| WhatheWow a întrebat:

Ce parere aveti despre CERN? Credeti ca a fost creat pentru a afla cum s-a nascut Universul sau pentru cercetarea si dezvoltarea unor noi arme nucleare?

Răspuns Câştigător
| LoveÈℓa a răspuns:

Nu putem stii noi ce mai gandesc aia.Sunt multe posibilitati dar cea ce este sigurtonguee noi oameni de rand nu ne ajuta in momentu de fata, poate doar cu informatii care dau nastere altor discutii pe site-uri.Se zice ca joaca un rol vital in dezvoltarea tehnologiei viitorului, dar important este CUM VA FI FOLOSITA EA? Vom trai si vom vedea si desigur noi vom suferi pentru eventualele greseli intentionate sau nu.

| LoveÈℓa a răspuns (pentru LoveÈℓa):

Am pus din greseala emoticonu

11 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Vor dovedi ceea ce urmaresc de fapt.Vor sa stie daca la formarea universului a participat un element inca necunoscut logic si anume un anumit creator a carui interventie necunoscuta inca au notat-o cu particula x.Ei bine, aceasta particula se urmareste care chiar n-a intirziat sa apara dar, deocamdata, ramin doar informatii superficiale asupra ei si nu putem sti daca descoperirile sint tot atit de superficiale.

| Inferno a răspuns:

Arme nucleare? In nici un caz.
la acceleratorul de particule de la CERN descompunem protonii in particule infime pentru a le analiza.
Avem un tub cu lungime foarte mare, protonii se rotesc pe acest tub cu o viteza apropiata de viteza luminii, in momentul coliziunii, protonul practic explodeaza, noi putem analiza interiorul si observa ce se afla acolo.
Astfel am descoperit ca in interiorul protonului se gasesc quarci.

| TychoB a răspuns:

Omenirea nu are nevoie de arme nucleare 'noi'. Armele nucleare existente sunt extraordinar de puternice. Orice tara care are acces la izotopi radioactivi ar putea (teoretic trebuie doar imbogatit) sa isi faca arme nucleare, tehnologia e veche.
CERN este un accelerator de particule si este o 'organizatie' pur stiintifica.

| muffy1 a răspuns:

Stii ca pe siteul lor oficial este aratata fiecare descoperire si informatie, si sunt publice lucrurile pe care le afla aia acolo nu?
nu e chiar o conspiratie la nivel mondial.
da stiu ca aici in romanica toata lumea inca crede in spiridusi si alte tampenii, si de aud de ceva stiintific dau in alergie, dar in afara tari iastea din evul mediu oamenii chiar se intereseaza de stiinta, lucreaza pentru a face noi descoperiri si noi progrese, o fac pentru binele omenirii.
plus ca, oricat de oribile ar fi armele nucleare, nu vezi zi de zi pe unii cum se bombardeaza cu ele, de fapt au fost doar 2 in intreaga istorie, si de atunci toate taril civilizate au semnat ca nu vor mai folosi asa ceva. iar progresul adus de dezvoltarea acestor arme a constat in creearea de reactoare nucleare, motoare nucleare, si tot felul de alte inventii foarte importante.

| RAY a răspuns:

Ce parere aveti despre CERN? ca e un lucru bun dar se baga prea multi banii uni mor de foame noi ne facem tuneluri sub pamant, Credeti ca a fost creat pentru a afla cum s-a nascut Universul sau pentru cercetarea si dezvoltarea unor noi arme nucleare?
s-a creat pentru basonul higs, nu mas mira asa ca o sa ne distrugem noi singuri ca suntem inteligenti de aia

| dragos9234 a răspuns:

Cu LHC nu poti dezvolta arme nucleare, poti ciocni doar atomi.

| LoveÈℓa a răspuns (pentru dragos9234):

Nu pot dezvolta, arme nucleare prin ciocnirea atomilor dar pot obtine informatii care ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarul nu-l putem sti daca nu lucram acolo. Insa ce scrie pe Wikipedia e considerat "reliable", deoarece asa e politica acestei enciclopedii pentru anumite articole de asemenea importanta. Altfel nu se pastreaza continutul, dar bine, la versiunea din romana nu e o regula stricta rolling on the floor

| SMarius a răspuns:

E un progres imens in fizica subatomica,fizica nucleara! intelegand comportamentul,natura,formarea,dezintegrarea atomului in amanunt,se pot creea noi tehnologii! E un pas important in dezvoltarea umanitatii! Da,se poate folosi si in scop negativ,dar poate am invatat din greseli! Poate nu mai avem nevoie de arme,dar sigur avem nevoie de un autovehicul cu energie nucleara,care sa functioneze milioane de kilometri cu doar cativa atomi radioactivi! Sa nu mai vorbim despre navetele spatiale, avioane, trenuri etc!
Este riscant sa te joci cu asa ceva, dar suntem la inceput, si viitorul arata promitator!

| Mine_MineWorker_1993 a răspuns:

Clar pentrru ceva tehnologie nucleara chiar ii intereseaza cum s-a creat universul? N-as crede cine stie ce arme testeaza acolo! Pregatiti-va vine apocalipsa apocalipsa zombie!