| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre meditatie? Dar despre yoga?

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Salut, iti recomand un clip, gasesti linkul la sfarsit, trebuie sa cunosti putina engleza. Meditatia este o forma de autocunoastere, cel mai important lucru, dupa parerea mea, pe care umanitatea il poate realiza. Citeste Puterea prezentului, in fine, exista ceva informatii pe internet, se pare ca este vorba despre un scop total nou fata de cele telurice, un scop destul de vechi dar despre care nu ne este spus niciunde. Poti cauta ceva citate Buddha ca sa iti faci o mica idee, daca te intereseaza poti cauta mai departe.

...ul_minutes

www.autori.citatepedia.ro/de.php?a=Buddha

10 răspunsuri:
| 141414 a răspuns:

Sunt niste concepte foarte utile, in opinia mea si pot fii aplicate in viata cotidiana, fara extreme si luxatii. Consider meditatia deosebit de sanatoasa in societatea noastra. Iti recomand cartea India Secreta de Paul Brunton - autorul face o calatorie in India pentru a studia aceste manifestari si apoi le aplica acasa, foarte interesanta.

| VelaJohnny a răspuns:

Yoga e o falsitate laughing sincer acum, cica te apropii de divinitate daca faci yoga si nu mai stiu ce efecte benefice am inteles ca are asupra organismului...asupra mintii are efect benefic, dar mai benefic e somnul laughing

| Duucu a răspuns (pentru VelaJohnny):

Și cu ce argumente vii împotriva filozofiei budiste?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Duucu):

laughing nu e logic prietene, gandeste-te acum serios, stai cat mai nemiscat si iti golesti mintea de toate gandurile si te axezi numai pe un singur lucru (daca nu ma insel, asta e procedura) ...cum sa te apropii de divinitate astfel? Incercau unii din oras de la mine sa cheme oameni la cursuri gratis de yoga, folosindu-se te faptul ca, crestinii au trinitatea lor, iar hindusii o au pe a lor, si incercau sa faca o legatura intre Tatal, Fiul si spiritul sfant cu Brahma, Vișnu si Șiva, zeii de baza ai hinuismului. Nu stiu originea pe care o are yoga, am ramas foarte derutat si revoltat, si din ce am meditat eu la asta, chiar n-are sens. Is tot felul de proceduri, tot felul de feluri de yoga pentru diferite aspecte pe care vrei sa le stapanesti, fiecare ajuta in felul lui etc...filozofia budista "ie nașpa" laughing fiecare budist crede in felul sau, nu sunt uniti, invataturile sunt confuze iar interpretarile difera. Cel japonez se direfentiasa mult de cel din sud-estul Asiei. Hinduismul spre deosebire e foarte complex si nu urmeaza logica normala. Habar n-am de unde se trage exact yoga, nici nu-mi bat capul, cert e ca nu are sens, e bun pentru meditare si relaxare, dar cum spun yogistii laughing ca te ajuta la tot felul de chestii diferitele tratamente cu yoga, e deja o falsitate.

| Duucu a răspuns (pentru VelaJohnny):

În filozofia budistă, meditația nu te apropie de divinitate, ci e mai mult o descoperire de sine, o unire cu spiritul. Meditația a avut scopuri religioase la început, dar cu timpul a ajuns să fie un tratament pentru minte, mai ales în mișcările astea New Age. Mna, poate ți se par abureli, nu te conving, eu am fost surprins de temperamentul celor care practică yoga, cred că e printre singurele lucruri ce mă face să cred că meditația are efecte concrete.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Duucu):

Stiu prietene ca budistii nu cred intr-o divinitate, si sunt de acord cu rolul „terapiei" yoga in vederea meditarii, faza e ca sunt tot felul de conceptii in jurul acestei practici si fac lucrurile confuze, oricum mai mult decat asupra mintii nu cred ca are rol yoga, si din cate am inteles de la tine, si tu crezi acelasi lucru.

| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

Pai depinde, eu daca dorm 8 ore ca un om normal ma simt superobosita, deci somnul pentru mine nu e benefic laughing nu ma intereseaza partea religioasa, pentru ca nu am nicio religie, dar zilele trecute am citit niste chestii si am incercat sa meditez (nu stiu daca am facut-o corect, dar am facut-o dupa cum scria acolo) si chiar m-a ajutat. Si am pus intrebarea pentru ca am observat ca treaba cu meditatia si yoga sunt privite foarte naspa si nu inteleg de ce.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Meditarea e okay, asta am zis si eu, dar am auzit de tot felul de forme de yoga pentru diferite necesitati...asta mi se pare dubios.

| MariaMary122333 a răspuns:

Buna! Nu am incercat niciodata sa fac yoga, insa atunci cand dau un test si sunt solicitata incep sa vorbesc cu creierul. Spun asa:'' Bun, ma calmez. Stiu ca voi reusi, pentru asta am invatat'' si automat emotiile dispar si incep sa fiu concentrata. O alta meditatie e atunci cand: iti e cald si traspiri( poate in exces sau cat de cat) e umilitor, nu-i asa? Mai ales daca esti de fata cu cineva. Atunci imi spun in gand ca nu voi mai transpira si pot sa fac sa nu mai transpir, e autocontrol.
E uimitor cum poti sa iti folosesti creierul!
Yoga nu am facut dar sper sa fac!

| MSAna a răspuns:

Tot ce stiu e ca nu as rezista. Depinde ce fel d eeprsoana estiwinking