| Florin9Florin9 a întrebat:

Ce părere aveți despre teoria relativității? A fost fondată de Einstein pentru că explicațiile dinaintea ei (mecanica clasică) erau depășite... Începe teoria relativității să fie și ea depășită? Sau încă este actuală/valabilă? Sau poate sunteți de părere că a fost eronată de la bun început?

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

E cam vag să spui că explicațiile dinaintea ei erau depășite. Mai exact mecanica clasică nu putea să explice anumite chestiuni legate de teoriile câmpurilor electromagnetice ale lui Maxwell, ba mai mult le contrazicea într-un mod eronat. Cel mai mult lucrurile s-au rezumat la faptul că viteza luminii în vid e o constantă universală, un lucru ce nu putea fi aprobat de mecanica clasică. Cu ultimele puteri până să apară teoria relativității, s-a încercat cu mecanica clasică să se explice aceste lucruri prin teoria eterului, teorie demonstrată mai târziu ca fiind falsă. Poți spune că teoria relativității e ca o completare importantă adusă mecanicii clasice. În momentul ăla nu a picat tot din mecanica clasică că de aia se mai face la școală. E cum ar veni o completare care aduce niște modificări. Probabil că și teoria relativității are nevoie de niște completări la un moment dat și nu poți spune că e depășită. Cu tehnologia noastră s-a putut dovedi experimental că este valabilă și de asemenea se aplică peste tot unde ne-am putut băga "coada" în universul ăsta. De fapt chiar a fost extinsă mai târziu prin teoria lui Kaluza-Klein care a adăugat încă o dimensiune pe lângă cele 4 prezente la teoria relativității. Însă asta nu înseamnă că e eronată sau că nu e valabilă. E cum ai zice că adunarea nu e valabilă că nu ești tu în stare să rezolvi integrale.

Răspuns utilizator avertizat