| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre ideile din cartile lui Neale Donald Walsch "Conversatii cu Dumnezeu"?
Nu este despre religie.(pentru cine nu stie)

2 răspunsuri:
| justsomeonewhotalk a răspuns:

Cartile au un profund mesaj religios. Este DOAR despre religie. Doar ca o religie amorfa, diluata.
Si acum reiau ce am raspuns la intrebarea de mai jos:
Nu sunt decat aiureli.
Daca vrei poti sa le citesti. Pot parea interesante, dar daca esti cat de cat "citit" iti dai seama ca au doar un scop comercial.
Iti recomand in schimb o lucrare superba "Lege si iubire" scrisa de un profesor universitar roman, Gheorghe Popa. Daca vrei pot sa o trimit pe mail cu conditia sa nu o incarci pe net.
Cartea prezinta crearea lumii, ordinea lumii primordiale si cum a fost rasturnata aceasta ordine. Vei afla o multime de lucruri de cultura generala, filosofie, istorie a religiilor, teologie, toate puse intr-o lectura usoara pentru oricine.
Reafirm ca lucrarile lui Walsch nu merita citite. Nici macar relatarile istorice de acolo nu sunt in concordanta cu realitatea.
Te rog sa imi spui daca vrei cartea „Lege si iubire".

| Melitina a răspuns (pentru justsomeonewhotalk):

As dori și eu cartea va rog
Mulțumesc