| Dalmore a întrebat:

Ce parere aveti despre meditatie? Ati incercat?

Răspuns Câştigător
| PersonajFictiv a răspuns:

Iti spun experienta mea cu meditatia,cum am meditat si cum m-am simtit,nu stiu ce ti se potriveste tie si de aia vorbesc strict de experienta mea,de ce stiu sigur,nu stiu daca o sa ai aceleasi rezultate daca faci ce am facut eu (desi multi au avut).
In unele cazuri spuneau unii ca au avut ceva experiente cu ceva spirite, care i-au speriat, depinde de mai multe.

Cum am meditat : stateam normal pe un pat, scaun (nu culcat, nu pozitie lotus sau ceva) si timp de 10 minute pe zi m-am concentrat la respiratie (poti incepe cu 5); cand aparea un gand il observam iar apoi imi intorceam atentia la respiratie iar.
Faceam asta timp de 10 minute.

Rezultate:
Nu mai raceam,nu mai ma durea capul - raceam de fiecare data iarna),oamenii din jur nu mai ma sugeau de... energie, oamenii toxici nu mai imi stricau starea cum se intampla de multe ori, eram mai calm, aveam un somn mai profund, o stare de bine (am scapat de depresie in 4 zile, nu era cine stie ce depresie dar in mod normal imi reveneam mai greu), eram mai creativ, mai pozitiv, autocontrolul era 10xbetter,nu mai simteam frica asa cum o simteam inainte, nici ura, etc.
Mai sunt si altele dar... ajunge atat.

Documenteaza-te mai mult, din mai multe surse apoi de vrei, incearca.

Multa bafta.

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cand atingi satori te simti dumnezeieste, dar ca sa stai in chilie in varf de munte o viata-ntreaga pentru cateva minute de satori e prostie curata.

| HazelEyes77 a răspuns:

Da am incercat. Pot spune ca sunt cea mai calma si optimista persoana din lume cand imi dedic cateva minute meditatiei. Nu ma mai afecteaza agitatia din jur, stresul cotidian, am mai multa energie pentru activitatile zilnice, nu ma mai enervez repede, sunt parca mai sanatoasa fizic. Parca vad lumea altfel. Deci meditatia chiar are multe beneficii si chiar ne ajuta sa ne pastram sanatatea fizica si psihica.

| FaraNumePls a răspuns:

Te relaxeaza. Atat pot spune. Recomand daca nu ai altceva mai bun de facut in momentul acela

| syd a răspuns:

Nu, eu am luat bacu' fara

| HazelEyes77 a răspuns (pentru syd):

Nu cred ca se refera la meditatii la anumite materii scolare...

| syd a răspuns (pentru HazelEyes77):

Mie asa mi s-a parut...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu prea am rabdare, decât sa stau degeaba mai bine citesc/asc muzica si aia e tot meditatie.
Doar Yoga sau yoga dinamica (bioenergetics) am mai incercat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am incercat si eu o data dar din pacate, nu am dus-o pana la capat, nu am rabdare sa stau intr-un loc nemiscata.
Fiind o fire destul de agitata si impulsiva, nu prea mi se potriveste, prefer sportul sau miscarea sa ma incarc pozitiv sau cu freshness.
Am auzit si citit numai lucruri bune despre asta, e o modalitate excelenta sa atingi apogeul mental si spiritual si sa-ti incarci bateriile si sa-ti golesti creierul de impuritati.
Trebuie mult exercitiu, documentatie si e ceva mult mai complex de atat.
Oricum fiecare isi respecta pattern-ul personal de meditatie, insa trebuie sa stii ce pasi sa urmezi si cum sa afli ce ti se potriveste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am incercat de cateva ori sa stau nemiscat si sa imi alung gandurile.

De 2 ori am reusit si am ajuns intr-o stare in care ochii mi se miscau incontrolabil sub pleoape, simteam furnicaturi in tot corpul iar zgomotele marunte din jur se auzeau din ce in ce mai incet, ca si cand m-as fi scufundat usor intr-o apa adanca.

Nu stiu ce a insemnat, tot zic c-o sa caut articole despre asta si c-o sa mai incerc. Sunt curios ce se intampla daca reusesc sa mentin mai mult acea stare.

| Termopile a răspuns:

MARE ATENȚIE!
Meditația este o practică foarte nociva iată motivele:
1)Meditația este o practică ocultală de ocultism(Pt cine nu știe ce e ocultismul să caute pe Wikipedia)
2)Are rădăcini in religiile păgâne vechi din zona Chinei si Indiei mai exact Taoism, Budism, Hinduism și altele de genu care nu au nicio legătură cu creștinismul
3)Astfel de practici il îndepărtează pe Dumnezeu și il cheamă pe diavol
4)Distruge sufletul prin magie neagră și practici de ezoterism care sunt incluse in meditație
Același lucru am de zis și despre yoga.
In concluzie feritivă ca de foc de meditație și de yoga.

| Dalmore explică (pentru Termopile):

Sper că ești troll

| Termopile a răspuns (pentru Dalmore):

Nu sunt troll doar avertizez lumea pe TPU despre nocivitatea si inutilitatea meditației si a yoga. Aceste practici nu sunt bune și cum eu sunt printre singuri care stiu asta prefer să îi avertizez și pe alți. Alți poate nu știu cât de diabolice sunt astfel de practici

| Dalmore explică (pentru Termopile):

Inutil ești tu pe planeta asta rolling on the floor. N-ai cum sa fii in halul asta de imbecil, ești troll 100%

| Termopile a răspuns (pentru Dalmore):

Treaba ta crezi ce vrei, eu nu sunt troll, eu dacă am venit pe această platformă online ca să ajut lumea să dau răspunsuri cât de bune pot, eu dacă stiu să dau un răspuns bun de folos dau dacă nu nu. Eu nu cer fundă nu sunt cerșetor dacă primesc fundă bine dacă nu aia e, eu nu pun întrebări idioate pe TPU nu vreau să vă ocup timpul cu întrebări idioate, cât despre meditație asta e părerea mea dacă eu o consider dăunătoare eu vă spun și vouă acum voi faceți cum doriți, eu nu încerc să creez certuri inutile, în cel mai rău caz aduc un subiect de discuție să vad și părerile celor din jur dar acum nu e cazul. O zi bună.

| Dalmore explică (pentru Termopile):

Nu ai cum sa consideri așa ceva dăunător decât daca ai ceva problema la cap sau ești total dezinformat, iar în cazul acesta îți plătesc eu consultul psihiatric. Doar du-te.

| Termopile a răspuns (pentru Dalmore):

E problema ta ce faci la revedere