acasa)
Mi-a placut foarte mult aceasta telenovela din mai multe puncte de vedere/ s-au abordat subiecte precum:clonarea umana, conflictul dintre generatii, efectele consumului de droguri si mai ales povestea de dragoste, aparent imposibila din cauza diferentelor etnice si religioase.
Daca Jade si Lucas au facut totul pentru iubirea lor, infruntand tot ce le-a stat in cale, cred ca oricine le poate urma exemplul, avand, de asemenea in vedere si riscurile sau dezavantajele care trebuie luate in calcul.
Casatoria, la orice varsta presupune asumarea multor responsabilitati, de aceea e bine ca un cuplu sa ia decizia de a se casatori, atunci cand partenerii, pe langa iubirea pe care si-o poarta, necesara pentru a fi fericiti, dar nu si suficienta pentru a rezista in cuplu mult timp, sunt capabili sa se intretina pe ei si viitorii copii, pe care ii aduc pe lume.
Nu conteaza nationalitatea, insa, trebuie avute in vedere diferentele, pentru ca fiecare a fost crescut cu anumite traditii, obiceiuri... Ideal ar fi daca cei doi si-ar impartasi spre invatare unul de la celalalt obiceiuri, traditii specifice nationalitatii sale, asa s-ar completa reciproc!
Pentru mine, conteaza foarte mult iubirea, de aceea, cand e vorba de dragoste curata si sincera intre doi oameni, ma bucur sa-i vad fericiti!

12 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Daca cei 2 se iubesc nu mai conteaza nici nationalitatea, nici ani.Nu mai conteaza nimic.winkinge important sa existe dragoste intre cele 2 persoane.big grin

| borsec a răspuns:

Daca exista iubire nimic nu mai conteaza.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Vorbesti de nationalitate sau de etnie? nu e totuna... eu sunt de etnie maghiara cu nationalitate roman... iar sotul meu este de etnie roman cu natinalitate roman... si ne intelegem foarte bine... de 13 ani... am fost prienteni in liceu fff buni, am stat intr-o banca apoi ne-a izbit sageata lui Cupidon... acum suntem de 13 ani impreuna, casatoriti de 3 ani cu o fetita de 3 ani... deci nu conteaza nationalitatea, etnia... conteaza sa va intelegeti, sa va respectati, fetita noastra la 3 ani vorbeste aproape perfect limba romana si maghiara in acelasi timp... asa ca nu vad care e problema... si pe langa asta el este mai mic decat mine cu un an... nu e mare lucru stiu... cunosc prieteni buni casatoriti cu diferenta de varsta de 10 ani... si ce? se inteleg super bine si sunt fericiti asta conteaza... nu ce spune lumea...

| gabimaris a răspuns:

In general in urma acestor tipuri de relatii se isca furtuni, fie ca e vorba de nationalitate, fie ca e vorba de varsta celor ce se iubesc! se zice ca la inceputul unei relatii primeaza dragostea, iar cu trecerea anilor sentimentele se schimba ca intensitate, unele se mai estompeaza, altele se accentueaza, apar alte trairi, unele negative, altele pozitive si de aceea ar fi bine ca aceste relatii deosebite sa aiba o baza mult mai solida decat cele care nu implica neaparat compromisuri ca cele de mai sus!
asta sunt de fapt aceste relatii (dincolo de toate motivele pe care cei doi le au sa fie impreuna): COMPROMISURI!

| simpluEu. a răspuns:

Atat cat timp ei se inteleg si se iubesc nu cred ca ar conta nationalitatea.de ex:eu daca ma insor cu o italianca nu vad care ar fi problema daca ne iubim.

| simpluEu. a răspuns:

Daca ne-am iubi si am fi fericiti impreuna... mi se rupe de vorbele celorlalti... daca la asta te referi... da aceeasi parere as avea...nu cred ca in dragoste exista "rasism".

| 38499388seby29 explică:

Theone1315 dar daca ea nu ar fi italiana si ar fi tiganca si v-ati iubi ar fi la fel rapunsul tau?

| jani a răspuns:

Maghiar.si moldoveanca... o combinatie buna...ne merge casnicia struna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
De când și până unde dragostea are naționalitate și vârstă?
Oamenii care se iubesc îmi sunt dragi.
Sunt cool.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate se casatoresc cu persoane de alta nationalitate, ca nu te poti casatori cu nationalitatea cuiva. Si care ar fi problema? Se casatoreste cu cineva din aceeasi specie nu? E legal, normal si aprobat de biserica, deci tine de cei doi.

| Alinaga a răspuns:

Chiar crededti ca iubirea (sau inima cuiva)tine cont de varsta sau de nationalitate? cea mai buna prietena a mea este maritata de 6 ani cu un chinez care are 40 de ani iar ea are 25 acum 6 ani avnd 19 ani si este foarte foarte foarte fericita langa el chiar daa lumea o barfeste si rade de pe la colturi si nici nu crede iubirea dintre ei 2, dar iubirea adevarata sincera si curata nu are nevoie de nimic

| stefania95 a răspuns:

Mama e romanca, tatal meu vitreg e spaniol, iar mama a trecut in religia lor. nu cred ca, conteaza nationalitatea.