| modestul a întrebat:

Ce parere aveti? Planeta Nibiru se spune ca exista si ca va trece foarte aproape de Pamant in 2012, ba chiar va lovi Pamantul.Se mai spune ca NASA ascunde aceste informatii deoarece nu vor sa se creeze panica in populatie.Sunt foarte multe discutii pe internet si in mass-media despre o asa zisa planeta Nibiru numita si planeta X. Puteti citi mai multe aici:

http://www.realitatea.net/......77392.html

22 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Oamenii de stiinta spun si sunt siguri ca nu exista insa legendele si povestile despre Nibiru par credibile pentru unii. Vom trai si o sa vedem.Pana atunci Doamne ajuta!

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Umm...citeşte chiar din link. "Conspiraţii". Îţi spune ceva cuvântul? Dacă scrie acolo nu înseamnă câtuşi de puţin că e adevărat.

| georgesur a răspuns:

Planeta Nibiru este una dintre planetele care există doar pe paginile de Internet si in unele carti scrise de profani in ale astronomiei.Despre ea se spune ca ar avea o miscare de revolutie cu perioada de 3600 de ani, si ar lovi Pamintul in 2012.Toti acesti "specialisti" o urmaresc, dar nimeni nu specifica in jurul carei stele orbiteaza, cum i-ar sta bine unei planete. Din 2009 ar fi vizibila (dar unde-i?), dar din miile de astronomi profesionisti sau amatori, de orice natie, nici unul nu-i confirma existenta.Media intretine aceasta zvonistica. caci de aici se cistiga rateing, deci bani. Spre sfirsitul lui 2012 probabil ca "apocalipsa" se va muta spre 2015 sau 2020 (un an mai rotundwinking )

Elianna
| Elianna a răspuns:

Am citit cu mare atentie articolul din Realitatea si am vazut ca era scris ca planeta trece pe traiectoria care o va avea la 21 dec 2012 o data la 3600 de ani! Si atunci, cum se face ca nu s-a ciocnit cu pamantul in trecut, acum 3600, 7200, 10. 800de ani...etc,ca Pamantul are mai multi ani de atat! Vorba cuiva de pe Realitatea-forum:am fi mandri sa se intample asa ceva in timpul vietii noastre! Dar... vom trai si vom vedea! Poate mai suntem pe TPU sa ne spunem ce am simtit la cel de-al "n"-lea sfarsit al lumii!

| anad a răspuns:

Ce va fi, va fi! Nu e cazul sa ne panicam fiindca nu vom rezolva nimic acum.

soothe
| soothe a răspuns:

Este o mica gulguta sustinuta de o tipa, Nancy Lieder, pentru prima dată în 1995 de către Nancy Lieder, fondator al site-ului ZetaTalk. Lieder descrie ca avand cu capacitatea de a primi mesaje de la extraterestrii din constelatia Zeta Reticuli printr-un implant în creierul ei. Ea afirmă că ea a fost aleasă pentru a avertiza omenirea că obiectul ar trece prin interior Sistemul Solar in mai 2003, ulterior data revizuita la circa 2010 apoi in 2012, fortand Pământul să faca o schimbare pol care ar distruge majoritatea omenirii. Deşi numele "Nibiru" este derivat din lucrările unui vechi astronaut Zecharia Sitchin scriitor şi interpretările sale babilonian şi mitologie sumeriană, Sitchin el neagă orice legătură între munca sa şi a creanţelor de apocalipsa vine.

Ideea că un obiect de dimensiuni planetare s-ar putea ciocni cu Pamantul, eventual, în viitorul apropiat nu este susţinută de nicio dovadă ştiinţifică şi fără menajamente, a fost respins ca fiind pseudoştiinţă de astronomi şi oameni de ştiinţă pamanteni 
Iar chestia cu NASA este o gulguta si mai mare, ca sa nu mai vorbesc de cele de la Realitatea. sau chiar si de la modestul de tine. Spune si tu, la ce ai pus intrebarea asta? Sa ne pierdem vremea!

| BicolorBell;x a răspuns:

Hey!
Stii, teoriile astea conspirationiste sunt interesante, dar false.Prefer sa am incredere in Dumnezeu si nu in zei sau astre.Cred ca exista cineva acolo sus care stie ce si cum face.
Mai tii minte asteroidul? Mai tii minte planeta X?
Daca ne-am uita putin in urma, am murit pana acum de vreo 20 de orilaughingCred ca rasa umana are si ceva din def paranormalului sau a minunilorlaughingSuntem The Bestlaughing

| unikat a răspuns:

Ba frate realitatea si antena 3 sunt cele mai mincinoase televiziuni din cate am vazut, spun numai aberatii ca sa incite oamenii, sa aiba rating, daca cineva crede prostiile care le spun astia inseamna ca sunt mai prosti decat prostii! Si faza cu planeta, este o alta aberatie culeasa de pe net de ei si postata, doar acum daca maiasi li s-a oprit pasta de scris in data de 21. 12 2012, trebuie sa cautam cu tot dinadinsul ce ne va sfarsii lumea laughing Cata prostie poate sa zaca in capul omului care crede asa ceva? o civilizatie atat de inapoiata fata de a noastra ne-a prezis sfarsitul...mai folositi-va si capul cateodata ca nu ar strika!

| bunker a răspuns:

Ala/aia care-mi citeaza mie cum ca 'am fi mandri sa se intample asa ceva in timpul vietii noastre!'. asa ceva laughing...nu stiu pe ce pastile esti da' zau ca trebuie sa-ti schimbi reteta.
'Poate mai suntem pe TPU sa ne spunem ce am simtit la cel de-al "n"-lea sfarsit al lumii!'---tie iti vine sa crezi ce scrii? realizezi macar?

| parazitu_8805 a răspuns:

Teori ale conspiratieirolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu chiar crezi in asa ceva?
eu una nu, deci las-o balta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa murim fate! Toti! Da toti!
Hai sa facem sex ca tot murim, sa bem, sa fumam iarba sau ori ce ne trece prin cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul e acesta : daca exista, exista si ceau pa! ce am putea face? mai nimic pur si simplu ne vom confrunta cu adevarul acelui moment iar daca nu exista ne vom vedea mai departe de viata noastra cu mizerile ei, crizele ei economice si vesnica fuga dupa bani si alea alea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Planeta exista cu siguranta...chiar cei de la nasa au recunoscut: "Un urias obiect intunecat ar putea sta la panda in apropierea sistemului nostru solar, aruncand din cand in cand cu comete in directia Terrei. Supranumit "Nemesis" sau "Steaua Intunecata", acest obiect nedetectat ar putea fi o stea pitica, rosie sau bruna, dar la fel de bine ar putea fi vorba de o prezenta mult mai periculoasa, avand de cateva ori masa lui Jupiter." Dar daca aceasta se v-a ciocni cu terra ramane de vazut

| Adelk a răspuns:

Pai ganditi-va si voi un pic de ce na lovit tera pana acum daca ila a spus ca i-a dat de 9, 52 de ori o lovit tera dar daca acea planeta are aceiasi traiectore de milioane de ani poate tera n-a fost in acel punct in care ar fi fost lovita se mai zvoneste pe net ca nibiriu sa ciocnit cu planeta care poate ar fi existat in centura de meteoriti deci odata o eliminam deci de 8 ori mai avem o viata trecem si peste asta si a 10 oara e cu noroc pentru planeta laughing
Ma rog daca exista exista asta e dar 2012 asta ne sperie pe multi mayasi nea bagat in sperieti si cel care a spus ca civilitatiile astea inpoiate la minte poate nu stiau cei ila telefon si televizor si stiu eu mai ce dar stiau mult mai multe decat noi decat iti inchipui de exemplu greci la contructii mayasi in stele si multe alte civilizati.
Treaba asta cu 2012 vine de cand un explorator a dat peste calendarul mayas si de acolo putem pune multe subpuncte (dezastre care o sa se intample).
Pana atunci traitiva viata pana cand vine al nu stiu catelea sfarsit al lumi.winking

| Teodorh a răspuns (pentru Adelk):

Ba deci cati oameni se gasesc sa raspunda ne-informati nu pot sa cred... Unde ati auzit voi ca va lovi pamantul? Nu il va lovi,va trece la cateva sute de mii de km de el, iar cand Nibiru va trece prin sistemul nostru solar, va trece fix printre soare si pamant! Iar vreti sa va spun dc nu il vedeti inca? Pentru ca tipul stelei se numeste "dwarf maro", iar cei de la NASA nu au putut sa o descopere, doar cand au lansat satelitul ISRTF (satelitul lansat de ei in 1987). Si cel care a spus ca o civilizatie inapoiata nu putea sa ne prezica viitorul de acum 1000 de ani, se inseala! Mayasii cunosteau despre stele cam cat cunoaste NASA acum, si nu aveau aceeasi tehnologie a zilelor noastre, iar Nostradamus la fel, a putut prezice multe lucruri care s-au intamplat in sec XX si XXI...Va rog informati-va despre ceva inainte sa comentati happy

| Teodorh a răspuns (pentru Teodorh):

Si am uitat sa specific, satelitul ISRTF este un satelit cu raze infrarosii, de aceea a putut sa vada aceasta planeta intunecata...Ea calatoreste foarte incet, dar cand ajunge tot mai aproape de soare, viteza se mareste incredibil de mult...Ganditi-va putin ca are masa cat a planetei Jupiter, dar campul gravitational este atat de puternic incat va produce o inversare a polilor, si vor avea loc numai dezastre (Mega-tsunami, eruptii vulcanice enorme, cutremure atat de puternice incat nu pot fi masurate pe scara richter.Si se spune in multe legende ca a mai trecut pe langa pamant, si coincidenta este ca, ultima era glaciara a avut loc acum 3500 de ani aproximativ.Nu vreau sa spun ca neaparat cred in ea, dar hmm, dovezile cam arata ca exista happy Mai sunt multe de scris, dar va las pe voi sa descoperiti, sa va informati.Un punct de reper : Wikipedia happy

| Holtei_George_1998 a răspuns:

A aparut mult pe net dar oricum daca era aproape se vedea totusi suntem pe 17 si nu se vede nimic pe cer daca era si cum se zice e mai mare decat pamantul se vedea mai mult ca luna eu unul cred ca va veni sfarsitul lumii dar doar DUMNEZEU stie cand si nu cred ca in 2012

| Holtei_George_1998 a răspuns:

Apropo din cate am vazut in poza aia nibru este in drept cu jupiter si toate planetele sa misca pe linia accea daca ar izbi o planeta ar fi jupiter dar totusi cred ca pozele sunt trucate

| adyioana2000 a răspuns:

Parerea mea este cam am trecut cu bine peste primul sfarsit al lumii(21 mai 2011) si sa ne vedem si la urmatorul.

| Wulfy a răspuns:

Asta este ce-a mai mare prostie pe care am auzit-o vreodata si sa terminatzi cu prostiile astea va fac un calcul matematic destul de simplu, sa presupunem ca cele doua orbite ale Terrei si celei Planetei X (Nibiru) s-ar intersecta intr-un punct, nu in mai multe. Se zice ca ciclu planetei Nibiru este de 3600 de ani iar cel al terei stim ca este de 1 an, 365 zile, e bine hai sa incepem demonstratia. deci 3600 x 365 (numarul de zile de care tera are nevoie sa faca un ciclu ) =1 314 000. Se zice ca varsta Terrei este de 4.57 miliarde ani, impartzind numarul de zile pe care le-a orbitat Nibiru pana acum afli de cate ori lovea Terra, si mie mi-a dat cam de 9, 52

| alexutza_2804 a răspuns:

Eu cred in sfarsitul lumii pe jumatate