| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre zicala "Bătaia este ruptă din rai."?

27 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

O imbecilitate folosită ca o scuză de agresori.

| sappy a răspuns:

Este o simpla vorba, dar unii o vad ca pe un indemn la violenta!

| Mădă0611 a răspuns:

Asa justifica unii lipsa inteligentei cand sunt incapabili sa inteleaga faptul ca degeaba lovesti pe cineva cand greseste daca nu ii explici ce a gresit. Il bati si nu mai face, deci e spre binele lui, ne mai facand apoi acel lucru rau, ajunge in rai, cica, dar daca pana vii de la munca baga cainele murdar in casa, il spala, uda si stropeste toata baia, nu sterge, nu sterge nici ce-a murdarit cainele, ii da mancare direct din oala din frigider, lasa urme, apoi iese la joaca, bea apa din balta, sparge mingea unui copil, vin parintii lui la tine, il bati, pentru care din astea?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Buna treaba.

| MskDesign a răspuns:

Cum sa fie rupta din rai?
Mai mult ca sigur, bataia, este rupta din violenta.

| suffarstar a răspuns:

Șmecherie.

| OOOLEOOO a răspuns:

Bataia nu este rupta din rai, iar orce forma de violenta nu da dovada decat de barbaritatea si incapabilitatea unui om de a-si tine sub stapanire emotiile (EQ mic)

Violenta folosita ca scop de "invatare" este o alta dovada a incapabilitatii profesorului/parintelui de a-si indeplini misiunea de educator si o deficienta in artele comunicarii, daca un profesor/parinte este incapabil sa educe decat prin violenta atunci ar trebui sa-si puna la indioala calitatiile de educator inainte de a da vina pe invatacel/copil care, dupa ce va fi protagonistul unui episod de violenta repetata va creste cu nenumarate defectiuni psihice, una dintre cele mai dese intalnire ar fi lipsa de incredere in sine si timiditatea, precum si introvertismul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai da. Este un buton de RESET. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uneori chiar este. Sunt persoane care nu pot intelege, numai cu bataia le faci sa priceapa anumite lucruri. Ma refer la copii, si eu am fost batut si e mai bine asa..Am invatat sa am bun simt ca daca eram cocolosit prea mult credeam ca totul mi se cuvine. Dar cam asa e generatia de azi. Asta ar fi si motivul. Acum sunt chestii cu UNICEF cu protectia copilului etc etc.

| Admunssen a răspuns:

O tampenie mare cat si ala care a lansat-o!

| Alphawolf a răspuns (pentru Admunssen):

Uite ce zice Biblia: „Nu cruţa copilul de mustrare, căci dacă-l vei lovi cu nuiaua, nu va muri. Lovindu-l cu nuiaua, îi scoţi sufletul din locuinţa morţilor"

| Encefal a răspuns (pentru Alphawolf):

Marea problema e ca multi confunda nuiaua cu pumnul, palma sau pistolul, ma intelegi? De ce si de cine sunt lasate aceste maxime interpretabile la nivel de fiinta umana? Tu faci parte din categoria celora care si-au izbavit sufletul din locuinta mortilor? Ce metode de izbavire s-au uzitat in cazul dumneavoastra? Sau dumneavoastra sunteti o mica exceptie de la regula sacra?

| Alphawolf a răspuns (pentru Encefal):

Da, asa e cum zici. Dobitocii vor interpreta cum le convine si vor confunda nuiaua cu bata de golf, sau cu cea de baseball(ca e mai la indemana). Eu nu pot fi de acord cu nici o forma de corectare prin bataie, deci nici cu nuiaua.

Admunssen e religios. Afirmatia lui condamna... insa zicala coincide intr-o anumita masura cu ce-l invata Biblia.

| Admunssen a răspuns (pentru Alphawolf):

Incearca sa faci o diferenta intre MUSTRARE si BATAIA CU NUIAUA. Trateaza-ti copilul (daca ai) asa cum doresti. Daca nu ai un copil inca si vei avea mai tarziu, acel copil va fi dat in plasament pentru ca tu vei fi decazut din drepturi. Daca deja ai un copil, cineva ar trebui sa se autosesizeze vis-a-vis de ceea ce tu pronunti. Aici pe TPU sunt trei feluri de oameni. ATEI de mana a doua, doar de dragul de a fi impotriva a ceea ce nu-i deranjeaza deloc (INCA) si opusul lor. FANATICII religiei care citesc biblia ad-literam fara sa inteleaga nimic. Tu esti din a doua categorie. A treia categorie sunt cei care rad de prostia altora. Eu sunt unul din ei. HAHAHA!

| anonim_4396 explică (pentru Admunssen):

Pai da ia ca pe mine asa ma mustrau parintii. Copiii din ziua de azi ajung panarame degeaba? E gresit sa creada ca totul li se cuvine. Inca n-am copii dar parintii mei au fost educati sever pe vremea comunismului. Erau batuti la scoala. Si parintii aflau asta si ii bateau si ei acasa. Era foarte drastic atunci. Dar au iesit oameni cu bun simt. Acum sunt numai tupeisti si nesimtiti. Nu mai inteleg ca pe langa drepturi au si obligatii. Ne mai intrebam de ce? Educatia e un aspect foarte important si daca nu educi cum trebuie, trebuie sa stii ca copilul e copil si prin vorbe nu rezolvi nimic pentru ca nu te intelege. E naiv. Dar asta e societatea de acum. Cica mentalitate sanatoasa.

| Alphawolf a răspuns (pentru Admunssen):

Ai citit printre randuri... nu poti mai mult, te incurca caracterul. Te aperi cu afirmatii(goale) si atacuri la persoana.
Te inteleg, esti crestin(produsul subiectivismului).

| Admunssen a răspuns (pentru anonim_4396):

"IA CA" acum eu o sa te las in pace cu conceptele tale. Nu le combat, nu te sustin, te ignor.

| anonim_4396 explică (pentru Admunssen):

Puteai sa nu raspunzi daca vroiai sa ignori. Dar ai vrut sa arati ca ignori. Nu stiu cati ani ai tu sau in ce fel ai crescut. Dar puteai sa te abtii sau sa vii cu argumente.

| Admunssen a răspuns (pentru anonim_4396):

OK

| Happinessssss a răspuns:

PROVERB. chatterbox
de exemplu unele persoane spun asta deoarece au copii rai si oarecum nu i-au batut la mmentul potrivit, mi se pare oh go on
Dar mi se pare o porcarie. laughing Oricum, e o zicala.
Funda? love struck

| Happinessssss a răspuns (pentru Happinessssss):

Momentul*, pardon. big grin
>D

| ThePayback a răspuns:

Depinde cine o merita.

| PrietenashXD a răspuns:

E o prostie

| Ivanov_Casian_1995 a răspuns:

E doar un proverb mai amuzant si care sperie unii copii. E ca un fel de metafora

| insanissentio a răspuns:

Raiul a imbatranit si zicala o data cu el.

| Olariu_Andrei_1993 a răspuns:

"Bătaia e ruptă din Rai", "unde dă mama creşte" sau "îl bat ca să fac om din el" sunt doar câteva dintre vorbele populare româneşti folosite deseori de către părinţi ca scuză pentru a le arde copiilor câte o palmă sau mai multe. Bătaia este, în acelaşi timp, forma cea mai uşor de recunoscut de abuz al copilului: abuzul fizic. Dar în momentul în care privim bătaia ca un abuz, deja nu mai pare atât de "prietenoasă" şi, în nici un caz, "benefică". happy