| troleibuz a întrebat:

Ce părere aveți despre vorba "daca ești prost când ești mic, când ești mare doar te joci"?

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cum ai dedus că asta ar fi o "vorbă"? Nu este nici proverb, nici zicală, nici...nimic.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici o parere, probabil spusa de cineva intr-un anume context, dar cum ai scris-o tu aici, nu face nici un sens.

| Kiran a răspuns:

Se refera la faptul ca, in tinerete esti mai putin evoluat, iar cu trecerea timpului prostia evolueaza si ea daca nu e "tratata" cu 'intelepciune'. probabil are dreptate in anumite cazuri sau poate nu

| MotanulAlbastru a răspuns:

Am auzit și eu asta de mai multe ori de la niste oameni de la țară și nu are niciun sens pentru mine. Inițial m-am gândit că nu sunt de acord pentru că oamenii când sunt tineri greșesc, deci un copil prost nu e un adult imatur neapărat, poate învăța din greseli. Apoi m-am gândit că un adult care se joaca e un copil care nu și-a trăit copilăria la timp, dar asta nu are legătură cu prostia... decât dacă nu a profitat de ocazia de a se juca cat a avut-o, dar e vorba de un copil și e aiurea să numești un copil prost. Cred că au încercat ei sa spună ceva, dar nu au găsit cuvintele potrivite.