| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre Stephen Hawking? A fost cel mai prolific om de știință contemporan?

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ca om de știința, no comment! Am văzut cateva documentare ale lui. Excepțional realizate. Am reușit sa înțeleg datorita lor unele lucruri greu de înțeles.
Păcat ca a fost ateu convins.

| Meme10Meme a răspuns (pentru cristi202):

S-o luam logic, religia n-are legătură cu știința. Deloc. Aia zic ca ne tragem din Adam și Eva care au avut urmași care s-au înmultit prin incest. Pe bune? Sa nu mai zic de Big Bang și extratereștrii.

| cristi202 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Mulțumesc pentru "eronat" si "nefolositor". Dacă ziceam ca îmi displace despre Stephen Hawking, mi-ai fi dat "înteligent"?winking happy
Normal ca știința nu are legătură cu religia. Stiinta se ocupa de creatie, religia de spirit. Știința poate spune ce saruri conține o lacrima, dar doar religia va putea spune cita durere a scos acea lacrimă. Doua subiecte total diferite, fiecare cu al ei

| Meme10Meme a răspuns (pentru cristi202):

Religia își propune să-ți explice și despre crearea lumii. Naiba, când vezi ca religia nu se mănâncă deloc cu știința, de ce mai crezi în ea?
Nici măcar dpdv spiritual nu te ajuta. Dacă citești biblia, o sa vezi ca se contrazice singura. Sa nu mai zic de faptul ca instiga la crime.

| anonimg a răspuns:

"In vremea aceea, Ezechia a fost bolnav pe moarte. Prorocul Isaia, fiul lui Amot, a venit la el si i-a zis: "Asa vorbeste Domnul: "Pune-ti in randuiala casa, caci vei muri, si nu vei mai trai."" (Isaia.38:1)

Cam asa l-am vazut eu Stephen Hawking. Dumnezeu i-a mai dat o sansa la mantuire -ca de altfel tuturor oamenilor.
Eu cred ca unii din marii ateisti vor fi mantuiti -toti aceia care "nu si-au iubit viata chiar pana la moarte. (Apocalipsa.12:11)
Dar acest lucru nu-l putem sti si poate nici n-am crede, daca n-ar fi fost scris ca unul dintre cei doi talhari de pe cruce a fost mantuit.

| CIaudiu a răspuns:

El si multi altii.