RaduCiocan
| RaduCiocan a întrebat:

Ce parere aveti despre dreptul de a muri?
Cand o persoana este imobilizata la pat de foarte mult timp si vrea sa aleaga sa moara dar nu poate face singur asta ar trebui statul sa-i ofere aceasta optiune in deplina legalitate?

Răspuns Câştigător
| leluc a răspuns:

Da, ar trebui sa i se ofere o optiune legala.
Mi se pare normal sa am dreptul sa aleg sa mor daca traiesc in suferinta fizica sau in rusinea de a nu ma putea ingriji singura.

33 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Da. Daca sufera de o boala incurabila si insuportabila.Noi, cei sanatosi, nu putem sa stim cat de acuta poate fi suferinta unui muribund, cat de chinuitoare poate fi durerea fizica si cat de mult afecteaza starea psihica a bolnavului o astfel de boala.Ar trebui lasati sa decida singuri asupra acestui fapt.

regis
| regis a răspuns:

Nu stiu, greu de spus. Moral sunt argumente in favoarea ambelor variante, religios la fel. In plus oamenii cand se gandesc la asta isi imagineaza un strain pe un pat de spital, mai rar pe copilul sau parintele lui si aproape niciodata pe sine. E o situatie in care poate ajunge oricine iar in acel moment probabil se poate da si un verdict mai cinstit.
Legal cred ca e vorba strict de consecintele acestei libertati, sunt convins ca s-ar gasi oameni dispusi sa isi deconecteze rudele pentru o mostenire, oameni care sa ceara asta si cand nu este cazul sau pur si simplu medici dezinteresati care sa recomande asta usor si nonsalant.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Votez pentru eutanasie, dar numai la pacientii in stare terminala si care sunt in deplinatatea facultatilor mintale ca sa-si poate asuma aceasta decizie, nu sa le fie impusa.

RaduCiocan
| RaduCiocan explică:

@andreutz: ca tot ai adus vorba, eu sunt unul din acei presupusi ignornti care a votat nefolositor. Insa este dreptul meu sa votez dupa convingerile mele. N-ar trebui sa te simti ofensat pentru asta. Ce-ar mai fi sa gandim toti la fel (remember comunism?)
@leluc: eu sunt perfect de acord cu dreptul de alegere al fiecarui individ. E greu sa te pui in pielea lui sa intelegi ce simte in motivele alea. Autoritatile ar trebui sa gaseasca o metoda eficienta de a face asta daca cineva isi doreste. Eficienta in sensul in care sa nu fie considerata tortura sau act imoral.
Personal in momentul de fata nu cred ca este ceva ce m-ar determina sa iau decizia asta, indiferent de ipostaza. Dar poate daca traiesti cativa zeci de ani doar sa poti clipi si gandi, fara sa poti exprima ceva in exterior sunt constient ca decizia se poate schimba.
Si da, Nick Vujicic este un model de inspiratie pentru toti oamenii. Si sunt sigur ca sunt o multitudine de astfel de cazuri.

RaduCiocan
| RaduCiocan explică:

Test

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Cred ca nimeni nu suporta suferinta fizica, boala, care aduc cu sine si consum psihic., atat celui bolnav cat si rudelor si prietenilor sai.
Sincer, mi se pare stupid ca o persoana, care sufera de atata timp si se chinuie cu boala, cu dureri si chinuri groaznice sa nu fie lasata sau ajutata, prin eutanasiere sa moara.
Daca acea persona simte ca nu mai rezista, da, are dreptul sa fie lasata sa moara!
La ce bun sa traiasca in chinuri, daca oricum nu ar mai avea sanse la vindecare?
Cei din jur, daca ar raspecta macar acea persoana, nu mai zic de iubire, daca e vorba de prieteni sau familie, ar trebui sa inteleaga durerea persoanei in cauza si sa se abtina de la comentarii si predici religioase stupide si sa curme suferinta omului, daca asta este dorinta sa.
Asadar, DA, in asemenea cazuri ar trebui sa fie legal!

assiris
| assiris a răspuns:

Trupul ne apartine, spiritul este a lui Dumnezeu, El ni l-a imprumutat, El e singur in masura sa decida daca il mai lasa sau il ia.

| andreutz a răspuns:

Dca este imobilizata la pat din cauza unei paralizii, nu prea sunt de acord...nu consider ca e un motiv asa de important..insa daca sufera de o boala incurabila si foarte dureroasa in acelasi timp, atunci da...cred ca omul respectiv ar trebui sa aiba acest drept...chiar daca moral si religios nu este corect...

| andreutz a răspuns:

Pentru cei care s-au grabit in a vota raspunsul meu cu stupid si nefolositor...va invit sa vizionati aceste 2 videoclipuri
http://www.youtube.com/watch?v=v4uG2kSdd-4&feature=related

mai ganditi macar odata inainte de a judeca ignorantilor!

| andreutz a răspuns:

Nu ioana, eu nu as trai asa...asta o recunosc... dar am facut o precizare in cazul in care este vorba "doar" de o paralizie...chiar nu cred ca se pot compara cazurile din videoclipuri cu un paralizat, ma refer la gravitate.este cu totul altceva...

| andreutz a răspuns:

Ioana, pai si atunci daca tot zici ca depinde de persoana...sa inteleg ca daca eu gandesc asa si prefer sa imi continui viata paralizat, adica un "luptator" dupa spusele tale, inseamna ca sunt un prost, un stupid, nu? deci simplul fapt ca eu vreau sa imi exercit dreptul la viata este considerat nefolositor...altfel nu imi explic de ce s-a votat astfel raspunsul...cred ca acum m-am explicat mai clar...

| andreutz a răspuns:

Selfhelp, nu sunt ofensat in mod direct pentru asta...sunt de acord cu tine, votezi cum vrei pe cine vrei... tu chiar imi pari un tip simpatic, mai ales cu site-ul ala, stii bine... dar eu consider ca la intrebarea asta nimeni nu merita vot "negativ", deoarece fiecare isi exprima parerile proprii... una e cand se da un raspuns la matematica si stii ca e gresit si il votezi corespunzator, si alta e sa judeci un raspuns dupa mentalitatea celui care raspunde...aici totul e relevant, asta e toata chestia...nu exista un raspuns castigator sau corect 100%... poate acum intelegi ce am vrut sa zic...

| andreutz a răspuns:

Ioana, citesc f bine, crede-ma...nu consider ca paralizia este doar un fleac, dar intentionat am pus in ghilimele "doar", pentru ca daca judecam putin la rece consider ca este mai tragic sa traiesti fara membre decat paralizat...si in plus, vad ca ai zis "dar da-le voie si altora sa aleaga sa moara"... dar ai vazut tu ca m-am contrazis eu cu cineva care a afirmat contrariul meu? nu...eu doar mi-am exprimat opinia...

| Alexandrinaa a răspuns:

Daca stii, James Russel, filosoful american, distinge in cadrul eticii aplicate doua tipuri de eutanasii: cea pasiva, si cea activa. Gandeste-te ca in cazul celei pasive, omul este pur si simplu lasat sa moara in chinuri, desi nu are nicio sansa de a mai trai, conform dreptului la viata! Pe cand eutanasia activa iti da posibilitatea de a cruta omul de suferinta printr-o injectie letala. Sincer, cum ti se pare mai bine? Este adevarat ca este o situatie controversata in care gasim moral si pe o parte, si pe de alta, atunci cand alegem A ori B, dar si incalcari ale dreptului la viata. Este foarte complicat sa iei o decizie, dar consider ca omul, daca oricum stie ca nu mai are de trait si acest lucru este confirmat de un al 2-lea medic, este de preferat sa il lasi sa moara mai usor. Deci: prefer eutanasia activa, in asemenea cazuri exceptionale.

| gabrielutzu a răspuns:

NU! Sinuciderea mi se pare un nonsens, o tampenie a unor lasi care nu au curajul sa traiasca atat cat le-a fost dat de Dumnezeu.
Doar rasfatatii si rasfatatele vietii atunci cand dau de greutati obisnuiesc sa se gandeasca la asa ceva.Pentru ca asta este, din fericire nu numai saracii, bolnavii psihici, uratii si in general cei mai putini favorizati de soarta trabuie sa sufere si sa moara, ci si bogatii, frumosii, realizatii, si in general toti cei rasfatati de soarta...astfel,prin moarte se face dreptate, poate moartea este singurul lucru drept din aceasta viata...
Si oricum, cine esti tu ca om ca sa decizi asupra vietii tale, ti-ai dat-o tu singur cumva? Nu! Deci nu ai nici dreptul sa ti-o iei, Numai singur Dumnezeu are dreptul asta...

cristian
| cristian a răspuns:

Statul nu prea te lasa sa alegi.In loc de optiune poti spune ca te si ajuta sa dispari mai repede.

| leluc a răspuns:

Dar tu ce parere ai, selfhelp?

| leluc a răspuns:

@andreutz irelevant. Asta a ales el. Eu puteam alege sa mor si as fi vrut sa am acest drept. Nu toti suntem luptatori si nu toti vrem sa fim. Inainte sa ma consideri ignoranta, incearca sa gandesti obiectiv, la rece. Lasa cazurile de luptatori, sau oameni care aleg sa traiasca fara maini si picioare.
Eu nu as alege sa traiesc asa.
Poti spune sincer ca ai alege sa traiesti asa?

| leluc a răspuns:

@andreutz cum am mai spus, depinde de persoana.
Nu as trai nici paralizata, sa chinui persoanele dragi mie sa-mi poarte de grija pentru ca eu nu pot.
Paralizia nu doar fizic, dar te distruge psihic.
Iti poti imagina cat de greu trece timpul unui om paralizat? E o moarte atat de inceata incat devine tortura.

| leluc a răspuns:

@andreutz nu intelegi ce citesti dragul meu. Nu am spus ca e stupid ce crezi sau ce ai face, ci faptul ca ai impresia ca numai asta e ok sa faci.
Tu poti alege sa traiesti si fara cap de ai putea, e alegerea ta... dar da-le voie si altora sa aleaga sa moara chiar si "doar" paralizati (sa ma exprim cum ai facut-o tu, de parca paralizia ar fi un fleac).

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Stii de femeia de 30 ani care a fost deconectata de la aparate traind de ani buni numai cu ajutorul lor? Eu zic ca nu e bine sa tii in viata o`leguma` doar de dragul de a o mai avea.

| bunica a răspuns:

D-zeu ne-a dat viata si a spus "sunteti liberi s-a o traiti cum vreti" nu s-a ne luam viata.trebuie traita pana la sfarsit si nu trebuie sa decida altcineva pe viata noastra.

| loredanarotariu a răspuns:

Articolul 3.
Orice fiinta umana are dreptul la viata, la libertate si la securitatea persoanei sale.
Articolul 5.
Nimeni nu va fi supus la torturi, nici la pedepse sau tratamente crude, inumane sau degrandante.

Acestea sunt articole din Declaratia Drepturilor Omului, e drept o scriere care nu ma impresioneaza fiind in viziunea mea doar o formalitate neaplicata.
Nu putem spune NU unei persoana care isi doreste sa moara din motive obiective - ar insemna ca ne asumam tortura.
EXISTA infirmieri ale caror fise de post nu corespund canoanelor crestinesti, exista angajati care inca mai injecteaza serul letal - s-ar gasi cine sa ne ajute sa murim daca asta ne-am dori.

| loredanarotariu a răspuns:

Articolul 5.
Nimeni nu va fi supus la torturi, nici la pedepse sau tratamente crude, inumane sau degrandante.

Voiam sa scriu Articolul 3 si Articolul 5.
Pardon.

| loredanarotariu a răspuns:

Intrebarea se referea la persoane care VOR asta - ai plecat pe campii, nu te ucide nimeni daca tu nu iti exprimi dorinta aceasta. Este vorba despre oameni care aleg moarte fara a fi influentati de alte persoane. Sunt oameni care asa cum a spus si Leluc vor sa isi curme durerea fizica de neimaginat pentru noi cei sanatosi, vor sa lasa persoanele dragi care ii inconjoara sa profite de viata ramasa.

| loredanarotariu a răspuns:

Polemizam in necunostinta de cauza stiti asta nu?
Sper sa nu imi aleg moartea vreodata. happy
Cert e ca as alege-o cu riscul oricarui pacat crestinesc in loc sa imi chinui sotul, sa il trag si pe el in mormant cu mine.

| ShaKuri a răspuns:

NU.

| simpluEu. a răspuns:

Da

| jani a răspuns:

Sincer nu sunt de acord cu dreptul asta de a muri, pentru ca ne nastem atunci cand vrea d-zeu, deci murim tot atunci cand vrea d-zeu.Stiu ca atunci cand dam de greu vrem sa optam pentru cea mai usoara varianta de a scapa din greutati, dar cea mai usoara varianta nu inseamna ca este si cea mai buna.Atata timp cat santem in viata si traim, respiram, trebuie sa luptam pentru viata noastra, indiferent ca este usoara sau grea, bucuria de-a fi cu cei dragi nu este eterna, dar o data ce mori te duci in eternitate.Deci nu va grabiti catre moarte caci toti ajungem acolo cand trebuie nu cand vrem noi.